Tomáš Ctibor, 4ct
„Doba se změnila do té míry, že bychom v rámci územních plánů neměli definovat stropy, ale minima. Pořád řešíme problém dostupnosti a nedostupnosti, Praha má deficit bytů plus/mínus 100 000 a každý rok se zvětšuje, protože se nestačí dost stavět. Ten problém je ale v celé České republice, není to problém jen Prahy a Brna. Územní plánování a obecně celý ten proces máme pořád nastavený restriktivně, to znamená – omezujeme. Myslím si, že právě debata na začátku o tom: dobře, je tady nějaká příležitost, je tady nová čtvrť. Město nebo stát do ní investovaly v minulosti nebo se chystají investovat do budoucnosti nemalé prostředky do infrastruktury, do vybavenosti a připravenosti toho území. Tak se pojďme bavit, kde je ta efektivita v té konzumaci toho vytvořeného prostoru. Jsou místa na světě, kde se to tak už děje. Jsou místa, která stanovují minimální limity pro zástavbu, pro intenzitu zástavby, zejména v těch pozicích, která jsou takhle výjimečné jako je právě Nová čtvrť.“
„V okolí Brna, v okolí každé aglomerace, vznikají v územních plánech podmínky pro individuální bytovou výstavbu, kterou defacto nikdo neneguje, protože podmínky pro zpracování malého územního plánu vesnice o 200 obyvatelích jsou úplně jiné než pro zpracování územního plánu města jako je Brno, nebo respektivě každého města, které má více než 15, 20 tisíc obyvatel. Nikdo vlastně neuvažuje o tom, že by mezi těmi věcmi měly být už při rozhodování o koncepci, o infrastruktuře, o vybavenosti, o investicích vedené nějaké úvahy o tom, aby centra měla takové podmínky, aby dokázala konkurovat lacinému bydlení.“
„Územní plán by měl vytvářet podmínky, které umožní, aby se stanovovaly parametry zejména u významných čtvrtí jako je třeba Jižní čtvrť, které budou naprosto výjimečným způsobem vybavené infrastrukturou, budou ve výjimečné pozici u řeky, ale současně u historického centra.“