Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) žádá novelu stavebního zákona, české stavebnictví podle ní jinak stojí před rizikem dlouhodobé recese. Komora o tom informovala v dnešní tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Nový stavební zákon vyšel v platnost současně s digitalizací stavebního řízení letos 1. července.
Podle komory je nezbytné změnit ustanovení pro přechodné období a umožnit, aby všechny stavební zakázky započaté do letošního 30. června mohly být dokončené podle starého stavebního zákona. Hrozí jinak, že se bude muset vytvořit nová dokumentace a znovu podepsat již uzavřené smlouvy. Zjednodušení dokumentace pak může vést k prodloužení povolovacího řízení.
Nový stavební zákon zavedl například jedno stavební řízení a zrušil duální povolování řízení územního a stavebního. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka a nastaví se také lhůty pro vyřízení povolení. Až do 30. června roku 2027 ale funguje přechodné období na povolovaní podle původního stavebního zákona. Stavební řízení je pro všechny účastníky v digitální podobě.
Se systémy digitalizovaného stavebního řízení mají problémy úředníci a stavebníci od jejích spuštění. Označují ho za nefunkční a mnohdy jim výrazně prodlužuje práci. Podle předsedy ČKAIT Roberta Špalka ale Portál stavebníka využívaného projektanty a stavebníky tvoří pouhý zlomek problémů, kterým nyní musejí čelit projektanti při přípravě staveb a při povolovacím řízení.
„Už nyní na základě četných podnětů indikujeme značné komplikace i na straně stavebníků. A nedivili bychom se, kdyby byla řada stavebních záměrů pozastavena nebo úplně skončila. Současné požadavky na stavebníky lze přirovnat k situaci, kdy by došlo k výluce na železniční trati, ale nesměla by se použít náhradní doprava autobusy po silnici. Cestujícím ve vlaku tak nezbývá než čekat, až se koleje spraví,“ dodal Špalek.
V novém stavebním zákoně by se podle ČKAIT mělo upravit ustanovení pro přechodné období a odstranit jeho současné retroaktivní, tedy zpětné, působení. V důsledku toho totiž nastávají situace, že některé dříve zahájené stavby musejí být přepracovány a dokončeny podle nových vyhlášek. Uzavřené smluvní vztahy mezi zhotoviteli projektové dokumentace a stavebníky se tak musejí změnit a smluvní strany se musejí domluvit na novém rozsahu plnění, nové ceně i termínech.
„Víme o řadě případů, kdy do 30. června roku 2024 v souladu s tehdy platnými právními předpisy byla zahájena příprava nebo byla rozpracována projektová dokumentace stavebních zakázek a uzavřeny smluvní vztahy. Ty však již nelze dokončit podle tehdy platného starého stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů. Celá práce, a k ní vztažené náklady, tak mohou začít nanovo,“ řekla Eva Kuzmová, právní expertka ČKAIT.
Zjednodušení projektové dokumentace a povolovacího procesu pak naráží na požadavky některých dotčených orgánů a individuální představy o podobě a rozsahu stavby. Tím nastává prodlužování termínů a prodražování projektů.
Zdroj: ČTK
remspace