Uhlíkově neutrální výstavba je utopie, řekl Radoslav Sovják z Národního centra stavebnictví 4.0

Myšlenka výstavby s nulovou uhlíkovou stopou je lákavá, ale podle Radoslava Sovjáka, ředitele Národního centra stavebnictví 4.0, zůstává spíše vizí než dosažitelným cílem. V rozhovoru vysvětluje, proč je důležité přestat se honit za absolutní neutralitou a místo toho se soustředit na celkovou optimalizaci životního cyklu staveb – od prvního návrhu až po každodenní provoz.

EU taxonomie je velmi dobře vymyšlená a neuvěřitelně špatně implementovaná, zaznělo na konferenci remspace

Na konferenci remspace Real Estate Market: Evropa 2050 a města, ve kterých chceme žít, věnované ESG v oblasti nemovitostí, zaznělo klíčové poselství: ESG by nemělo být byrokratickou přítěží, ale nástrojem, který firmám pomáhá identifikovat rizika, využívat příležitosti a tvořit hodnotu – environmentální, sociální i ekonomickou. Řečníci společně pojmenovali překážky, které implementaci ESG provázejí, i cesty, jak se s nimi vypořádat.

Máme více než šest tisíc obcí. Jak v takové struktuře řešit klimatickou krizi?

Klimatická změna není jen globálním tématem – česká města a obce ji řeší na lokální úrovni a zaměřují se především na adaptační opatření. Vladimír Zadina, Head of Business Development Department ve společnosti ČEZ ESCO, v rozhovoru vysvětluje, proč jsou právě obce klíčovými hráči v dosažení klimatických cílů, jaké strategie pomáhají snižovat emise ve stavebnictví a jak geopolitická situace ovlivňuje přístup k dekarbonizaci.

Města a uhlíková neutralita: klíčová témata otevřela konference remspace

Jak se města vyrovnávají s klimatickými změnami? V posledních letech se stále více měst po celém světě zavazuje k dosažení uhlíkové neutrality. Cílem je snížit emise skleníkových plynů na nulu nebo je kompenzovat jinými opatřeními, například výsadbou stromů či technologiemi zachycování uhlíku. Deadline 2050 se však setkává s řadou výzev – nejen o nich diskutovali přední zástupci developerů i státní správy v prvním panelu konference remspace Real Estate Market: Evropa 2050 a města, ve kterých chceme žít.

Zázrak se nekoná, český průmysl se nevymanil z útlumu

Český průmysl vstoupil do roku 2025 s mírným poklesem. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se průmyslová produkce v lednu meziročně snížila o 0,6 %, meziměsíčně pak klesla o 0,3 %. Mezitím sice stavebnictví vykázalo meziroční růst o 8,2 %, avšak počet zahájených bytů se dramaticky propadl o 27 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 28,7 % na 28,7 miliardy Kč. „Zázrak se nekoná, průmysl zůstává v útlumu. Lednový výsledek sice překonal očekávání, nicméně ta byla nastavena velmi nízko," okomentoval lednová data analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Regionální kancelářské trhy v roce 2024 vykazují stagnaci

Kancelářský trh nezažívá útlum pouze v Praze, ale také v regionech. V Brně byl loni dokončen pouze projekt CTP Vlněna jižně od centra města o 8 600 metrech čtverečních. Ani Ostrava nezaznamenala v roce 2024 výrazný nárůst nových kancelářských ploch a za posledních pět let bylo ve městě dokončeno pět projektů. Stav regionálního kancelářského trhu ve čtvrtém kvartálu představuje analýza realitně-poradenské společnosti Colliers.

Tisíce bytů za 20 miliard? Penzijní fondy oživí trh s nájmy

V následujících letech se na trh s nájemními byty mohou dostat desítky miliard korun z penzijních fondů, což by mělo přispět k řešení problému s nedostupností bydlení, který trápí i obyvatele s průměrnými příjmy. Tento krok je součástí širšího plánu vlády, kterým se snaží podpořit výstavbu nájemních bytů. Jak však varují odborníci, efekt tohoto opatření nebude okamžitý a ne všechny penzijní fondy budou mít o tuto novinku zájem.

Revitalizace Karlova náměstí je o krok blíž k realizaci

Karlovo náměstí, jedno z největších náměstí v Evropě, se pomalu ale jistě připravuje na svou revitalizaci. Historické prostranství, které bylo založeno Karlem IV. v roce 1348, má bohatou historii a rozlohu přes 80 000 m². Ačkoliv dnes slouží jako zelená oáza ve víru rušného městského života, mnozí Pražané i návštěvníci se shodují, že by mohlo lépe naplnit svůj potenciál.

Real estate je s ESG nedílně spojený: povinnost, která mění pravidla hry

V posledních letech se stále více diskutuje o důležitosti udržitelnosti v podnikání. Klíčovými faktory, které definují tuto oblast, jsou tzv. ESG kritéria. ESG se stává nezbytnou součástí firemních strategií a je čím dál důležitější nejen pro spotřebitele, ale i pro investory, banky, pojišťovny a veřejnost jako celek. Proč je správné reportování o aktivitách spojených s ESG nezbytné pro dlouhodobý úspěch každé firmy, jaké jsou nové evropské regulace v této oblasti a co se může stát, pokud firmám chybí odpovídající ESG reporty?

Brno zahájilo stavbu Janáčkova kulturního centra – „sálu bez kompromisů”

Brno slavnostně zahájilo výstavbu Janáčkova kulturního centra, které se stane novým koncertním sálem pro Filharmonii Brno. Dlouho očekávaný projekt, jehož zahájení se konalo v únoru 2024, přitahuje velkou pozornost nejen v rámci České republiky, ale i na mezinárodní scéně. Slavnostního poklepání na základní kámen se vedle premiéra Petra Fialy zúčastnili také ministr kultury Martin Baxa a primátorka města Markéta Vaňková. Výstavba šestipodlažní budovy v proluce mezi Veselou a Besední ulicí, která nabídne 1 200 míst, by měla být dokončena v roce 2027.

Drill, baby, drill a ESG: Konec udržitelného investování v USA?

Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu znamená dramatický obrat v politice Spojených států vůči klimatu, ekologickým regulacím a udržitelnému investování. Zatímco předchozí administrativa Joea Bidena podporovala zelenou transformaci a posilovala ESG standardy, Trumpova vláda se vydává opačným směrem. Zrušení klíčových ekologických regulací, odstoupení od Pařížské dohody a podpora fosilního průmyslu staví ESG fondy do složité situace. Investoři tak stojí před otázkou: znamená Trumpova politika konec udržitelného investování v USA?

Větší kancelářské projekty v Praze budou dokončeny až mezi lety 2027 a 2029

Podle analýzy realitně-poradenské společnosti Savills se očekává, že větší kancelářské projekty v Praze budou dokončeny až mezi lety 2027 a 2029. Posun je důsledkem vysokých nákladů na výstavbu a dlouhých povolovacích procesů, které činí nové kancelářské projekty pro investory finančně méně atraktivními. Český trh kancelářských prostor se tak stává méně konkurenceschopným ve srovnání s jinými zeměmi, například Polskem, kde schvalovací procesy probíhají rychleji.

BOKA Pankrác: Nový obchodní a kancelářský hub na Praze 4

Developerská skupina Crestyl představila projekt, který přinese na Pankrác novou kvalitní nabídku kancelářských, obchodních a rezidenčních prostor – BOKA Pankrác. Tento multifunkční komplex, jehož výstavba začíná ve třetím čtvrtletí 2025, bude nahrazovat dva stávající objekty a nabídne moderní pracovní prostředí, obchodní pasáž i supermarket. Cílem projektu je vytvořit prostor nejen pro firmy, ale i pro obyvatele okolních čtvrtí, kteří ocení nejen pracovní prostředí, ale i širokou nabídku služeb a zázemí.

Praha schválila změnu územního plánu pro zástavbu bývalého nákladového nádraží Žižkov

Hlavní město Praha udělalo zásadní krok k revitalizaci jedné z největších nevyužitých lokalit v Praze, která přinese novou čtvrť pro tisíce obyvatel s moderními byty, školami a veřejnou infrastrukturou. Městští radní schválili nejen změnu plánu, ale i smlouvy s developery, kteří se zavázali přispět k výstavbě veřejné infrastruktury. O těchto změnách a smlouvách budou ještě hlasovat zastupitelé. Kromě toho město nedávno odkoupilo od Českých drah historickou budovu nádraží.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři