Výhodná udržitelnost: dekonstrukce s LEED a BREEAM certifikáty

Cirkulární dekonstrukce už není jen ekologický ideál. Podle Cyrila Klepka, zakladatele startupu Cyrkl, začíná být výhodnější i ekonomicky. Díky lepšímu financování i dalším výhodám může být demolice udržitelná – a přitom finančně smysluplná.

Jak na uhlíkově neutrální rekonstrukci a dekonstrukci, která řešení fungují a která ne?

Řešení, které funguje dobře, tak je cirkulární dekonstrukce. Tam oproti té klasické lineární, kdy celou budovu dáme v zásadě na jednu hromadu a odvezeme někam za Prahu, nebo za město na skládku, uděláme cirkulární audit, uděláme selektivní demolici. A ten materiál, ať už ty interiérové prvky, nebo ty velké materiálové toky, se dál využijí, dál se prodají.

Tento model dneska začíná vycházet už i ekonomicky, navíc vám umožní od banky získat ještě levnější financování skrze certifikát LEED nebo BREEAM.

Jak se do toho promítá ekonomický aspekt?

Ekonomický aspekt na tom musí být. A to právě díky levnějšímu financování od banky, díky certifikátu – zároveň ale už samotný prodej materiálů znamená, že jsme někde okolo nuly. To znamená, že zatímco klasická demolice je okolo 36 milionů korun, ta selektivní je 37, plus nějaká práce konzultantů, ale vlastně při tom prodeji materiálů se zaplatí ten rozdíl. Samozřejmě je to o trošku náročnější, je na to potřeba trochu víc času, ale když s tím ten projektant počítá, tak to dává ekonomický smysl.

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři