Brněnský trh s nemovitostmi míří k rekordnímu roku: za nové byty kupující utratili přes 6,5 miliardy korun

Brněnský trh s nemovitostmi prochází obdobím silného oživení a rekordního růstu. I přes mírné zpomalení během letních měsíců se letos prodeje nových bytů v Brně dostaly na historicky nejvyšší úroveň. K 30. září 2024 již v moravské metropoli našlo nové vlastníky více než 1 000 bytů, což představuje téměř dvojnásobek oproti loňskému roku. Vzhledem k pokračujícímu trendu vysoké poptávky se očekává, že letošní rok bude z hlediska realit v Brně nejvýkonnější od roku 2016.

České stavebnictví čeká na impuls – hlavním rizikem optimistického výhledu je implementace nového stavebního zákona

Hodnota stavebních prací v Česku atakovala v roce 2023 hranici 700 miliard Kč, což byla nejvyšší hodnota v dosavadní historii ČR. Objem meziroční stavební produkce nicméně poklesl a útlum sektoru trvá i v prvním pololetí 2024 – jaký je výhled českého stavebnictví? Mimo podstatných aktuálních dat se i tímto tématem zabývá analýza České spořitelny České stavebnictví čeká na impuls.

Brnu chybí trvale žijící obyvatelé, je řešením výstavba obecních bytů?

"Nebráníme se spolupráci s developerem, ale každý máme jiné cíle. Cílem developera je zisk, naším cílem je trvale žijící obyvatel." "Nové stavební předpisy k výstavbě ve městě Brně snižují limity na parkování, pracují s limity na zastínění a oslunění, což byla další velká brzda výstavby." "Brno netrpělivě upíná pohled ke změně územního plánu a věří, že nové stavební předpisy, které Brnu nový stavební zákon nadělil, chvilku vydrží. V Praze byly mnohokrát testovány, tak snad ty brněnské přežijí nějakou relevantní dobu." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 3. panelu nazvaném Impulzy rozvoje moravské metropole na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Výstavba za hranicemi města Brna vzniká převážně proto, že lidé nemají možnost bydlet přímo v Brně

"Doba se změnila do té míry, že bychom v rámci územních plánů neměli definovat stropy, ale minima." "To, že se staví za hranicí města Brna, není tím, že by tam lidé chtěli bydlet, ale většinově proto, že nemůžou bydlet ve městě Brně." "Pokud chceme, aby ve výsledku město ekonomicky fungovalo, tak potřebujeme dobrou infrastrukturu." Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 2. panelu nazvaném Perspektivy výstavby a její vliv na formování a identitu města na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Brno je otevřenější spolupráci s developery než Praha

"Město Brno je hodně specifické tím, že má 360 000 trvale žijících lidí, ale 70 000 studentů. Takže město samozřejmě trápí to, že zde nepřibývají trvale žijící obyvatelé." "V Brně dlouhodobě nabídka absolutně neodpovídá poptávce, přibližně se bavíme, že je to skoro dvojnásobek." "V Brně v tuto chvíli pravděpodobně nejvíc chybí byty 3kk, 4kk pro rodiny." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 1. panelu nazvaném Brno investiční hotspot na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Láká Brno investory? Jak nové stavební předpisy a digitalizace promění realitní trh?

Ve druhém kvartálu 2024 se v Brně prodalo 372 nových bytů – téměř trojnásobek oproti loňsku. Je ale optimismus zlevněných hypoték oprávněný? Poptávka je vysoká, ale výstavba zpomaluje a ceny rostou. Jak ovlivní trh nové Brněnské stavební předpisy, Centrální stavební úřad a co digitalizace? Na jaké investiční příležitosti láká Brno investory? Odpovědi jsme hledali u odborníků.

Jak ovlivní trh nové Brněnské stavební předpisy, digitalizace a na jaké investiční příležitosti Brno láká?

Ve druhém kvartálu 2024 se v Brně prodalo 372 nových bytů – téměř trojnásobek oproti loňsku. Je ale optimismus zlevněných hypoték oprávněný? Poptávka je vysoká, ale výstavba zpomaluje a ceny rostou. Jak ovlivní trh nové Brněnské stavební předpisy, Centrální stavební úřad a co digitalizace? Na jaké investiční příležitosti láká Brno investory? Odpovědi jsme hledali u odborníků.

Tři pohledy na nový stavební zákon a digitalizaci, část I.

Nový stavební zákon a jeho digitalizace má ambici radikálně zrychlit schvalovací procesy výstavby. Zatím ale převažuje jiný obraz: Česko a státní správa se nezdají být připravené. Jaká je skutečnost? Přes dosavadní komplikace zůstává digitalizace příležitostí pro český real estate. Jak NSZ změní procesy výstavby v Česku jsme se zeptali předních osobností oboru.

Sedm miliard korun do nájemního bydlení: Vláda schválila program pro podporu investic do dostupných bytů

Zájem o nové byty v Praze v letošním roce roste, a to i přestože stále zdražují. Za první pololetí letošního roku se v hlavním městě prodalo 3 500 bytů v novostavbách, meziročně více než dvojnásobek. Zároveň se jedná o třetí největší počet prodaných bytů za deset let. Nabídková cena nových bytů na konci druhého čtvrtletí činila 156 780 Kč za metr čtvereční. Od začátku roku cena vzrostla téměř o 3 % a je v současnosti historicky nejvyšší.

V pražských Malešicích, na brownfieldu o rozloze 70 tisíc m², vznikne více než tisíc bytů

Rezidenční komplex Habitat vyroste v severovýchodní části Prahy 10, u ulice Černokostelecká. Lokalita nabízí velký potenciál díky nevyužitým vysokokapacitním ulicím a vynikající dopravní dostupnosti do centra i mimo město. V blízkosti jsou dostupné služby, pracovní příležitosti i volnočasové aktivity a také MHD, dopravní spojení pro automobily, cyklisty, parky, školy a velká obchodní centra.

J&T Real Estate staví svůj největší developerský projekt – byl zahájen prodej první etapy

Pražský Karlín čeká transformace jeho panoramatu. Začátkem příštího roku se zde rozběhne gigantický developerský projekt Nový Rohan. Investiční náklady na první etapu se odhadují na tři a půl miliardy korun. Výstavba bude postupovat směrem od Libeňského mostu až k sousednímu projektu Rohan City, který buduje developerská skupina Sekyra Group.

Přestavba kanceláří na byty: inspirujeme se americkým řešením bytové krize?

Poloprázdné kancelářské budovy, které se po pandemii covidu-19 nepodařilo znovu naplnit pracovníky, a zároveň nedostatek dostupného bydlení – to je realita mnoha měst ve Spojených státech amerických. Tato situace vedla k fenoménu tzv. „zombie towers“, tedy prázdných kancelářských budov. Podle analýz ratingové agentury Moody’s je v USA nejvíce prázdných kancelářských prostor od roku 1979. Zároveň však chybí asi 5,5 milionu bytových jednotek, což ztěžuje situaci na trhu s bydlením.

Hagibor se rozroste o nový bytový dům, Crestyl přináší na trh 250 bytů

Polyfunkční areál Hagibor se počátkem příštího roku rozroste o pátý rezidenční objekt. Developerská společnost Crestyl buduje tento projekt v sousedství Rádia Svobodná Evropa na rozhraní pražských Strašnic a Vinohrad. Na pozemcích o rozloze téměř 78 tisíc metrů čtverečních vzniká nová čtvrť, jejíž celkové investiční náklady přesáhnou devět miliard korun.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři