Jak tuto položku rozpočtu minimalizovat? Přinášíme pět užitečných tipů.
- Netopte více, než je potřeba
To je jedna z klíčových zásad, kterou je třeba dodržovat, pokud nechcete zbytečně přeplácet na energiích. S každým stupněm navíc totiž stoupá spotřeba plynu, elektřiny i tuhých paliv, podle toho, čím vytápíte, a celosezónní náklady stoupají až o 6 %. Pokud tedy budete mít místo průměrných 20 °C v domě například 25 °C, celkové náklady vám vzrostou téměř o třetinu.
Teplotu v místnosti je proto důležité správně měřit a také regulovat. K tomu vám poslouží termostatické hlavice na topných tělesech nebo termostatu. Oba typy regulace by ale neměly být použity současně v jedné místnosti. Obvykle se totiž stává, že lidé teplotu regulují na termostatické hlavici, která při dosažení požadované teploty uzavře přívod topné vody do radiátoru, avšak termostat v místnosti neustále vysílá kotli signál, že je třeba topit. Kotel pak ohřívá vodu zbytečně.
- Vytápějte plynule, ne nárazově
Při plynulém vytápění udržujete stabilní teplotu topné vody kolem 40 °C, pokud přitopíte, dohřeje se jen o plus mínus 5 °C. Díky tomu nedochází k vychladnutí vzduchu, zdí ani podlah. Když topíte nárazově, například jen když jste zrovna doma, ohřejete topnou vodu až na 80 °C a po vyhřátí místností ji necháte opět vychladnout např. na 30 °C. Díky tomu se ohřeje pouze vzduch, ale zdi a podlahy nestačí naakumulovat potřebnou teplotu a rychle pohlcují vzdušné teplo. Také více dochází k tvoření plísní.
- Změňte dodavatele energií
Velké množství odběratelů ročně utratí tisíce korun navíc jen díky tomu, že odebírá energie od dominantních dodavatelů, kteří nabízí cenu plynu za m3 výrazně vyšší než dodavatelé alternativní. Proč tomu tak je? Už jen slovní spojení „změna dodavatele“ v nich evokuje složitou záležitost podobající se misi do vesmíru. Ve skutečnosti je to ale velmi jednoduchý proces.
Porovnejte si ceny plynu pomocí jednoduché online kalkulačky. Díky tomu ihned zjistíte, u koho vás odběr vyjde nejlevněji. A pokud vám budou podmínky nového dodavatele vyhovovat, podepíšete smlouvu a o zbytek už se postarají pracovníci srovnávacího portálu.
- Zateplete celý dům, nejen fasádu
Tepelné ztráty totiž vznikají i uvnitř budov. Vaše účty za energie tak může negativně ovlivnit i špatně izolované potrubí v kotelně, sklepě nebo dalších nevytápěných místnostech. Celkově se mohou ztráty vyšplhat až na 50 %. Proto se investice do oprav a výměny vyplatí téměř ve všech případech.
- Nastavte si správně kotel
Před každou topnou sezónou by váš kotel měl zkontrolovat revizní technik. To sice něco stojí, ale po několikaměsíčním provozu se vám investice spolehlivě vrátí. Stačí totiž, abyste měli tepelný výměník zanesený sazemi a účinnost kotle ihned klesne o 10 %. V případě, že má váš kotel už nejlepší léta za sebou (je starší více než 10 let), doporučujeme promyslet jeho výměnu. Na ni můžete získat od států dotaci ve výši až 85 % z celkových nákladů.
Michal Bajer, Ušetřeno.cz