Národní cenu za architekturu získala tento rok Štvanická lávka v Praze, kterou navrhli Petr Tej, Marek Blank, Jan Mourek, Aleš Hvízdal a Jan Hendrych. Na 31. ročníku soutěže předali cenu zástupci Obce architektů. Vítězslava Rothbauerová obdržela ocenění za celoživotní dílo. O hlavní cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu soutěžilo 207 projektů, porota ocenila několik projektů v různých kategoriích.
Ve skupině novostaveb získalo nominaci 14 projektů, první místo získala přístavba základní a mateřské školy ve Studenci na Semilsku. Nejlepší krajinářskou architekturou a zahradní tvorbou se stal Park historie Aš na Chebsku. Kategorii Rekonstrukce vyhrála Konverze obilného sila Automatických mlýnů v Pardubicích a v kategorii Rodinný dům se na první místo dostal projekt Stodola v Čilé na Rokycansku.
Zdroj: Obec architektů
V kategorii Urbanismus získal nominaci jediný projekt, rekonstrukce tržiště Pod kaštany ve Zlíně. V kategorii Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře byla jako nejlepší oceněna Svatováclavská mříž vstupu do chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně. V kategorii Interiér získal první místo koncertní a multifunkční sál Císařských lázní v Karlových Varech, nominovány byly dva projekty. Nejvíce ekologickou stavbou se stal Park Zdeňka Kopala v Litomyšli. Seznam všech 50 projektů, které postoupily do finále, je na webu Obce architektů.
„Je zajímavé, že letos se většina finalistů nachází přímo v Praze a jejím okolí. Jsem rád, že se autoři těchto projektů kromě samotné architektury zaměřují i na principy udržitelného života,“ uvedl předseda obce Oleg Haman.
Zdroj: Obec architektů
Vítězslava Rothbauerová, která získala cenu za celoživotní dílo, pracovala například na hotelu Four Seasons v Praze, který v roce 2001 získal cenu na festivalu architektury v Cannes za nejlepší stavbu v historickém prostředí. Pracovala také na pavilonu goril pro pražskou zoologickou zahradu.
Porota byla vytvořena jako v minulých ročnících z pěti členů, ze kterých jeden může být původem z České republiky. Vítěze vybíral americko-izraelský předseda poroty Rafi Segal, Anne Beimová z Dánska, Pia Kuusiniemiová z Finska, Martin Jančok ze Slovenska a zástupce tuzemských architektů Michal Gabaš.
Zdroj: ČTK
remspace