Změny územního plánu umožní Pentě další výstavbu v centru Prahy
Praha schválila dvě úpravy územního plánu, které umožní společnosti Penta Real Estate realizovat výstavbu na pozemcích u Masarykova nádraží a na Florenci. Změny podpořil výbor pro územní rozvoj pražského magistrátu, přičemž konečné rozhodnutí je na zastupitelích. Sdružení Arnika kritizuje projekt kvůli absenci dostupného bydlení a zeleně. Podle Rudolfa Vacka, ředitele developmentu Penty, se zachová nádraží, případně by bylo přesunuto na místo, kde původně bylo.
První úprava územního plánu se týká pozemků východně od Masarykova nádraží, druhá se vztahuje na parcely na Florenci, kde se nachází autobusové nádraží. Tyto pozemky Penta získala v roce 2023 a uspořádala architektonické soutěže na podobu budoucí zástavby. Projekt byl podložen mezinárodní urbanistickou soutěží, realizovanou Pentou ve spolupráci s Prahou. Město také připravuje smlouvu o příspěvcích investora na veřejnou infrastrukturu. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka bylo nutné najít shodu s ministerstvem kultury, která vedla ke snížení koeficientu zastavěnosti.
Vedoucí kanceláře P. Hlaváčka Václav Vorlíček upozornil, že výstavba bude muset být koordinována s budováním železničních tunelů pod Prahou. Penta má přispět na veřejná prostranství, poskytnout Praze deset bytů a postavit mateřskou školu na Rohanském ostrově.
Spolek Arnika upozorňuje, že cílem projektu je vytvořit komerční prostor, a žádá veřejnou diskusi o přesunu autobusového nádraží. Sdružení také uvedlo, že vítězný návrh urbanistické soutěže počítal s větším množstvím dostupného bydlení a zeleně, shledalo také dojednávané kontribuce jako nedostatečné.
Rudolf Vacek na kritiku reagoval tím, že firma jedná s městem o zachování nádraží a plánovaném posunu autobusové plochy, což má zlepšit propojení dopravy. Mluvčí Penty Martin Lánský dodal, že projekt bude respektovat memorandum, podle kterého má být 40 % zástavby určeno k bydlení, a zahrne dostatek zeleně.
Zdroj: ČTK
remspace