Stavební výroba v Česku se v lednu celkově vrátila k růstu, meziročně vzrostla o 5,4 %. Rostlo pozemní stavitelství (stavba bytových i nebytových budov), jež zaznamenalo meziroční růst o 7,9 %. Naopak produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 4,2 %.
Vývoj ve stavebnictví koresponduje s očekáváním. V současnosti stavební firmy hlásí průměrné vytížení kapacit na 92 %, ale zejména v pozemním stavebnictví bude zásoba práce klesat. Stavebnictví se musí vypořádat s menším počtem oznámených zakázek od veřejných zadavatelů. Stavebnictví čeká i redukce zahájené bytové výstavby či menší počet vydaných stavebních povolení. To už dokládají lednová čísla Českého statistického úřadu. Počet zahájených bytů v lednu meziročně klesl o 8,8 % a stavebních povolení bylo meziročně o 7,4 % méně.
Na výstavbu nových bytů a pozemní stavitelství jako takové má hlavně dopad růst cen stavebních materiálů. Poptávka po nových bytech je pak ovlivněná také aktuální výší průměrné úrokové sazby u hypoték. U té se očekává, že by se mohla pravděpodobně začít snižovat ve druhém pololetí.
Generální ředitel developerské společnosti Ekospol, Evžen Korec uvedl, že se dá čekat přibývající počet odložených staveb. Za důvod uvedl drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost. „Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou,“ řekl Korec.
ČTK