To rent or not to rent – vlastní bydlení je pro většinu Pražanů nedostupné

Vysoké ceny nemovitostí a vysoké úrokové sazby hypoték činí vlastnické bydlení v hlavním městě pro mnohé nedostupným. Nájemní bydlení se v podstatě stává synonymem dostupného bydlení, a tak je stále populárnější volbou, zejména v projektech typu Build-to-Rent (BTR). Společnost BTR Consulting zveřejnila srovnání nákladů na bydlení v nájemních projektech typu BTR a v nových bytech pořízených na hypotéku. Výsledky ukazují, že dostupnost nájemního bydlení není jeho jedinou výhodou.

Reakce na ekonomickou krizi: Jaké dispoziční změny přináší nová poptávka po bydlení?

Poptávka po kvalitním bydlení v Česku stoupá. „Byli jsme donucení zmenšovat byty, protože zásadním parametrem koupě bytů byla jeho celková cena,” představuje reakci na ekonomickou krizi Igor Klajmon, Chief Development Officer ve společnosti Sekyra Group. Podle Prokopa Svobody, Managing Partnera ve společnosti Svoboda & Williams, se aktuálně trend efektivních dispozicí obrací – najednou se ukazuje, že chybí velkorysejší dispozice.

25 000 nových veřejných bytů ročně – jejich vzniku pomůže metoda DESIGN-BUILD

Pro zlepšení dostupnosti bydlení v ČR musí každý rok vzniknout nejméně 25 000 nových veřejných nájemních bytů. Náklady ročně dělají minimálně 100 miliard Kč – na tyto investice nebude mít veřejná správa nikdy dostatek volných financí. Na trh Iniciativa pro dostupné bydlení přináší nový systém výstavby a povolování staveb metodou DESIGN-BUILD. Metoda umožňuje rychlou a cenově efektivní realizaci dostupných nájemních bytů při využití dotačních a úvěrových zdrojů, čímž usnadní městům a obcím přípravu a realizaci jejich bytových záměrů.

Miroslav Kobera, Crestyl: Největší překážka transformace českého stavebnictví je neochota ke změně

Miroslav Kobera, Senior ESG Manager ve skupině Crestyl, sdílí svůj pohled na ideální chytré město, jehož součástí je propojení rezidenčních, komerčních a retailových částí. Zaměřuje se na výzvy, které přináší modernizace a digitalizace českého stavebnictví, a představuje proměny požadavků na udržitelné a inteligentní budovy. Posouvá se české stavebnictví směrem k udržitelnosti, a má na to vliv legislativa?

Expanzní trend českých developerů do Polska: „Od momentu, kdy koupíme, za tři roky stavíme.”

V posledních letech se české developerské společnosti stále více zaměřují na polský trh, který se ukazuje jako velmi atraktivní pro investice a rozvoj nemovitostí. Tento trend je výsledkem ekonomického růstu, rostoucí poptávky po bydlení a komerčních prostorách, a také příležitostí, které Polsko nabízí jako největší trh ve střední a východní Evropě. Zásadní důvody, které lákají české společnosti na polský trh, jsou stabilní ekonomický růst, vysoká poptávka po bydlení a nových bytových projektech a samozřejmě jednodušší povolovací proces.

Investice do starších kancelářských budov: skrytý potenciál pro investory, říká Lenka Šindelářová z Knight Frank

Realitní trh v roce 2024 nabízel řadu investičních příležitostí. Lenka Šindelářová, vedoucí průzkumu trhu a poradenství ve společnosti Knight Frank v rozhovoru popisuje, jak klesající nabídka nových kancelářských prostor v Praze povede k růstu nájemného v top lokalitách. Zároveň doporučuje zaměřit se na starší kanceláře a skladové prostory, které lze modernizovat a zvýšit jejich hodnotu. Jaká je dynamika mezi očekáváním kupujících a prodávajících a co drží dominantní pozici v retailu?

Nedostupnost bydlení: stavíme byty z kanceláří, zámků i hospod

Problematika dostupného bydlení je aktuálním tématem, skloňovaném po celé Evropě. Čeští investoři přistoupili k řešení této krize originálním přístupem – čím dál více se ukazuje, že efektivní cestou, jak navýšit nabídku bytů, je využití nevyužívaných, často chátrajících budov. I mnohé obce se rozhodly pro rekonstrukce bývalých hospod, hotelů, ubytoven, zámků, a dokonce i bývalých nádraží, čímž vznikají nové byty, které nejen pomáhají řešit problém s bydlením, ale přinášejí i nový život do zanedbaných lokalit.

U kanceláří vidíme nejnižší aktivitu v posledních pěti letech, řekl Radek Procházka z Prochazka & Partners

Snížení úrokových sazeb v roce 2024 přináší nové možnosti pro investory do nerezidenčních nemovitostí. Radek Procházka, Managing Partner z Prochazka & Partners, v rozhovoru předvídá, jak bude trh reagovat na klesající sazby a jak se promění poptávka po kancelářích a logistických projektech. Zároveň rozebírá vliv ESG kritérií na aktuální vývoj realitního trhu.

