Ve 30. letech vyroste v Temelíně první modulární jaderný reaktor Rolls-Royce

31. 10. 2024

Energetická společnost ČEZ uzavřela strategickou spolupráci se společností Rolls-Royce SMR na vývoji modulárních reaktorů. Premiér Petr Fiala oznámil, že ČEZ zakoupí přibližně 20% podíl v britské společnosti za blíže nespecifikovanou miliardovou částku.

Výsledkem této spolupráce bude výstavba i tohoto typu reaktoru v Temelíně, který by měl být dokončen v první polovině 30. let. Nejde jen o nákup nebo dodávku hotových zařízení; ČEZ se bude aktivně podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů a na jejich výrobě v celosvětovém měřítku.

„Jedná se o významný krok k zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Máme jedinečnou příležitost podílet se na vývoji nové technologie modulárních reaktorů. Nechceme jen nakupovat technologie, chceme se podílet i na jejich vývoji a výrobě,“ uvedl premiér P. Fiala. Dodal, že české firmy se budou podílet nejen na vývoji zařízení, ale také v dodavatelských řetězcích.

Podle informací od ČEZ je malý modulární reaktor od Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor využívající aktivní i pasivní bezpečnostní prvky. Jeho elektrický výkon by měl být 470 megawattů a jeho životnost je odhadována na nejméně 60 let.

ČEZ plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory o celkovém výkonu tři gigawatty. Stávající elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon přibližně dva gigawatty. Modulární reaktory by měly sloužit hlavně k dodávkám tepla a měly by být umístěny například v lokalitách současných uhelných elektráren, jako jsou Prunéřov nebo Dětmarovice.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že cena modulárního reaktoru bude srovnatelná s cenou velkých bloků, ale bude přizpůsobena nižšímu výkonu modulárního reaktoru. ČEZ nyní připravuje stavbu dvou velkých reaktorů o výkonu každého přes 1000 MW v Dukovanech, přičemž náklady na jeden podle vlády vyjdou na 200 miliard korun.

Modulární reaktory mohou být vyráběny sériově v továrnách a postupně umísťovány na jedno místo. Odborníci na jadernou energetiku uvádějí, že se liší od velkých jaderných bloků především nižším výkonem a rychlejší a jednodušší výstavbou. Provoz by však mohl být obdobný.

Na konci srpna stát uzavřel se společností ČEZ bezpečnostní smlouvu na rozvoj malých a středních modulárních reaktorů. Tato dohoda má zajistit bezpečnostní zájmy státu při výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu těchto reaktorů v České republice. ČEZ bude například povinen informovat stát o výběru dodavatele.

V současnosti má Česká republika šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 MW, jsou v Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Korejská společnost KHNP má v Dukovanech postavit další dva reaktory, přičemž první z nich by měl být dokončen v roce 2036.

Zdroj: CzechCrunch, ČTK

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři