Dají úřady přednost nájemnímu bydlení?

V poslední době se v české politice stále častěji diskutuje o krizové situaci na poli dostupného bydlení, která je považována za jednu z největších sociálních výzev. Vláda se letos, osm měsíců před volbami, rozhodla přijít s několika návrhy, jak zlepšit situaci na trhu s bydlením a urychlit výstavbu nových nájemních bytů. Klíčovým bodem v této debatě je rychlejší povolování stavebních projektů a přesměrování veřejných financí na podporu dostupného bydlení.

„Je potřeba stavět uvnitř měst a do výšky!“ – Jan Řežáb o udržitelné výstavbě

Jan Řežáb je vizionář, filantrop a ekologický nadšenec, který svůj život zasvětil prosazování ekologických technologií ve výstavbě bytových domů. Jako zakladateli a majiteli skupiny JRD, která již více než 20 let působí v ČR jako průkopník energeticky úsporného a zdravého bydlení, se mu splnil profesní sen o založení oboru udržitelného developmentu. Jan Řežáb je autorem prvního aktivního domu v ČR a jeho inovační přístupy mění české stavebnictví.

Bubny-Zátory: Nová čtvrť pro desetitisíce lidí by mohla být odblokována už letos

V pražských Bubnech-Zátorech se rýsuje perspektivní rozvojové území s potenciálem pro novou čtvrť pro až 25 tisíc obyvatel. Ačkoli byla územní studie tohoto projektu představena už před několika lety, její realizace se dlouho potýkala s administrativními komplikacemi a zůstávala na mrtvém bodě. Nyní se však situace začíná měnit – pražský magistrát plánuje dořešit připomínky ke studii a v letošním roce iniciovat změnu územního plánu, která umožní developerům začít s výstavbou.

Pražské mikrobyty: Trend, který mění městské bydlení

Mikrobyty, malé bytové jednotky, které jsou charakteristické svou kompaktní velikostí, se v posledních letech stávají stále populárnější volbou pro obyvatele velkých měst po celém světě. Tento trend, který byl dříve běžný v metropolích jako Tokio, New York nebo Londýn, se nyní začíná prosazovat i v České republice, zejména v hlavním městě. Praha, jako dynamické a rychle rostoucí město, se začíná přizpůsobovat potřebám mladých profesionálů, studentů a single lidí, kteří hledají praktické a cenově dostupné bydlení v dobře dostupných lokalitách.

Trh novostaveb čeká rekordní rok

Po dvouletém období, kdy byl realitní trh ovlivněn vysokými hypotečními sazbami a ekonomickými obtížemi, poptávka roste a developeři plánují masivní výstavbu. V roce 2025 se očekává výrazný nárůst poptávky po nových, a tedy energeticky úsporných bytech. Společnost Central Group dokonce zahájila výstavbu největšího počtu bytů ve své historii. Růst je podporován nejen vyšší poptávkou, ale i poklesem cen hypotečních sazeb, což výstavbu i koupi nemovitosti činí ekonomicky výhodnější.

Reakce na ekonomickou krizi: Jaké dispoziční změny přináší nová poptávka po bydlení?

Poptávka po kvalitním bydlení v Česku stoupá. „Byli jsme donucení zmenšovat byty, protože zásadním parametrem koupě bytů byla jeho celková cena,” představuje reakci na ekonomickou krizi Igor Klajmon, Chief Development Officer ve společnosti Sekyra Group. Podle Prokopa Svobody, Managing Partnera ve společnosti Svoboda & Williams, se aktuálně trend efektivních dispozicí obrací – najednou se ukazuje, že chybí velkorysejší dispozice.

Expanzní trend českých developerů do Polska: „Od momentu, kdy koupíme, za tři roky stavíme.”

V posledních letech se české developerské společnosti stále více zaměřují na polský trh, který se ukazuje jako velmi atraktivní pro investice a rozvoj nemovitostí. Tento trend je výsledkem ekonomického růstu, rostoucí poptávky po bydlení a komerčních prostorách, a také příležitostí, které Polsko nabízí jako největší trh ve střední a východní Evropě. Zásadní důvody, které lákají české společnosti na polský trh, jsou stabilní ekonomický růst, vysoká poptávka po bydlení a nových bytových projektech a samozřejmě jednodušší povolovací proces.

Nedostupnost bydlení: stavíme byty z kanceláří, zámků i hospod

Problematika dostupného bydlení je aktuálním tématem, skloňovaném po celé Evropě. Čeští investoři přistoupili k řešení této krize originálním přístupem – čím dál více se ukazuje, že efektivní cestou, jak navýšit nabídku bytů, je využití nevyužívaných, často chátrajících budov. I mnohé obce se rozhodly pro rekonstrukce bývalých hospod, hotelů, ubytoven, zámků, a dokonce i bývalých nádraží, čímž vznikají nové byty, které nejen pomáhají řešit problém s bydlením, ale přinášejí i nový život do zanedbaných lokalit.

Praha koupí Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 miliardy korun: Plány na revitalizaci a výstavbu nové čtvrti

Praha se rozhodla investovat do rozvoje jednoho z největších brownfieldů ve městě – historického Nákladového nádraží Žižkov a přilehlých pozemků od Českých drah za částku 1,43 miliardy korun. Tento čtvrtek to schválili zastupitelé hlavního města, což spustí rozsáhlý projekt revitalizace památkově chráněného objektu a přilehlé oblasti.

Dynamický, regionálně rozdílný a technologicky progresivní: tak vnímá realitní trh Marianna Aydinyan ze společnosti LEXXUS NORTON

Co čeká realitní trh v roce 2025? Jak se změny v marketingu a digitální transformaci odrazí na způsobu, jakým dnes prodáváme nemovitosti? Marianna Aydinyan působí v realitní kanceláři LEXXUS NORTON od roku 2005, v současné době na pozici Head of Business Development Projects. V rozhovoru pro remspace představila nové projekty a expanzní plány LEXXUS NORTON, své predikce na rok 2025 i klíčové faktory úspěchu LEXXUS NORTON na nemovitostním trhu.

„Poptávka po nemovitostech bude silná… nastartuje odložené projekty,“ zaznělo na konferenci remspace

Na trhu sledujeme oživení poptávky. Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je vlastnické bydlení pro většinu nedostupné – skončí tedy v pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči daného trhu, a mimo jiné řečníci třetího panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024? A jaké predikce mají na rok 2025?

„Budeme fungovat podle provizorního režimu až do roku 2027, to je ve stavebnictví bezprecedentní,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak ovlivní návrat starého stavebního řízení a odložení digitalizace NSZ další rozvoj? Jaká je role digitalizace ve stavebnictví a jaké konkrétní technologie jsou využívány? Jaké konkrétní změny přináší novela stavebního zákona a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody? Na tyto a další otázky odpovídali řečníci druhého panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

„K ESG nás nutí klienti, banky i společenská poptávka. Patří to k tomuto století,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak se změnila dynamika investičních příležitostí a co můžeme od různých segmentů realitního trhu očekávat příští rok? Která sekce bude kotvou investičního portfolia? Jak je ovlivňuje ESG a jaký segment bude nejzelenější? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v prvním diskusním panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Brněnský trh s nemovitostmi míří k rekordnímu roku: za nové byty kupující utratili přes 6,5 miliardy korun

Brněnský trh s nemovitostmi prochází obdobím silného oživení a rekordního růstu. I přes mírné zpomalení během letních měsíců se letos prodeje nových bytů v Brně dostaly na historicky nejvyšší úroveň. K 30. září 2024 již v moravské metropoli našlo nové vlastníky více než 1 000 bytů, což představuje téměř dvojnásobek oproti loňskému roku. Vzhledem k pokračujícímu trendu vysoké poptávky se očekává, že letošní rok bude z hlediska realit v Brně nejvýkonnější od roku 2016.

České stavebnictví čeká na impuls – hlavním rizikem optimistického výhledu je implementace nového stavebního zákona

Hodnota stavebních prací v Česku atakovala v roce 2023 hranici 700 miliard Kč, což byla nejvyšší hodnota v dosavadní historii ČR. Objem meziroční stavební produkce nicméně poklesl a útlum sektoru trvá i v prvním pololetí 2024 – jaký je výhled českého stavebnictví? Mimo podstatných aktuálních dat se i tímto tématem zabývá analýza České spořitelny České stavebnictví čeká na impuls.

Brnu chybí trvale žijící obyvatelé, je řešením výstavba obecních bytů?

"Nebráníme se spolupráci s developerem, ale každý máme jiné cíle. Cílem developera je zisk, naším cílem je trvale žijící obyvatel." "Nové stavební předpisy k výstavbě ve městě Brně snižují limity na parkování, pracují s limity na zastínění a oslunění, což byla další velká brzda výstavby." "Brno netrpělivě upíná pohled ke změně územního plánu a věří, že nové stavební předpisy, které Brnu nový stavební zákon nadělil, chvilku vydrží. V Praze byly mnohokrát testovány, tak snad ty brněnské přežijí nějakou relevantní dobu." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 3. panelu nazvaném Impulzy rozvoje moravské metropole na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Výstavba za hranicemi města Brna vzniká převážně proto, že lidé nemají možnost bydlet přímo v Brně

"Doba se změnila do té míry, že bychom v rámci územních plánů neměli definovat stropy, ale minima." "To, že se staví za hranicí města Brna, není tím, že by tam lidé chtěli bydlet, ale většinově proto, že nemůžou bydlet ve městě Brně." "Pokud chceme, aby ve výsledku město ekonomicky fungovalo, tak potřebujeme dobrou infrastrukturu." Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 2. panelu nazvaném Perspektivy výstavby a její vliv na formování a identitu města na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Brno je otevřenější spolupráci s developery než Praha

"Město Brno je hodně specifické tím, že má 360 000 trvale žijících lidí, ale 70 000 studentů. Takže město samozřejmě trápí to, že zde nepřibývají trvale žijící obyvatelé." "V Brně dlouhodobě nabídka absolutně neodpovídá poptávce, přibližně se bavíme, že je to skoro dvojnásobek." "V Brně v tuto chvíli pravděpodobně nejvíc chybí byty 3kk, 4kk pro rodiny." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 1. panelu nazvaném Brno investiční hotspot na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři