Úvaly-Hostín: zelené rezidence s certifikátem

Někdy před dvěma lety se za účasti investora, místní samosprávy a novinářů konal první praktický a také mírně slavnostní „výkop“ ambiciózního rezidenčního projektu Úvaly-Hostín: položení základního kamene vzorového či testovacího domu na oranici za městem Úvaly. A letos na jaře tento projekt, připravovaný sedm let, začíná dostávat ještě hmatatelnější obrysy. Zahajují se práce na první etapě, v rámci které bude postaveno 12 rodinných domů a 22 bytů ve dvou bytových domech - lokalita by měla ožít na podzim roku 2014.

Nizozemská společnosti MEI (Middle Europe Investments), kterou nedávno koupila britská firma Palmer Capital, není příliš mediálně viditelná a asi i proto se nezdá být nějakou významnou součástí české realitní scény. Zdání ale klame – hodnota zhruba stovky komerčních nemovitostí, jichž je vlastníkem a z nichž se převážná většina nachází v Česku, se počítá v miliardách korun a dohromady představují 305 000 metrů čtverečních komerčních ploch. (Loni MEI u nás mj. za 2 mld. Kč koupila soubor sedmi desítek nemovitostí firmy Telefónica.) Vedle spravování tohoto portfolia má MEI v Česku dva vlastní developerské projekty, oba rezidenční: už zmíněný projekt Úvaly-Hostín, kde na území o rozloze 70 hektarů vznikne nové příměstské bydlení pro více než 2 500 obyvatel, a projekt Drahobejlova v Praze 9 s 84 byty a obchodními prostorami.

Nová úvalská čtvrť

Ve finále by za Úvaly mělo vzniknout celé menší městečko, ale nikoli jako další nepovedený solitér, ale jako živý městský organismus. „Před sedmi lety, v dobách developerského boomu, se nabízelo mnoho příležitostí, kam investovat. My jsme si vybrali Úvaly, které splňovaly všechna pro nás důležitá kritéria. Nechtěli jsme postavit další satelit. Hledali jsme místo s už existující sociální strukturou a komunitou, na kterou noví obyvatelé navážou a stanou se její součástí,“ osvětluje pozadí projektu Tomáš Ctibor, ředitel developerské divize MEI a dnes také člen Metropolitní ozvučné desky, a dodává: „Neméně důležitým kritériem pro nás byla i dopravní dostupnost po železnici. Z Úval jezdí vlak ve špičkách každých 15 minut a za 25 minut jste v centru Prahy na Masarykově nádraží, což je rychleji než z většiny okrajových částí Prahy metrem.“

Součástí záměrů developera je i aplikace principů udržitelné architektury, ostatně právě péče o harmonické relace mezi starou a novou zástavbou je jedním z nich. „Pod pojmem architektura udržitelného rozvoje si u nás ještě stále hodně lidí představuje zejména nízkoenergetické nebo ekologické bydlení. Je to ale téma daleko širší, které kromě environmentální stránky stojí na dvou dalších pilířích: sociálním a ekonomickém. Z širšího urbanistického hlediska sem patří i lokalita,“ objasňuje Jiří Tencar, který se na projektu Úvaly-Hostín podílel a je mj. spoluautorem zeleného certifikátu SBTool CZ pro rezidenční projekty.

„Budeme usilovat o bronzový certifikát SBTool CZ. Ten klientům doloží, že naše domy a byty budou energeticky nenáročné nejen v prospektech, ale i ve skutečnosti. Provozní náklady rodinného domu v energeticky úsporném standardu začínají na 3 000 Kč měsíčně,“ upřesňuje Tomáš Ctibor.

Velký důraz byl kladen na zeleň, která je důležitou součástí celého projektu a přirozeně navazuje na okolní přírodu. Počítá se s jejím začleněním do projektu s nadstandardním podílem 61 % z celkové plochy. Dalších 21 % budou tvořit veřejné prostory, takže na zastavěné plochy zbývá 18 % území, které rezidenční projekt Úvaly-Hostín využije. Jeho první etapa nabídne byty v dispozicích od 1+kk, přes 3+kk až po mezonetové byty 4+kk, vedle toho rodinné domy 3+1 a 4+ 1 s pozemky od 311 do 487 metrů čtverečních. Ceny prvních začínají na 1,7 mil. Kč, nejlevnější dům developer nabízí za 4,9 mil. Kč (včetně DPH). Jejich noví obyvatelé by se měli stěhovat na podzim roku 2014.

1–9 vizualizace 10 – testovací dům

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři