Na realitních trzích střední Evropy (Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko) došlo v posledním čtvrtletí minulého roku k viditelné aktivizaci investiční činnosti na poli komerčních nemovitostí. Podle údajů společnosti Cushman & Wakefield dosáhl objem realitních investic ve 4. čtvrtletí roku 2012 v středoevropském regionu 1, 826 mld. eur (zhruba 45, 6 mld. Kč). To je téměř tolik, jako ve stejném období v „předkrizovém“ roce 2007 a zároveň je to mnohem více než v předchozím třetím čtvrtletí roku 2012, kdy výše investic činila jen 536 mil. eur.
Za celý rok 2012 přilákal středoevropský region realitní investice ve výši 3,71 mld. eur – což je ovšem pouze 59 % v porovnání s rekodrním objemem investic, kterého bylo dosaženo o rok dříve, tedy v roce 2011 (6,3 mld. eur). Současně je to ale přibližně o čtvrtinu víc než v roce 2010. „V posledním čtvrtletí 2012 jsme sice byli svědky – především v Polsku – významného růstu investičních objemů, avšak ani tento výrazný obrat nestačil ke kompenzaci chabých investičních výkonů celého regionu za prvních devět měsíců minulého roku. Pozitivní trend nicméně bude v Polsku pokračovat a předpokládá se, že investiční aktivita zesílí i v České republice,“ komentuje tato čísla Charles Taylor z poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Střední Evropa: investorské TOP-TEN pro rok 2012
Ve sféře realitních investic nyní ve středoevropském regionu s 30% podílem na jejich celkovém objemu dominují investoři z Německa, následovaní kupci z USA (20 %) a z Francie (14 %). Britské investice loni představovaly pouze 13 % všech investic v regionu, ačkoli o rok dříve Britové na investorském žebříčku získali první příčku. Vzhledem k makroekonomickým souvislostem jsou nepochybně pozoruhodné akvizice řecké investiční společnosti Bluehouse Capital, která realizovala celkem čtyři realitní transakce v Maďarsku a v České republice.
Stejně jako v předchozích letech ovšem i loni rostla aktivita investorů domácích. Na našem trhu jsou velmi aktivní společnosti CPI, Proxy Finance a CTP, když v Polsku domácí investory reprezentuje především firma Kulczyk Silverstein Properties.
Podle Charlese Taylora lze letos očekávat v celém středoevropském regionu mírné zvýšení investiční aktivity: „Investice budou nadále zaměřeny hlavně na prvotřídní kancelářské prostory, zvýší se i zájem o logistické areály.“ Nabídku by přitom měly posílit dva faktory: na jedné straně likvidace otevřených investičních fondů v Německu, které dnes vlastní nemálo nemovitostí v našem regionu, na druhé pak snaha developerských společností o posílení vlastní likvidity.