Investoři mají dva hlavní důvody k nervozitě. Tím prvním je geopolitika. Na konci minulého týdne obletěly svět zprávy o útoku radikálů z hnutí Hamás na Izrael. Investoři se domnívali, že konflikt se bude týkat jen Izraele a pásma Gazy. To by nezpůsobilo větší nestabilitu v širším regionu Středního východu, který je z obchodního hlediska naprosto klíčovým z důvodu dodávek ropy. I proto cena ropy nevystřelila vzhůru. Jenže dnes ropa postupně zdražuje a její cena směřuje k 90 dolarům za barel. Izrael totiž nařídil civilistům v severní části pásma Gazy, aby se evakuovali do jižních částí enklávy. To vyvolalo dojem, že izraelská pozemní invaze může začít brzy. Hnutí Hamás vydalo prohlášení, aby Palestinci tuto výzvu nereflektovali. Írán dokonce pohrozil, že je připraven otevřít druhou frontu. Trhy tak budou svazovat obavy, že se konflikt nakonec může rozšířit po celém regionu. Ve výsledku to bude bránit v růstu akciovým trhům a podporovat dolar jako bezpečnou měnu.
Druhým hlavním důvodem nervozity je to, že středeční zápis z posledního zasedání Fedu naznačil opatrný postoj amerických centrálních bankéřů. V druhé polovině týdne vyšla inflační čísla. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 3,7 %, tedy stejným tempem jako v srpnu. Trh přitom očekával zpomalení růstu cen na 3,6 %. Úrokové sazby v USA tak asi vydrží na vyšších úrovních po delší dobu. Na druhé straně meziroční tempo jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v září snížilo na 4,1 % ze srpnových 4,3 %. Zpomalení jádrové inflace se přimlouvá za to, aby americká centrální banka příští měsíc rezignovala na zvýšení úrokových sazeb. Někteří zástupci Fedu by ale i tak rádi viděli úrokové sazby výš. Dolar se dnes obchoduje těsně nad hladinou 1,050 USD/EUR.
Celková nervozita na trzích nesvědčí koruně, která se dnes obchoduje za 24,65 CZK/EUR. Dalším rizikem ve středoevropském regionu jsou parlamentní volby v Polsku. V průzkumech sice vede vládnoucí křesťansko-sociální strana Právo a spravedlnost, ale její náskok není před hlavní opoziční stranou Občanská platforma nijak přesvědčivý. Ve hře jsou navíc tři další volební uskupení s podporou na hranici 10 %. Výsledek těchto tří menších stran ve volbách pak fakticky rozhodne o tom, jakým směrem se Polsko v budoucnu bude ubírat. I proto může být kurz zlotého vrtkavý, což by následně pocítila i koruna.
Next Finance/ich/rs