Stavební společnost Skanska musí kvůli ochraně obojživelníků pozastavit venkovní práce u bytových domů u Milíčovského lesa na pražském Jižním Městě. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vydala předběžné opatření, kterým firmě přikazuje zdržet se nové stavební činnosti. Skanska považuje rozhodnutí za nezákonné a odvolala se proti němu. Konečné slovo tak bude mít ministerstvo životního prostředí.
Skanska u Milíčovského lesa staví bytový komplex pro několik tisíc lidí. Podle ochránců přírody je ale přírodní památka Milíčovský les, u které domy mají vyrůst, z hlediska množství obojživelníků nejbohatší oblastí z Prahy – v lokalitě se vyskytují čolek velký a čolek obecný, kuňka obecná i kuňka ohnivá, skokan skřehotavý apod. Skanska dostala v minulosti výjimku pro výstavbu od ministerstva životního prostředí. Nejvyšší správní soud ale letos v květnu rozhodl, že úřad nedostatečně odlišil veřejný zájem od soukromého. Navíc ministerstvo podle soudu nepřesvědčivě zdůvodnilo svůj postoj, že v tomto případě veřejný zájem na výstavbě bytů převažuje nad ochranou ohrožených živočichů. Výjimka udělená ministerstvem tak přestala platit a nové rozhodnutí ministerstvo zatím nevydalo. ČIŽP se domnívá, že Skanska by mohla stavbou způsobit „nedovolenou změnu zvláště chráněných částí přírody“. Inspekce proto firmě nové stavební práce a terénní úpravy předběžným opatřením zakázala. Skanska se proti rozhodnutí odvolala, považuje ho za nezákonné. Podle mluvčího firmy Skanska Matěje Čermáka společnost při výstavbě dodržela všechny podmínky hodnocení vlivu stavby na životní prostředí a projekt nestojí v místě chráněného území, ale za hranicí jeho ochranného pásma.
Podle M. Čermáka inspekce při kontrole na místě žádné chráněné obojživelníky nenašla. Občanské sdružení Hezké Jižní Město (OS HJM), které proti stavbě dlouhodobě bojuje, ale společnost kritizuje, že nechala před kontrolou posekat trávu a vysoký rákos. „Tedy typická stanoviště chráněných živočichů, která též podléhají ochraně,“ poznamenal Zdeněk Kvítek z OS HJM. „Vydané předběžné opatření nám nezakazuje sekat travní vegetaci. Rákosí bylo posekáno v souladu s předpisy v rámci průběžné údržby a čištění staveniště,“ brání stavební firmu Čermák.
Foto: Plom