Pražský trh institucionálního nájemního bydlení roste – prodává consumer experience

Trh institucionálního nájemního bydlení v Praze vykazuje stabilní růst. Počet dokončených bytů v rámci BTR (Build to Rent) projektů se od roku 2019 stabilně zvyšuje, v Praze je aktuálně 12 000 připravovaných či dokončených bytů. Míra neobsazenosti klesla ve druhém pololetí roku 2024 z 15 na 6 %, nájemné se v institucionálních nájemních domech v Praze nyní pohybuje na úrovni 534 Kč/m2/měsíc.

8,9 milionu nocí a až 7 350 bytů: Jak Airbnb ovlivňuje dostupnost bydlení v Česku

V posledních letech se platformy jako Airbnb a Booking, které umožňují krátkodobé pronájmy, staly klíčovým hráčem na trhu s ubytováním. Počet nabídek výrazně poklesl během pandemie covid-19, kdy došlo k útlumu cestovního ruchu. Jakmile pandemie ustoupila a turistický ruch se začal opět oživovat, počet nabízených jednotek začal růst. Většina z těchto jednotek je nabízena jako pronájem celého bytu, přičemž na jednoho hostitele připadá průměrně 2,8 jednotek.

To rent or not to rent – vlastní bydlení je pro většinu Pražanů nedostupné

Vysoké ceny nemovitostí a vysoké úrokové sazby hypoték činí vlastnické bydlení v hlavním městě pro mnohé nedostupným. Nájemní bydlení se v podstatě stává synonymem dostupného bydlení, a tak je stále populárnější volbou, zejména v projektech typu Build-to-Rent (BTR). Společnost BTR Consulting zveřejnila srovnání nákladů na bydlení v nájemních projektech typu BTR a v nových bytech pořízených na hypotéku. Výsledky ukazují, že dostupnost nájemního bydlení není jeho jedinou výhodou.

25 000 nových veřejných bytů ročně – jejich vzniku pomůže metoda DESIGN-BUILD

Pro zlepšení dostupnosti bydlení v ČR musí každý rok vzniknout nejméně 25 000 nových veřejných nájemních bytů. Náklady ročně dělají minimálně 100 miliard Kč – na tyto investice nebude mít veřejná správa nikdy dostatek volných financí. Na trh Iniciativa pro dostupné bydlení přináší nový systém výstavby a povolování staveb metodou DESIGN-BUILD. Metoda umožňuje rychlou a cenově efektivní realizaci dostupných nájemních bytů při využití dotačních a úvěrových zdrojů, čímž usnadní městům a obcím přípravu a realizaci jejich bytových záměrů.

Jak se projevuje trend nearshoringu na českém trhu s industriálními nemovitostmi?

Aktuální trendy v kancelářských a logistických projektech, které formují realitní trh v Česku, pohledem Jana Jurčíčka, ředitele oddělení stavebního a projektového poradenství ve společnosti Savills. Jaký je stav trhu v Praze, jaké jsou nové preference nájemců, a jaký vliv mají ekologická a sociální kritéria na rozvoj nemovitostí? Odpovědi přinášejí cenný pohled na směr realitního sektoru v roce 2024.

ČSOB klade důraz na vyvážené a stabilní portfolio

Dynamika investičních strategií na realitním trhu v posledních letech poukazuje na rostoucí zájem o rezidenční projekty. I tak banky drží stabilní a vyvážené portfolio: „Nejde o to, že by banka v nějakém momentu naprosto upustila od nějakého segmentu,” řekla Lenka Kostrounová, ředitelka úseku financování ČSOB.

„Poptávka po nemovitostech bude silná… nastartuje odložené projekty,“ zaznělo na konferenci remspace

Na trhu sledujeme oživení poptávky. Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je vlastnické bydlení pro většinu nedostupné – skončí tedy v pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči daného trhu, a mimo jiné řečníci třetího panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024? A jaké predikce mají na rok 2025?

Růst cen nemovitostí v Evropě: nejméně dostupné bydlení má Slovensko

V posledních letech se inflace a s ní spojené zvyšování úrokových sazeb centrálních bank staly hlavními faktory, které výrazně ovlivňují trh s nemovitostmi v Evropě. Pro mnoho lidí se sen o vlastním bydlení stává stále vzdálenějším. I přes letní snížení úrokových sazeb zůstávají ceny nemovitostí v mnoha evropských zemích na takové úrovni, že jsou pro velkou část obyvatelstva prakticky nedostupné.

„Budeme fungovat podle provizorního režimu až do roku 2027, to je ve stavebnictví bezprecedentní,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak ovlivní návrat starého stavebního řízení a odložení digitalizace NSZ další rozvoj? Jaká je role digitalizace ve stavebnictví a jaké konkrétní technologie jsou využívány? Jaké konkrétní změny přináší novela stavebního zákona a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody? Na tyto a další otázky odpovídali řečníci druhého panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Nový projekt Dornych přinese Brnu 186 nájemních bytů a 50 tisíc m² kanceláří, gastronomie a retailu

Developerská skupina Crestyl zahájila přípravy na realizaci projektu Dornych v blízkosti brněnského hlavního nádraží. V říjnu 2024 byla uzavřena poslední fáze fungování bývalého obchodního centra, které nyní čeká postupná demolice. Ta začne v prosinci – hlavní budova bude zbourána počátkem roku 2025, celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.

