U kanceláří vidíme nejnižší aktivitu v posledních pěti letech, řekl Radek Procházka z Prochazka & Partners

Snížení úrokových sazeb v roce 2024 přináší nové možnosti pro investory do nerezidenčních nemovitostí. Radek Procházka, Managing Partner z Prochazka & Partners, v rozhovoru předvídá, jak bude trh reagovat na klesající sazby a jak se promění poptávka po kancelářích a logistických projektech. Zároveň rozebírá vliv ESG kritérií na aktuální vývoj realitního trhu.

Chceme být net zero do roku 2040, říká Martin Baláž z Prologis

„V posledních měsících vidíme, že poptávka po nových prostorách roste, především v oblasti retailu, e-commerce a výroby,“ říká Martin Baláž, SVP, Head of Asset Management ve společnosti Prologis. V rozhovoru se zaměřuje na trendy v logistických nemovitostech, které se podle něj vyznačují rostoucím důrazem na udržitelnost. Zmiňuje vliv geopolitických změn na trh a vysvětluje, jak jsou pro firmu nové výzvy příležitostmi pro budoucí růst.

Praha koupí Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 miliardy korun: Plány na revitalizaci a výstavbu nové čtvrti

Praha se rozhodla investovat do rozvoje jednoho z největších brownfieldů ve městě – historického Nákladového nádraží Žižkov a přilehlých pozemků od Českých drah za částku 1,43 miliardy korun. Tento čtvrtek to schválili zastupitelé hlavního města, což spustí rozsáhlý projekt revitalizace památkově chráněného objektu a přilehlé oblasti.

Jak se projevuje trend nearshoringu na českém trhu s industriálními nemovitostmi?

Aktuální trendy v kancelářských a logistických projektech, které formují realitní trh v Česku, pohledem Jana Jurčíčka, ředitele oddělení stavebního a projektového poradenství ve společnosti Savills. Jaký je stav trhu v Praze, jaké jsou nové preference nájemců, a jaký vliv mají ekologická a sociální kritéria na rozvoj nemovitostí? Odpovědi přinášejí cenný pohled na směr realitního sektoru v roce 2024.

Praha a Brno: chybí metropolitní plán a motivace stavět

Na konferenci remspace se setkali klíčoví zástupci městských institucí a developerských společností, aby diskutovali o aktuálních výzvách, plánech a postupech pro rozvoj českých metropolí. Debata se soustředila především na srovnání rozvoje Prahy a Brna, s důrazem na územní plány, dostupnost bydlení, a městskou infrastrukturu i v mezinárodním srovnání. „Neřešíme tu žádný problém, se kterým by se nepotýkaly ostatní evropské metropole. Rozdíl je v tom, že když v zahraničí přichází s řešením, u nás stále diskutujeme o tom, jestli ten problém vůbec máme,” zaznělo na konferenci PRAHA, BRNO A JEJICH ZÁZEMÍ: KONKURENCE STRATEGIÍ A PŘÍLEŽITOSTÍ .

Dynamický, regionálně rozdílný a technologicky progresivní: tak vnímá realitní trh Marianna Aydinyan ze společnosti LEXXUS NORTON

Co čeká realitní trh v roce 2025? Jak se změny v marketingu a digitální transformaci odrazí na způsobu, jakým dnes prodáváme nemovitosti? Marianna Aydinyan působí v realitní kanceláři LEXXUS NORTON od roku 2005, v současné době na pozici Head of Business Development Projects. V rozhovoru pro remspace představila nové projekty a expanzní plány LEXXUS NORTON, své predikce na rok 2025 i klíčové faktory úspěchu LEXXUS NORTON na nemovitostním trhu.

ČSOB klade důraz na vyvážené a stabilní portfolio

Dynamika investičních strategií na realitním trhu v posledních letech poukazuje na rostoucí zájem o rezidenční projekty. I tak banky drží stabilní a vyvážené portfolio: „Nejde o to, že by banka v nějakém momentu naprosto upustila od nějakého segmentu,” řekla Lenka Kostrounová, ředitelka úseku financování ČSOB.

Urbanistická studie představuje Hutě jako klidnou rezidenční čtvrť pro 13 000 lidí

Lokalita Kyje-Hutě na okraji Prahy se připravuje na transformaci, která v budoucnu promění tuto oblast v moderní rezidenční čtvrť pro téměř 13 000 obyvatel. Podle nové urbanistické studie, kterou minulý týden schválila Rada hl. m. Prahy, bude součástí projektu 4 000 nových pracovních míst, nové školy, školky a vylepšená infrastruktura. Studie, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), přináší komplexní návrh na rozvoj oblasti a vytyčuje směr pro její harmonický růst.

„Poptávka po nemovitostech bude silná… nastartuje odložené projekty,“ zaznělo na konferenci remspace

Na trhu sledujeme oživení poptávky. Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je vlastnické bydlení pro většinu nedostupné – skončí tedy v pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči daného trhu, a mimo jiné řečníci třetího panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024? A jaké predikce mají na rok 2025?

Ve srovnání s pandemií: Jak vlivní muži českého real estate vzpomínají na realitní krizi roku 2008?

V průběhu posledních patnácti let prošel český realitní trh dvěma krizemi, které měly zásadní dopad na jeho vývoj. První přišla v roce 2008, kdy svět zasáhla globální finanční krize. Ta druhá, která se objevila v roce 2022, byla způsobena pandemií covidu-19 a jejím dlouhodobým dopadem na ekonomiku. Jak se však oba tyto krizové momenty lišily, a jaké lekce si z nich vzali David Musil z Penta Real Estate, Jan Řežáb z JRD a Pavel Sovička z Panattoni?

Růst cen nemovitostí v Evropě: nejméně dostupné bydlení má Slovensko

V posledních letech se inflace a s ní spojené zvyšování úrokových sazeb centrálních bank staly hlavními faktory, které výrazně ovlivňují trh s nemovitostmi v Evropě. Pro mnoho lidí se sen o vlastním bydlení stává stále vzdálenějším. I přes letní snížení úrokových sazeb zůstávají ceny nemovitostí v mnoha evropských zemích na takové úrovni, že jsou pro velkou část obyvatelstva prakticky nedostupné.

„Budeme fungovat podle provizorního režimu až do roku 2027, to je ve stavebnictví bezprecedentní,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak ovlivní návrat starého stavebního řízení a odložení digitalizace NSZ další rozvoj? Jaká je role digitalizace ve stavebnictví a jaké konkrétní technologie jsou využívány? Jaké konkrétní změny přináší novela stavebního zákona a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody? Na tyto a další otázky odpovídali řečníci druhého panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Český trh je stabilní volbou pro investory

V současné dynamice evropského trhu s komerčními nemovitostmi se Česká republika ukazuje jako stabilní a bezpečná volba pro investory, kteří hledají útočiště před turbulentními ekonomickými podmínkami v jiných zemích. Trhy v Německu a Polsku vykazují známky ochlazení – je Česká republika ostrůvkem bezpečí v rozbouřených vodách real estate?

Nový projekt Dornych přinese Brnu 186 nájemních bytů a 50 tisíc m² kanceláří, gastronomie a retailu

Developerská skupina Crestyl zahájila přípravy na realizaci projektu Dornych v blízkosti brněnského hlavního nádraží. V říjnu 2024 byla uzavřena poslední fáze fungování bývalého obchodního centra, které nyní čeká postupná demolice. Ta začne v prosinci – hlavní budova bude zbourána počátkem roku 2025, celý projekt by měl být dokončen v roce 2027.

„K ESG nás nutí klienti, banky i společenská poptávka. Patří to k tomuto století,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak se změnila dynamika investičních příležitostí a co můžeme od různých segmentů realitního trhu očekávat příští rok? Která sekce bude kotvou investičního portfolia? Jak je ovlivňuje ESG a jaký segment bude nejzelenější? Odpovědi na tyto a další otázky zazněly v prvním diskusním panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Brněnský trh s nemovitostmi míří k rekordnímu roku: za nové byty kupující utratili přes 6,5 miliardy korun

Brněnský trh s nemovitostmi prochází obdobím silného oživení a rekordního růstu. I přes mírné zpomalení během letních měsíců se letos prodeje nových bytů v Brně dostaly na historicky nejvyšší úroveň. K 30. září 2024 již v moravské metropoli našlo nové vlastníky více než 1 000 bytů, což představuje téměř dvojnásobek oproti loňskému roku. Vzhledem k pokračujícímu trendu vysoké poptávky se očekává, že letošní rok bude z hlediska realit v Brně nejvýkonnější od roku 2016.

Z trhu kvůli drahým hypotékám vymizeli běžní kupci

Realitní trh v Česku zažívá zásadní změny, které ovlivňují způsob, jakým lidé bydlí. Zatímco vlastnické bydlení bylo dlouhou dobu samozřejmostí mnoha domácností, v současnosti se na scénu dostává nájemní bydlení, které získává na popularitě díky silnému zájmu velkých investorů. Podle analýzy Savills Rental Housing se podíl nájemních bytů na realitním trhu v Praze v prvním pololetí letošního roku zvýšil na přibližně 18 %, což odpovídá investicím ve výši čtyř miliard korun.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři