Výhledy inflace pro sledované země opět poklesly. Rovněž fiskální konsolidace by měla napříč zeměmi pokračovat, zejména těmi evropskými. Zajímavé je, že trhy očekávají stejné tempo ve snižování sazeb v Evropě i v USA, ačkoli centrální banky komunikují svoji pozici nyní trochu odlišně.
EU: ECB nepatrně snížila výhled hospodářského růstu v eurozóně, ekonomika podle její prosincové prognózy vzroste letos o 0,8 % a teprve příští rok dosáhne příznivějšího tempa růstu (1,5 %). Výhledy inflace pro letošní rok se dále snížily, k inflačnímu cíli se ale růst spotřebitelských cen přiblíží až v příštím roce. Přetrvávající perzistence domácích inflačních tlaků byla jedním z důvodů, proč ECB ponechala v prosinci základní úrokové sazby beze změny a na rozdíl od očekávání finančních trhů ve své komunikaci zdůrazňuje zdrženlivost k jejich brzkému poklesu.
UK: Zvyšuje se tlak na Bank of England, aby začala uvolňovat svou měnovou politiku. Prosincové zasedání ale přineslo ponechání základní úrokové sazby na úrovni 5,25 %. BoE navíc upozornila, že se snížením sazeb vzhledem ke snaze dosáhnout 2% inflačního cíle nebude spěchat.
USA: V letošním roce by měla americká ekonomika růst tempem cca 1,4 % a v roce 2025 by pak tempo růstu mělo mírně zrychlit. Americký Fed by letos rád docílil „měkkého přistání“ a připravuje trhy na snižování sazeb. Trhy zatím očekávají první snížení sazeb již v březnu, ačkoli zveřejněná inflace za listopad o hodnotě 3,4 % byla pro trhy překvapením (očekávání bylo 3,2 %) a trochu je to znervóznilo. Analytici očekávají nejčastěji první snížení až v červnu.
Globální ekonomický výhled ke stažení zde.
LinkedIn ČNB