„Poptávka po nemovitostech bude silná… nastartuje odložené projekty,“ zaznělo na konferenci remspace

Na trhu sledujeme oživení poptávky. Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je vlastnické bydlení pro většinu nedostupné – skončí tedy v pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči daného trhu, a mimo jiné řečníci třetího panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024? A jaké predikce mají na rok 2025?

„Budeme fungovat podle provizorního režimu až do roku 2027, to je ve stavebnictví bezprecedentní,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak ovlivní návrat starého stavebního řízení a odložení digitalizace NSZ další rozvoj? Jaká je role digitalizace ve stavebnictví a jaké konkrétní technologie jsou využívány? Jaké konkrétní změny přináší novela stavebního zákona a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody? Na tyto a další otázky odpovídali řečníci druhého panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

„K ESG nás nutí klienti, banky i společenská poptávka. Patří to k tomuto století,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak se změnila dynamika investičních příležitostí a co můžeme od různých segmentů realitního trhu očekávat příští rok? Která sekce bude kotvou investičního portfolia? Jak je ovlivňuje ESG a jaký segment bude nejzelenější? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v prvním diskusním panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Zavalené stavební úřady: Odbavování podle nových pravidel drhne

Stavební úřady v České republice se již několik týdnů potýkají s novým digitálním systémem. Přestože byl Portál stavebníka, nový digitalizovaný systém stavebního řízení, spuštěn s cílem zjednodušit a zrychlit proces povolování výstavby, zatím stavební úřady vyřídily jen přes 6 % všech žádostí podaných podle nového zákona. Brzdou jsou žádosti podané podle starých pravidel, i technické nedostatky.

Studenti ČVUT poprvé obhajovali své práce ve virtuální realitě

„Stavební fakulta ČVUT v Praze je otevřená inovaci,“ řekl duchovní otec tvůrčí platformy Wearrecho – unikátního software virtuální reality, ve kterém studenti ČVUT obhajovali své bakalářské práce ve VR. Obhajoba bakalářské práce je velkým krokem pro každého studenta. Je to výsledek půlroční práce, ke které čtyřleté bakalářské studium směřuje. S rychlým tempem inovací je nyní možné obhajobu provést ve virtuální realitě, a co víc – ve Wearrecho.

Potenciál využití umělé inteligence v architektuře: dokáže nahradit kreativitu architekta?

Tak zvaná umělá inteligence (AI) prochází v posledních letech, zejména od popularizace ChatGPT, obrovským rozvojem. To neplatí pro její využití v oboru architektury a developmentu. Architekt Michal Šourek v článku Unleashing the Potential of Artificial Intelligence in Architecture And Development of the Built Environment: From Misconceptions to Productive Prospects poukazuje na dosavadní roztříštěnost využití AI v architektuře a navrhuje možnosti jejího využití v budoucnosti.

Pět pohledů odborníků na udržitelnou výstavbu, 2. část

"Důležitější než technologie je promyšlený návrh budovy." "Místo udržitelnosti tu zasklíváme jako v Dubaji!" "ESG je nástrojem, jak rozhýbat firmy, aby se o udržitelnost začaly zajímat." Tyto myšlenky a další názory jsme mohli slyšet od řečníků 2. panelu s názvem Cesty k bezemisním budovám na 2. ročníku konference REAL ESTATE MARKET: UDRŽITELNÁ VÝSTAVBA JAKO INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST.

Průhledné dřevo: budoucnost ekologických stavebních materiálů?

Dřevo, starobylý a osvědčený stavební materiál, podstoupilo revoluční transformaci. Zatímco bylo tradičně vnímáno jako materiál, který není průhledný, výzkumníci z Energetického výzkumného centra University of Maryland a Královského technologického ústavu ve Švédsku objevili způsoby, jak tuto vlastnost změnit. Tento materiál není nyní jen průsvitný, ale je také pevnější, lehčí a lépe izoluje teplo než tradiční sklo.

Udržitelně dnes už nestačí – jakou roli hraje při výstavbě/renovaci chytrý návrh?

S očekávaným opětovným zpřísněním požadavků na výstavbu nových budov i na renovaci stávajících bude ještě větší tlak kladen na změnu způsobu, jakým budou budovy navrhovány. Energetická optimalizace, která zohledňuje tvar nebo orientaci budovy, se tímto stává nedílnou součástí projektu už ve fázi studie. Dosažení budovy s nulovými emisemi zajistí koncepční návrh, kvalitní obálka budovy, úsporné technologie a využití OZE.

Nová studie určila TOP 15 % energeticky nejúspornějších budov v ČR

Český trh nemovitostí stojí před výzvou: jak dosáhnout energetické účinnosti a splnit požadavky udržitelné výstavby, které definuje Taxonomie EU? Nová studie, zveřejněná z iniciativy České spořitelny, zpracovaná poradenskými společnostmi CEVRE Consultants a EnergySim a pod záštitou České bankovní asociace (ČBA), České rady pro udržitelné budovy (CZGBC) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), přináší jasný návod a klíčová data pro majitele nemovitostí, banky i investory.

Dekarbonizace stavebnictví v Česku: Zero Carbon Roadmap ukazuje cestu k udržitelné budoucnosti

Česká republika čelí výzvě dosáhnout evropského cíle stát se do roku 2050 uhlíkově neutrálním kontinentem. Na základě toho Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) představila klíčový dokument – Zero Carbon Roadmap, který identifikuje konkrétní kroky a plán opatření nezbytných k dosažení uhlíkově neutrálního prostředí v českém stavebnictví.

Re-generativní AI a její potenciál v komerčním real estate

Využití umělé inteligence v real estate není novinkou. Používání strojového učení (ML) a jazykového zpracování v celé řadě funkčních oblastí je v praxi po desetiletí. Nicméně tento tradiční rozsah má svá omezení a ponechává většinu kreativních disciplín na lidském myšlení. S nástupem generativní AI se však zdá, že automatizace kreativity a představivosti může být realitou dříve, než jsme čekali.

Passerinvest Group jde zelenému rozvoji naproti

Passerinvest Group, česká investiční a developerská společnost, nedávno představila svou ESG strategii, která zahrnuje cíle v oblasti životního prostředí, sociální odpovědnosti a transparentního řízení. Martin Unger, technický ředitel Passerinvest Group, zdůraznil, že společnost nejen reaguje na současné trendy, ale aktivně předstupuje s konkrétními cíli a plány pro budoucnost. Představení ESG strategie a cílů poukazuje na odpovědnost, se kterou Passerinvest přistupuje ke globálním problémům.

Moderní technologie oživují stárnoucí kancelářské budovy ve střední a východní Evropě

Studie ExCEEding Borders - Technologie jako lék na stárnoucí nabídku kanceláří - reflektuje další rok a přináší cenné poznatky o prostředí kancelářského sektoru ve střední a východní Evropě (CEE). Zpráva společnosti Colliers pokrývá klíčové kancelářské trhy ve 12 zemích CEE, od Albánie po Ukrajinu. Tato komplexní přehlídka každého trhu poskytuje náhledy jak na současné, tak budoucí faktory ovlivňující celý sektor.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři