Vlastnit nebo pronajímat?
První panel konference zahájil Jan Vitvera ze společnosti Home Portal svou prezentací o dynamice pražského rezidenčního trhu. Zdůraznil rostoucí poptávku po rezidenčním bydlení, kterou přinesla 1. polovina roku 2024. „Trhu se začíná zase věřit,” poznamenal. S rostoucí poptávkou nicméně roste i zájem o dostupné bydlení. V České republice je potřeba skoro dvanáct ročních platů na koupi bytu – jaké jsou k vlastnickému bydlení alternativy?
Jan Schneider z Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR) sdělil, že podpora MMR směřuje primárně k dostupnému nájemnímu bydlení. Tomu se věnuje i Česká spořitelna, konkrétně v dceřiné společnosti Dostupné bydlení České spořitelny. Manažer této společnosti, Michal Němec, představil konkrétní záměry firmy. „Naším cílem je investovat do portfolia dostupných nájemních bytů. Na rozdíl od vládní definice dostupného bydlení se chceme zaměřit výlučně na zaměstnance, kteří vykonávají podporované profese převážně ve veřejném sektoru – učitelé, zdravotníci, apod. Chceme spolupracovat s municipalitami a poskytovat dostupné nájemní bydlení, které jsme v Praze schopni poskytnout se slevou zhruba 20 %.”
Diskuzi o vlastnickém a dostupném bydlení nahradila diskuse o bydlení nájemním. „Otázku vlastnického a nájemního bydlení řídí sentiment. Lidé si myslí, že je lepší bydlet ve vlastním, protože mají špatné zkušenosti s nájemním bydlením,” řekl Tomáš Běhounek z bnt attorneys in CEE. Nájemní trh však podle něj nefunguje, protože nefunguje efektivně česká justice.
Aby bylo bydlení dostupné, musí se snížit náklady na jeho výstavbu. Jednou z možností, jak toho docílit, je podle Jana Ledvinky z HUGE COMPANY prefabrikace, která přináší zrychlení výstavby. „Otázka výstavby je dána tím, že žijeme v kapitalistickém státě, poptávka určuje trh. Není daná recese, tak se tolik nestaví. Prefabrikace nám přináší na trh možnost rychlejší a širší výstavby.” K tomu se připojil Michal Němec: „Stavba trvá výrazně kratší dobu, takže i přes stále výrazně vyšší náklady nám umožňuje stavět levněji.”
Diskuzní panel uzavírala otázka na očekávání od nového stavebního zákona. Řečníci se shodli, že jde legislativa správným směrem, ale že očekávali více. „Je to krok k pomoci výstavbě, směle do toho,” uzavřel Jan Ledvinka.