„K ESG nás nutí klienti, banky i společenská poptávka. Patří to k tomuto století,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak se změnila dynamika investičních příležitostí a co můžeme od různých segmentů realitního trhu očekávat příští rok? Která sekce bude kotvou investičního portfolia? Jak je ovlivňuje ESG a jaký segment bude nejzelenější? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v prvním diskusním panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Brněnský trh s nemovitostmi míří k rekordnímu roku: za nové byty kupující utratili přes 6,5 miliardy korun

Brněnský trh s nemovitostmi prochází obdobím silného oživení a rekordního růstu. I přes mírné zpomalení během letních měsíců se letos prodeje nových bytů v Brně dostaly na historicky nejvyšší úroveň. K 30. září 2024 již v moravské metropoli našlo nové vlastníky více než 1 000 bytů, což představuje téměř dvojnásobek oproti loňskému roku. Vzhledem k pokračujícímu trendu vysoké poptávky se očekává, že letošní rok bude z hlediska realit v Brně nejvýkonnější od roku 2016.

Z trhu kvůli drahým hypotékám vymizeli běžní kupci

Realitní trh v Česku zažívá zásadní změny, které ovlivňují způsob, jakým lidé bydlí. Zatímco vlastnické bydlení bylo dlouhou dobu samozřejmostí mnoha domácností, v současnosti se na scénu dostává nájemní bydlení, které získává na popularitě díky silnému zájmu velkých investorů. Podle analýzy Savills Rental Housing se podíl nájemních bytů na realitním trhu v Praze v prvním pololetí letošního roku zvýšil na přibližně 18 %, což odpovídá investicím ve výši čtyř miliard korun.

Růst cen nemovitostí je dlouhodobý a strukturální proces, který zdaleka nekončí

Rezidenční trh ožil. Nahlas se to přičítá poklesu hypotečních sazeb, za podstatnou částí nemovitostních transakcí však stojí investiční fondy a peníze z majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými spolky. Církve za nákupy bytů jistě neutratí celých 75 miliard korun z vyrovnání – v každém případě jsou jejich masivní nákupy jednorázovou záležitostí, která dříve nebo později skončí.

Třetí čtvrtletí na brněnském realitním trhu: prodáno 275 nových bytů, cena se vyšplhala na 131 700 korun za metr čtvereční

„Poptávka po nových bytech se od počátku letošního roku navrací s plnou silou,” řekl Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya. Právě podle jejich analýzy je třetí čtvrtletí (od července do září) druhé nejúspěšnější v počtu prodejů za poslední dva roky, za posledních deset let se dokonce během žádného třetího kvartálu tolik bytů neprodalo. „Končí epizoda ekonomické nejistoty, kvůli níž valná část českých domácností odkládala velká nákupní rozhodnutí,” dodal D. Lamka.

„Povolovací proces a odliv národního kapitálu jsou hlavní výzvou českého realitního trhu,” zaznělo na diskuzním brunchi remspace

Kam směřuje současný realitní trh? Odrazil se sice od covidového dna, ale čekají ho další výzvy. Krom zdlouhavého povolovacího procesu bojují čeští developeři i s fenoménem NIMBY (Not In My Backyard) a parametry ESG. Jak se s těmito výzvami vypořádávají úspěšní muži byznysu a realitního trhu, zaznělo na  brunchi remspace Úspěch v nemovitostním developmentu.

Brněnský realitní trh vzrostl o 70 %. Klesající úrokové sazby podporují poptávku, ceny bytů rostou

Brněnským realitním trhem převládá pozitivní výhled – úrokové sazby klesají a povzbuzují poptávku. Podle Dominika Rusinka z ČSOB by tento efekt měl přetrvávat i v nejbližších měsících a kvartálech, kdy by mohl být prostor pro pokles hypotečních sazeb. „Zaznamenali jsme také nárůst ceny především bytových jednotek a v poslední době vidíme, že v Brně bude rozhodovat lokalita,” řekla Petra Vítková, ředitelka Realitní společnosti města Brna. Tuto informaci potvrdil Lumír Schejbal z advokátní kanceláře SCHEJBAL & PARTNERS – růst cen bude pokračovat i v roce 2025, nicméně nebude nějak razantní. Predikce uzavřel Jiří Ochetz ze společnosti J&T REAL ESTATE: „S novým stavebním zákonem a digitalizací nás čeká ještě nějakou dobu nejistota – jestli za deset let budeme tam, kde jsme dnes, nebo jestli se opravdu povolovací procesy zrychlí, což je pro development naprosto fatální.”

Ve Vysočanech se staví, jsou vyhledávanou lokalitou i pro nájemní bydlení

Vysočany, rychle se měnící pražská čtvrť, se stávají stále atraktivnější lokalitou pro nové nájemníky. Potvrzuje to i úspěch projektu AFI Home Kolbenova 2 od společnosti AFI Europe, který dosáhl 50% obsazenosti jen pár měsíců po uvedení na trh. Tento projekt nabízí 327 moderních bytových jednotek určených k dlouhodobému pronájmu. Byty nabízí dispozice od 1+kk až po 4+kk, čímž vyhovují potřebám širokého spektra nájemníků – od jednotlivců až po rodiny.

NR7: Rekonstrukce historické budovy na náměstí Republiky je v plném proudu

Historická budova na pražském náměstí Republiky 7, známá jako NR7, prochází rozsáhlou rekonstrukcí pod taktovkou společnosti OM Consulting a Crestyl. Neobarokní palác, postavený v roce 1905 podle návrhu architekta Arnolda Heymanna, v sobě skrývá nejen bohatou historii, ale také velký potenciál pro moderní využití. Projekt NR7 se zaměřuje na citlivou obnovu historických prvků, včetně elegantní fasády a točitého schodiště, zatímco interiéry budou modernizovány tak, aby splňovaly nejvyšší standardy současné doby.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři