Výstavba za hranicemi města Brna vzniká převážně proto, že lidé nemají možnost bydlet přímo v Brně

"Doba se změnila do té míry, že bychom v rámci územních plánů neměli definovat stropy, ale minima." "To, že se staví za hranicí města Brna, není tím, že by tam lidé chtěli bydlet, ale většinově proto, že nemůžou bydlet ve městě Brně." "Pokud chceme, aby ve výsledku město ekonomicky fungovalo, tak potřebujeme dobrou infrastrukturu." Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 2. panelu nazvaném Perspektivy výstavby a její vliv na formování a identitu města na 3. ročníku konference MORAVIAN REAL ESTATE DATE 2024.

Tomáš Ctibor, 4ct

„Doba se změnila do té míry, že bychom v rámci územních plánů neměli definovat stropy, ale minima. Pořád řešíme problém dostupnosti a nedostupnosti, Praha má deficit bytů plus/mínus 100 000 a každý rok se zvětšuje, protože se nestačí dost stavět. Ten problém je ale v celé České republice, není to problém jen Prahy a Brna. Územní plánování a obecně celý ten proces máme pořád nastavený restriktivně, to znamená – omezujeme. Myslím si, že právě debata na začátku o tom: dobře, je tady nějaká příležitost, je tady nová čtvrť. Město nebo stát do ní investovaly v minulosti nebo se chystají investovat do budoucnosti nemalé prostředky do infrastruktury, do vybavenosti a připravenosti toho území. Tak se pojďme bavit, kde je ta efektivita v té konzumaci toho vytvořeného prostoru. Jsou místa na světě, kde se to tak už děje. Jsou místa, která stanovují minimální limity pro zástavbu, pro intenzitu zástavby, zejména v těch pozicích, která jsou takhle výjimečné jako je právě Nová čtvrť.“

„V okolí Brna, v okolí každé aglomerace, vznikají v územních plánech podmínky pro individuální bytovou výstavbu, kterou defacto nikdo neneguje, protože podmínky pro zpracování malého územního plánu vesnice o 200 obyvatelích jsou úplně jiné než pro zpracování územního plánu města jako je Brno, nebo respektivě každého města, které má více než 15, 20 tisíc obyvatel. Nikdo vlastně neuvažuje o tom, že by mezi těmi věcmi měly být už při rozhodování o koncepci, o infrastruktuře, o vybavenosti, o investicích vedené nějaké úvahy o tom, aby centra měla takové podmínky, aby dokázala konkurovat lacinému bydlení.“

„Územní plán by měl vytvářet podmínky, které umožní, aby se stanovovaly parametry zejména u významných čtvrtí jako je třeba Jižní čtvrť, které budou naprosto výjimečným způsobem vybavené infrastrukturou, budou ve výjimečné pozici u řeky, ale současně u historického centra.“

Ludvík Juřička, Deloitte

„Město je už natolik velké, že i plánování se děje na základě určitých subcenter, které se potom nějak centrálně propojují. Jižní čtvrť nebo Jižní centrum je jedno z největších subcenter. Celkově jsou naše zkušenosti v poslední době takové, že se spíš vyčkává. Z pohledu našich klientů, kteří jsou soukromní nebo fondů, které hidují peníze, investují do nemovitostí, já cítím to, že se do investic nechtějí moc pouštět, dokud nebudou mít jasno, co územní plán o těch lokalitách bude říkat. Není to jen otázka rychlosti výstavby, rychlosti povolovacích procesů, ale je to i otázka rychlosti investovaných peněz, které bez existence toho územního plánu jsou takové spíš menší, odložené, rozpačité.“

„Subcentra by hlavně měla být navzájem dobře propojená, měla by tam být nějaká centrální infrastruktura. Zásadní věc je, aby se lidé v tom městě cítili dobře, aby bydlení pro ně bylo kvalitní, hezké. Subcentra mají své výhody – to znamená flexibilitu, je to samozřejmě malé území, které se dokáže docela rychle rozvíjet.“

David Petr, Státní investiční a rozvojová společnost

„Pokud chceme, aby ve výsledku město ekonomicky fungovalo, tak potřebujeme dobrou infrastrukturu. Spíše než do subcenter bych se snažil zahušťovat zástavbu blíž k centru, protože pokud na to není vybudované dobré propojení, ta dobrá infrastruktura, tak to vede spíš k efektu suburbanizace než k zahušťování a zkracování vzdáleností… Nová centra budou vznikat tam, kde vznikne infrastruktura.“

„Obecně mobilita za prací v ČR je extrémně nízká, maximální ochota k dojíždění někam je průměrně 37 minut, což vlastně vůbec nejde dohromady s podmínkami, které se vytváří a dějí. Lidé jsou v podstatě tlačeni cenami a prostředním k tomu, posouvat se dál od center a zase dojíždět. Většina veřejné dopravy je ze 70 % dotovaná, takže náklady jsou opravdu veliké.“

Michal Sedláček, Brněnské komunikace

„To, že se staví za hranicí města Brna, není tím, že by tam lidé chtěli bydlet, ale většinově proto, že nemůžou bydlet ve městě Brně. Romantická myšlenka, že budu bydlet na vesnici, kde bude 500 obyvatel, je sice prima, ale pořád tam nemůžou být služby, které město poskytuje. Můžu tam mít mateřskou školu, můžu tam pracovat, ale tím to tak končí. Není tam vyšší vzdělávání, není tam kultura, nebo je limitovaná. To, že se rozvíjí bydlení kolem města Brna je proto, že máme deficit 30 000 bytů a spousta mladých lidí odchází z města, protože tady nemůžou získat bydlení.“

„Za covidu byla naděje, že dojíždění vyřeší home-office, že budeme víc pracovat doma a nebude muset dojíždět. Ale ukázalo se, že se to v České republice příliš neujalo. Vlastně ta naděje, že bychom mohli bydlet někde za městem a jen občas dojíždět, tak ta padla.“

„Reálné je, že pokud postavíme nové nádraží, a vlastně zrenovujeme celý železniční uzel Brno, tak dalším krokem bude podzemka. Nádraží a jedna podzemní linka může město Brno skutečně posunout.“

Martin Všetečka, Kancelář architekta města Brna

„Rozvojových lokalit je po Brně spousta. Určitě město čeká otázka asi o nějaké spolupráci s devepery, co se týká prioritizace nebo nějakého fahrplánu, tj. v jakém pořadí se budou realizovat. Některé lokality určitě mají náskok, jsou to ty velké projekty typu Zbrojovka, Jižní čtvrť a některé jiné lokality – tam je to složitější, protože tam mají spoustu podmiňujících investic.“

„Územní plán má být platný k 1. únoru roku 2025 a v prosinci má být zastupitelstvo, které právě v té konečné fázi schvaluje nebo neschvaluje územní plán.“

Jan Zeman, Rezidence Diorit

„Zásadní pro subcentra je provázanost na ostatní části města nebo další centra v rámci nějakého konkrétního subcentra. Zároveň to ale musí být nějaký konkrétní mikroorganismus, aby tam opravdu byla ta různorodost a člověk se teoreticky mohl pohybovat pouze v tom daném malinkém okruhu toho prostředí.“

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři