Urbanistická studie představuje Hutě jako klidnou rezidenční čtvrť pro 13 000 lidí

Lokalita Kyje-Hutě na okraji Prahy se připravuje na transformaci, která v budoucnu promění tuto oblast v moderní rezidenční čtvrť pro téměř 13 000 obyvatel. Podle nové urbanistické studie, kterou minulý týden schválila Rada hl. m. Prahy, bude součástí projektu 4 000 nových pracovních míst, nové školy, školky a vylepšená infrastruktura. Studie, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), přináší komplexní návrh na rozvoj oblasti a vytyčuje směr pro její harmonický růst.

Hlavním cílem studie je vytvořit ucelený urbanistický plán, který zajistí jak kvalitní bydlení, tak i odpovídající občanskou vybavenost a dopravní napojení. Město Praha vlastní velkou část pozemků v této oblasti, což dává radním příležitost mít pod kontrolou celkový rozvoj.

„V lokalitě Kyje – Hloubětín se díky studii podařilo zkoordinovat dohromady někdy zcela protichůdné požadavky. Studie je v současnosti jedinou dokumentací, která celou lokalitu řeší ve všech urbanistických aspektech. Kromě komplexního řešení urbanistické koncepce, dopravy, technické infrastruktury a krajiny této lokality, slouží studie zároveň jako podklad pro Městskou část a Hlavní město Prahu k posouzení zájmů investorů, stavebníků a vlastníků pozemků a též pro dlouhodobé strategické plánování investic do občanské a technické vybavenosti,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček.

V lokalitě mají vzniknout, kromě rodinných a bytových domů, parky a jiná zeleň a v centrální část čtvrti má být náměstí, které bude propojeno s menšími náměstími v okolí. „Nová zástavba kromě bydlení musí nabídnout i odpovídající občanskou a komerční vybavenost, která v současnosti v území až na drobné výjimky chybí,“ uvádí materiál.

„Oblast Hutí je dlouhodobě považována za území s velkým potenciálem pro dotvoření rezidenční čtvrti v přímé návaznosti na krajinu a s rychlou dostupností do centra díky blízkosti páteřní hromadné dopravy. Na procesu jsme zapojili občany a připravili jsme řadu participačních aktivit,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Současná výstavba v oblasti se skládá především z rodinných a bytových domů, mezi nimiž jsou rozlehlé mezery, tvořené rozvojovými plochami. Rozptýlený charakter zástavby zanechává celkový dojem nedokončenosti. Nová studie plánuje propojení těchto ploch a vytvoření soudržné rezidenční čtvrti, která naváže na okolní krajinu a bude poskytovat moderní a kvalitní prostředí pro život.

„Hlavním cílem studie je vytvořit ucelený obraz budoucí čtvrti a navrhnout krajinné rozhraní, které vytvoří přirozenou hranici města vedoucí z jihu od Dolních Počernic, východně přes Černý Most, po severním okraji řešeného území a dále na sever přes Satalice a Kbely směrem do Čakovic,“ stojí ve studii.

Klíčovým prvkem návrhu je také zajištění dostatečné občanské vybavenosti. Kromě nových škol a školek se plánuje i výstavba komunitního centra, pošty, lékařského zařízení, supermarketu a dalších služeb. Studie rovněž klade důraz na udržitelnost a hospodaření s dešťovou vodou, což je v souladu s aktuálními klimatickými výzvami.

Lokalita bude také lépe napojena na dopravní infrastrukturu. Oblast trpí přetížením dopravy směrem do centra – studie navrhuje rozvoj nové autobusové linky, která pomůže zlepšit dostupnost a pohodlí pro nové obyvatele. Kromě toho se plánují nové cyklotrasy.

V současné době bydlí v zástavbě dané oblasti 4 827 obyvatel. Po doplnění stávající struktury do navrhované čtvrti má území potenciál stát se domovem pro zhruba 12 885 obyvatel.

Zdroj: IPR Praha

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři