Nájem téměř o polovinu levnější než hypotéka
Podle analýzy společnosti BTR Consulting dosahuje průměrná měsíční splátka 80% hypotéky při koupi nového bytu v Praze na 30 let částky přibližně 40 000 Kč. V porovnání s tím je průměrné měsíční nájemné v projektech BTR jen 27 000 Kč, což znamená rozdíl přibližně třetiny.
„Další významnou výhodou nájemního bydlení jsou nižší počáteční náklady. Zatímco u nájmu v BTR projektech je potřeba počítat s výdaji ve výši přibližně 81 000 Kč, což tvoří kauce v obvyklé hodnotě trojnásobku nájemného (lze ale využít rent bond a neplatit kauci), při koupi vlastního bytu přes hypotéku je nutné mít naspořeno minimálně 20 % hodnoty nemovitosti. Při aktuálních cenách jde o částku 2 400 000 Kč, zahrnující i nábytek a spotřebiče, protože většina nových bytů se prodává nevybavených,“ okomentovala Zuzana Chudoba, zakladatelka a majitelka společnosti BTR Consulting. Mladší kupující (do 36 let) mají tuto hranici sníženou na 10 %, avšak i tak jde o částku v řádu milionů korun.
Starší byty nejen v Praze stále zdražují
Koupě staršího bytu by se mohla jevit jako dostupnější varianta vlastnického bydlení oproti novostavbám, nicméně ani tento segment cenově nestagnuje. Meziročně ceny starších bytů v České republice i nadále rostou. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostly ceny starších bytů v průměru o 17 %, přičemž medián cen za metr čtvereční v Praze dosáhl 68 421 Kč. V žádném z velkých českých měst ceny nemovitostí neklesly. Růst je způsoben především nedostatečnou nabídkou nemovitostí a ochotou kupujících akceptovat vyšší úrokové sazby.
Realitní platforma UlovDomov.cz v prosincové analýze uvedla, že průměrná splátka hypotéky na byt 2+kk o 60 metrech čtverečních a ve starší zástavbě v dobrém stavu byla oproti nájmu se zálohami na plyn a elektřinu v Brně vyšší zhruba o 12.000 Kč a v Praze o 16.000 Kč. Například v Ostravě byla splátka na stejný byt oproti výdajům na nájem vyšší jen o 600 korun.
Výhody BTR projektů: komfort, stabilita a doprovodné služby
Byty v projektech BTR jsou navrženy speciálně pro nájemní bydlení a často jsou již vybavené a připravené k okamžitému nastěhování. Nájemníci si cení stabilních nájemních smluv, transparentních podmínek a přítomnosti doprovodných služeb, jako jsou recepce, údržba a sdílené prostory. Vzhledem k tomu, že nájemníci nejsou zatíženi náklady na pojištění, daň z nemovitosti nebo příspěvky do fondu oprav, jsou celkové náklady na bydlení v BTR projektech nižší než v případě vlastnického bydlení.
Poptávka po nájemních projektech roste
Nájemní bydlení v projektech typu BTR se stává vyhledávanou alternativou. Tento trend přitahuje i investory, kteří vidí v BTR projektech stabilní příjmy a dlouhodobý růstový potenciál. Byty v těchto projektech jsou většinou menší, což je činí výnosnějšími pro investory a cenově dostupnějšími pro nájemníky. To znamená, že i při rostoucí poptávce je riziko neobsazených jednotek minimalizováno. Navíc sociální a ekonomické změny, jako je vyšší mobilita obyvatel a preference mladších generací pro flexibilní a méně závazné formy bydlení, naznačují, že poptávka po nájemních bytech v následujících letech poroste.
Zdroje: BTR Consulting, ČTK
remspace