Jiří Cihlář, CEVRE
„Směrnice EPBD 4 je předpis, který 15 let intenzivně formuje naše prostředí, jaké navrhujeme budovy. A bude formulovat i do budoucna. Máme cíle, ale úplně nevíme, jak k nim dojdeme. Existují tři oblasti: novostavby, renovace a fond budov a na konci má být jakási nula. EPBD 4 nám dává návod, regule. V zásadě by bylo ideální, aby do roku 2050 už nevznikla žádná novostavba, protože máme obrovské množství budov, které musíme renovovat, a na tom je velké množství práce. V rámci novostaveb bychom ruční brzdu měli zatáhnout už v roce 2028 na veřejných budovách a v roce 2030 na všech ostatních budovách v soukromém sektoru. Tím zatáhnutím ruční brzdy je myšlen jakýsi pojem zero emission buildings. Absolutní těžiště ve fondu budov by mělo být v renovacích budov. To je ta hlavní práce, která by nás v budoucích 25 letech měla čekat. A je to zcela jistě nestihnutelná ambice.“
„V dnešní době, když vlastníte budovu a nechcete s ní nic dělat, tak vám v tom nikdo nebrání. I když má vysokou energetickou náročnost, je v třídě G, pokud ji pronajmete a akceptuje to ten, kdo v ní chce žít, tak to nikomu nevadí.“
„Integrace obnovitelné energie do budov je velké téma. Aktuálně je problémem dosahování parametrů požadovaných na budovách, protože, jednoduše řečeno, je tam málo místa. Musí se změnit myšlení už při návrhu projektu. Nemělo by to být tak, že se vše navrhuje jako obvykle a až na konci někdo řekne: „A mohli bychom dolepit fotovoltaiku, kolik jí tam potřebujeme?“ Toto musí být úplně naopak, výroba elektřiny je téměř jediná cesta, jak věci efektivně řešit. Proto se snažíme dělat výpočty už ve fázi studie.“