Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nabídne tento týden 30 stavebním úřadům možnost propojit své nefungující digitální systémy stavebního řízení s těmi původními. Přesný seznam úřadů, které budou moci použít tzv. technologický bypass, MMR nezveřejnilo, ale zhruba polovina z nich se nachází v oblastech postižených loňskými povodněmi. V minulých týdnech ministerstvo testovalo pilotní verzi bypassu na vybraných úřadech. Přestože je připojení k centrálnímu úložišti přes původní systémy dobrovolné, ministerstvo očekává, že bude o tuto možnost velký zájem.
Podle mluvčího úřadu Petra Waleczka se jedná o 30 stavebních úřadů využívajících lokální agendový systém VITA, a další dodavatelé budou připraveni propojit své aplikace s centrálním úložištěm. Většinou se jedná o obce s rozšířenou působností a dostatečnými kapacitami IT podpory. Ministerstvo chce urychlit vyřizování žádostí v oblastech postižených povodněmi, což se týká asi poloviny stavebních úřadů zapojených do první fáze. Minulý týden ministerstvo zveřejnilo na sociální síti X harmonogram dalšího postupu připojování k bypassu. Pilotní verzi již využívají úřady v Rokycanech a v Praze 2 a 6. Příští týden by mělo být k bypassu připojeno dalších 100 úřadů. Na přelomu února a března se budou moci připojit všechny úřady, které o to projeví zájem.
Podle P. Waleczka se pracnost vyřizování agendy díky bypassu výrazně snížila, i když v budoucnu nelze vyloučit další komplikace. MMR a dodavatelé proto budou průběžně upravovat harmonogram propojování systému. Bylo nutné například přenastavit lokální síť, aby nedošlo k přerušení spojení při stahování většího množství příloh. Technické potíže se mohou lišit úřad od úřadu, a proto je důležité, aby úřad disponoval dostatečnou IT podporou. Podpora musí být zajištěna také na straně dodavatelů lokálních systémů i ministerstva, proto bylo rozhodnuto o postupném náběhu.
Zdroj: ČTK
remspace