Chceme být net zero do roku 2040, říká Martin Baláž z Prologis

„V posledních měsících vidíme, že poptávka po nových prostorách roste, především v oblasti retailu, e-commerce a výroby,“ říká Martin Baláž, SVP, Head of Asset Management ve společnosti Prologis. V rozhovoru se zaměřuje na trendy v logistických nemovitostech, které se podle něj vyznačují rostoucím důrazem na udržitelnost. Zmiňuje vliv geopolitických změn na trh a vysvětluje, jak jsou pro firmu nové výzvy příležitostmi pro budoucí růst.

Praha koupí Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 miliardy korun: Plány na revitalizaci a výstavbu nové čtvrti

Praha se rozhodla investovat do rozvoje jednoho z největších brownfieldů ve městě – historického Nákladového nádraží Žižkov a přilehlých pozemků od Českých drah za částku 1,43 miliardy korun. Tento čtvrtek to schválili zastupitelé hlavního města, což spustí rozsáhlý projekt revitalizace památkově chráněného objektu a přilehlé oblasti.

Jak se projevuje trend nearshoringu na českém trhu s industriálními nemovitostmi?

Aktuální trendy v kancelářských a logistických projektech, které formují realitní trh v Česku, pohledem Jana Jurčíčka, ředitele oddělení stavebního a projektového poradenství ve společnosti Savills. Jaký je stav trhu v Praze, jaké jsou nové preference nájemců, a jaký vliv mají ekologická a sociální kritéria na rozvoj nemovitostí? Odpovědi přinášejí cenný pohled na směr realitního sektoru v roce 2024.

Praha a Brno: chybí metropolitní plán a motivace stavět

Na konferenci remspace se setkali klíčoví zástupci městských institucí a developerských společností, aby diskutovali o aktuálních výzvách, plánech a postupech pro rozvoj českých metropolí. Debata se soustředila především na srovnání rozvoje Prahy a Brna, s důrazem na územní plány, dostupnost bydlení, a městskou infrastrukturu i v mezinárodním srovnání. „Neřešíme tu žádný problém, se kterým by se nepotýkaly ostatní evropské metropole. Rozdíl je v tom, že když v zahraničí přichází s řešením, u nás stále diskutujeme o tom, jestli ten problém vůbec máme,” zaznělo na konferenci PRAHA, BRNO A JEJICH ZÁZEMÍ: KONKURENCE STRATEGIÍ A PŘÍLEŽITOSTÍ .

Dynamický, regionálně rozdílný a technologicky progresivní: tak vnímá realitní trh Marianna Aydinyan ze společnosti LEXXUS NORTON

Co čeká realitní trh v roce 2025? Jak se změny v marketingu a digitální transformaci odrazí na způsobu, jakým dnes prodáváme nemovitosti? Marianna Aydinyan působí v realitní kanceláři LEXXUS NORTON od roku 2005, v současné době na pozici Head of Business Development Projects. V rozhovoru pro remspace představila nové projekty a expanzní plány LEXXUS NORTON, své predikce na rok 2025 i klíčové faktory úspěchu LEXXUS NORTON na nemovitostním trhu.

ČSOB klade důraz na vyvážené a stabilní portfolio

Dynamika investičních strategií na realitním trhu v posledních letech poukazuje na rostoucí zájem o rezidenční projekty. I tak banky drží stabilní a vyvážené portfolio: „Nejde o to, že by banka v nějakém momentu naprosto upustila od nějakého segmentu,” řekla Lenka Kostrounová, ředitelka úseku financování ČSOB.

Urbanistická studie představuje Hutě jako klidnou rezidenční čtvrť pro 13 000 lidí

Lokalita Kyje-Hutě na okraji Prahy se připravuje na transformaci, která v budoucnu promění tuto oblast v moderní rezidenční čtvrť pro téměř 13 000 obyvatel. Podle nové urbanistické studie, kterou minulý týden schválila Rada hl. m. Prahy, bude součástí projektu 4 000 nových pracovních míst, nové školy, školky a vylepšená infrastruktura. Studie, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), přináší komplexní návrh na rozvoj oblasti a vytyčuje směr pro její harmonický růst.

„Poptávka po nemovitostech bude silná… nastartuje odložené projekty,“ zaznělo na konferenci remspace

Na trhu sledujeme oživení poptávky. Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je vlastnické bydlení pro většinu nedostupné – skončí tedy v pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči daného trhu, a mimo jiné řečníci třetího panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024? A jaké predikce mají na rok 2025?

Ve srovnání s pandemií: Jak vlivní muži českého real estate vzpomínají na realitní krizi roku 2008?

V průběhu posledních patnácti let prošel český realitní trh dvěma krizemi, které měly zásadní dopad na jeho vývoj. První přišla v roce 2008, kdy svět zasáhla globální finanční krize. Ta druhá, která se objevila v roce 2022, byla způsobena pandemií covidu-19 a jejím dlouhodobým dopadem na ekonomiku. Jak se však oba tyto krizové momenty lišily, a jaké lekce si z nich vzali David Musil z Penta Real Estate, Jan Řežáb z JRD a Pavel Sovička z Panattoni?

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři