25 000 nových veřejných bytů ročně – jejich vzniku pomůže metoda DESIGN-BUILD

Pro zlepšení dostupnosti bydlení v ČR musí každý rok vzniknout nejméně 25 000 nových veřejných nájemních bytů. Náklady ročně dělají minimálně 100 miliard Kč – na tyto investice nebude mít veřejná správa nikdy dostatek volných financí. Na trh Iniciativa pro dostupné bydlení přináší nový systém výstavby a povolování staveb metodou DESIGN-BUILD. Metoda umožňuje rychlou a cenově efektivní realizaci dostupných nájemních bytů při využití dotačních a úvěrových zdrojů, čímž usnadní městům a obcím přípravu a realizaci jejich bytových záměrů.

Miroslav Kobera, Crestyl: Největší překážka transformace českého stavebnictví je neochota ke změně

Miroslav Kobera, Senior ESG Manager ve skupině Crestyl, sdílí svůj pohled na ideální chytré město, jehož součástí je propojení rezidenčních, komerčních a retailových částí. Zaměřuje se na výzvy, které přináší modernizace a digitalizace českého stavebnictví, a představuje proměny požadavků na udržitelné a inteligentní budovy. Posouvá se české stavebnictví směrem k udržitelnosti, a má na to vliv legislativa?

„Poptávka po nemovitostech bude silná… nastartuje odložené projekty,“ zaznělo na konferenci remspace

Na trhu sledujeme oživení poptávky. Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je vlastnické bydlení pro většinu nedostupné – skončí tedy v pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči daného trhu, a mimo jiné řečníci třetího panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024? A jaké predikce mají na rok 2025?

Ve srovnání s pandemií: Jak vlivní muži českého real estate vzpomínají na realitní krizi roku 2008?

V průběhu posledních patnácti let prošel český realitní trh dvěma krizemi, které měly zásadní dopad na jeho vývoj. První přišla v roce 2008, kdy svět zasáhla globální finanční krize. Ta druhá, která se objevila v roce 2022, byla způsobena pandemií covidu-19 a jejím dlouhodobým dopadem na ekonomiku. Jak se však oba tyto krizové momenty lišily, a jaké lekce si z nich vzali David Musil z Penta Real Estate, Jan Řežáb z JRD a Pavel Sovička z Panattoni?

„Budeme fungovat podle provizorního režimu až do roku 2027, to je ve stavebnictví bezprecedentní,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak ovlivní návrat starého stavebního řízení a odložení digitalizace NSZ další rozvoj? Jaká je role digitalizace ve stavebnictví a jaké konkrétní technologie jsou využívány? Jaké konkrétní změny přináší novela stavebního zákona a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody? Na tyto a další otázky odpovídali řečníci druhého panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Nový projekt Dornych přinese Brnu 186 nájemních bytů a 50 tisíc m² kanceláří, gastronomie a retailu

Developerská skupina Crestyl zahájila přípravy na realizaci projektu Dornych v blízkosti brněnského hlavního nádraží. V říjnu 2024 byla uzavřena poslední fáze fungování bývalého obchodního centra, které nyní čeká postupná demolice. Ta začne v prosinci – hlavní budova bude zbourána počátkem roku 2025, celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.

„K ESG nás nutí klienti, banky i společenská poptávka. Patří to k tomuto století,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak se změnila dynamika investičních příležitostí a co můžeme od různých segmentů realitního trhu očekávat příští rok? Která sekce bude kotvou investičního portfolia? Jak je ovlivňuje ESG a jaký segment bude nejzelenější? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v prvním diskusním panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Jaké jsou nejnovější trendy českého real estate?

Vzhledem k rostoucímu zájmu o dostupné bydlení, moderní stavební technologie a rozvoj infrastruktury se objevují nové příležitosti a trendy. Český stavební sektor se mění a adaptuje na aktuální potřeby trhu -od plánovaných dotací na dostupné nájemní bydlení až po ambiciózní projekty v regionech, jako je Ostrava či České Budějovice. Jaké aktuality přináší Tredovník od České spořitelny?

Brno 2050: dynamické město s novými kariérními možnostmi a dostupným bydlením?

„Všichni bychom si přáli město Brno jako konkurenceschopné, mladé, flexibilní město,” uvedl Marek Vinter, předseda správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů. Proto by se město Brno mělo, podle Petra Fabrického ze společnosti Crestyl, zaměřit na udržení svých nastavených strategií, ať už do roku 2030 nebo 2050. Ludvík Juřička, advokát a partner Deloitte Legal, by dodal k revitalizaci brownfieldů i zvýšení plochy pro výstavbu industriálních hal. „Brno musí vytvořit příznivé klima pro to, aby zde vznikala nová pracovní místa, aby se do města stěhovali lidé a měli kde bydlet,” řekl Dalibor Lamka ze společnosti Trikaya. Na tento předpoklad se zaměřila Karin Podivinská, náměstkyně primátorky města Brna – Brno kromě obecního bydlení rozjíždí i projekty družstevního bydlení pro mladé rodiny. Brno by se při svém rozvoji mělo zaměřit na vnitřní periferie, dodal Tomáš Ctibor, zakladatel platformy 4ct.

„Povolovací proces a odliv národního kapitálu jsou hlavní výzvou českého realitního trhu,” zaznělo na diskuzním brunchi remspace

Kam směřuje současný realitní trh? Odrazil se sice od covidového dna, ale čekají ho další výzvy. Krom zdlouhavého povolovacího procesu bojují čeští developeři i s fenoménem NIMBY (Not In My Backyard) a parametry ESG. Jak se s těmito výzvami vypořádávají úspěšní muži byznysu a realitního trhu, zaznělo na  brunchi remspace Úspěch v nemovitostním developmentu.

České stavebnictví čeká na impuls – hlavním rizikem optimistického výhledu je implementace nového stavebního zákona

Hodnota stavebních prací v Česku atakovala v roce 2023 hranici 700 miliard Kč, což byla nejvyšší hodnota v dosavadní historii ČR. Objem meziroční stavební produkce nicméně poklesl a útlum sektoru trvá i v prvním pololetí 2024 – jaký je výhled českého stavebnictví? Mimo podstatných aktuálních dat se i tímto tématem zabývá analýza České spořitelny České stavebnictví čeká na impuls.

Brnu chybí trvale žijící obyvatelé, je řešením výstavba obecních bytů?

"Nebráníme se spolupráci s developerem, ale každý máme jiné cíle. Cílem developera je zisk, naším cílem je trvale žijící obyvatel." "Nové stavební předpisy k výstavbě ve městě Brně snižují limity na parkování, pracují s limity na zastínění a oslunění, což byla další velká brzda výstavby." "Brno netrpělivě upíná pohled ke změně územního plánu a věří, že nové stavební předpisy, které Brnu nový stavební zákon nadělil, chvilku vydrží. V Praze byly mnohokrát testovány, tak snad ty brněnské přežijí nějakou relevantní dobu." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 3. panelu nazvaném Impulzy rozvoje moravské metropole na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Výstavba za hranicemi města Brna vzniká převážně proto, že lidé nemají možnost bydlet přímo v Brně

"Doba se změnila do té míry, že bychom v rámci územních plánů neměli definovat stropy, ale minima." "To, že se staví za hranicí města Brna, není tím, že by tam lidé chtěli bydlet, ale většinově proto, že nemůžou bydlet ve městě Brně." "Pokud chceme, aby ve výsledku město ekonomicky fungovalo, tak potřebujeme dobrou infrastrukturu." Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 2. panelu nazvaném Perspektivy výstavby a její vliv na formování a identitu města na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Brno je otevřenější spolupráci s developery než Praha

"Město Brno je hodně specifické tím, že má 360 000 trvale žijících lidí, ale 70 000 studentů. Takže město samozřejmě trápí to, že zde nepřibývají trvale žijící obyvatelé." "V Brně dlouhodobě nabídka absolutně neodpovídá poptávce, přibližně se bavíme, že je to skoro dvojnásobek." "V Brně v tuto chvíli pravděpodobně nejvíc chybí byty 3kk, 4kk pro rodiny." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 1. panelu nazvaném Brno investiční hotspot na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Zavalené stavební úřady: Odbavování podle nových pravidel drhne

Stavební úřady v České republice se již několik týdnů potýkají s novým digitálním systémem. Přestože byl Portál stavebníka, nový digitalizovaný systém stavebního řízení, spuštěn s cílem zjednodušit a zrychlit proces povolování výstavby, zatím stavební úřady vyřídily jen přes 6 % všech žádostí podaných podle nového zákona. Brzdou jsou žádosti podané podle starých pravidel, i technické nedostatky.

První z projektů městského nájemního bydlení – PDS žádá o povolení pro 450 bytů

Pražská developerská společnost (PDS) udělala významný krok k realizaci nových projektů městského nájemního bydlení. Na konci června 2024 podala kompletní dokumentaci a žádosti o stavební povolení či územní rozhodnutí pro výstavbu přibližně 450 bytových jednotek a jedné mateřské školky. Stavební řízení bylo zahájeno u projektů na Praze 4, 5, 8 a v Dolních Počernicích.

Penta postaví v centru Bratislavy novou rezidenční lokalitu

Penta Investments představila plán na výstavbu nového bloku v centru Bratislavy, navrženého italským studiem Stefana Boeriho, které je známé svou vertikální zahradou na budovách v Miláně. Pod heslem „Netvoříme bydlení, ale domov„ vybrala Penta architekty pro jeden z posledních nezastavěných pozemků v centru slovenské metropole. Projekt bude zahrnovat tři hektary poblíž Dunaje a Starého Města, historicky významné průmyslové oblasti, která byla během druhé světové války cílem prvního náletu na město.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři