Udržitelná výstavba: investice, která se skutečně vyplatí

Ekologicky šetrná výstavba sice může na začátku vyžadovat vyšší náklady, ale díky úsporám během provozu se dlouhodobě jednoznačně vyplatí. Klíčem k úspěchu je chytré plánování a sehraný projektový tým, který hledá synergii mezi jednotlivými profesemi, řekl Richard Beber, ředitel společnosti GT Energy.

Vyplatí se udržitelná výstavba a jaká je ekonomická návratnost investic do environmentálně šetrné výstavby?

Za mě se určitě vyplatí, ale musí se udělat správně a chytře. Takže je dobrá určitě pečlivá příprava, protože potom, v součtu investičních a provozních nákladů po dobu životnosti budovy nebo té technologie, si můžu sáhnout v těch křivkách na opravdu minimum. Ekologicky šetrná výstavba je investičně náročnější, nebývá to o parník, ale něco tam navíc je. A potřebuji to vykompenzovat úsporou v době provozu. Myslím si, že nejtěžší je změnit přemýšlení o návrhu té budovy. V Čechách typicky máme spoustu šikovných specialistů, kteří si ve své profesi odvedou perfektní práci, ale chybí tam někdo, kdo tu myšlenku srovná, zaštítí a využije synergií, které přicházejí v úvahu.

Typicky využití odpadního tepla – pokud se jedna profese postará o chlazení a druhá o vytápění a přípravu teplé vody, a nedojde k té synergii, tak je to nevyužitý, zmařený potenciál, kdy já jsem jednak zainvestoval a druhak platím v provozních nákladech. Takže za mě odpověď je: vyplatí se a je potřeba pečlivě plánovat a sehrát v tom projektovém týmu lidi, kteří jsou připojeni na tu myšlenku, že výstavba má být šetrná nejen environmentálně, ale i ekonomicky. Protože pak můžeme dosáhnout úžasných výsledků. A myslím si, že dneska na konferenci někteří developeři mají opravdu velmi kvalitní řešení, která fungují ekonomicky i environmentálně. Není tedy potřeba říkat, že šetřit životní prostředí je drahé – já bych naopak řekl, že je to levné.

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři