Šest pohledů odborníků na nerezidenční development

„NSZ řadu věcí usnadní, ale zdaleka nevyřešil všechno, co vyřešit mohl. Hlavní věc, která mě osobně mrzí, je právě to, že stavební úřady se neoddělily, nejsou samostatné, stále jsou v obcích.“ „V metropolitním plánu důsledně chráníme ty průmyslové plochy, které vznikly od 50., 60. let dál. Ty brownfieldy, které jsou ve městě z 18., 19. století logicky proměňujeme, ale máme je v ploše, kde ten průmysl může být, má to nějaké limity." „Efektivita každé haly na metr čtvereční stoupá s automatizací, s robotizací. Když postavím padesátitisícovou halu, tak dnes z hlediska obratu je provozovatel schopný vydělat dvoj až trojnásobek.“ Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 3. panelu nazvaném Nerezidenční development: vize a transformace měst na 23. ročníku konference REAL ESTATE MARKET SPRING 2024.

Petr Hlaváček, Magistrát hlavního města Prahy

„V metropolitním plánu důsledně chráníme ty průmyslové plochy, které vznikly od 50., 60. let dál. Ty brownfieldy, které jsou ve městě z 18., 19. století logicky proměňujeme, ale máme je v ploše, kde ten průmysl může být, má to nějaké limity. Protože pravděpodobně nějaká výroba, která vyžaduje 50 nákladních aut, nebude moci být někde ve městě.“

„Sledujeme multifunkční město, chtěli bychom, aby administrativa a bydlení byly kamarádi, kteří se ve městě míchají… Společně s vlastníky a investory se nám daří některá území pomocí sofistikované přípravy, změn územního plánu, soutěží a podobně tohoto cíle dosáhnout. V tuto chvíli se realizuje Smíchov, do budoucna chystáme Bubny ale i další brownfieldy. Město v tuto chvíli výstavbu podporuje, podporuje kvalitní výstavbu, takovou, která má poměrně vysoké urbanistické standardy.“

„Vnímám určitý konflikt s logistikou a zároveň očekávám největší technologický průlom do budoucna. Díky kombinaci paradigmatu, že se města nemají rozlézat do krajiny, poměrně přísného zákona o ochraně zemědělské půdy a snahy společnosti o nějakou větší efektivitu, budou budovy pod velkým tlakem inovací.“

„Za klíčové v budoucím rozvoji Prahy, která má historické, regionální a územní limity, považuji kooperaci se státem a především se Správou železnic na propojení železniční sítě s veřejnou dopravou ve městě. Je to něco, co je dlouhodobě od 70. let zanedbáno a je to významným limitem v rozvoji města.“

Laurent Jechoux, Contera

„Trendem u kanceláří je Smart Buildings, který se hodně posouvá a kopíruje naše Smart Homes. Veškeré technologie, které najdete v domácnosti, můžete přenést do kancelářských budov.“

„ESG je velké téma. Je to dnes nezbytný bod pro novou výstavbu i pro získání financování. V momentě, kdy budova není certifikovaná nebo nemá nějaké atributy, tak financování nedostane. Všechno to má obrovskou váhu pro průmysl, kanceláře nebo retail. Developeři s tím počítají a budovy jsou dnes na takové úrovni, že jsou certifikované, mají mezinárodní standard.“

„Udržitelnost je čím dál tím větším rozhodujícím faktorem, z naší zkušenosti, ne vše se nakonec implementuje, protože to představuje náklady navíc. Často se stává, že firmy mají velká očekávání a nakonec si řeknou: Dobře, dáme tam minimum a tohle projde, tím splníme kóty.“

Jaroslav Mida, Mint Investments

„Nedostatek kvalitních kancelářských prostor způsobil to, že po dlouhých letech jsme v Praze spolu s inflací zaznamenali růst nájemného, reálného nájemného dosahovaného nájemci, kteří nemají alternativy, kam se v rámci Prahy posunout. Tím, že by se odblokovala výstavba, by mohlo dojít k tomu, že bude více investičního produktu, více možností pro nájemce.“

„NSZ pro nás znamená změnu v tom, že nebudeme povolovat 4 paneláky na Stodůlkách 15 let nebo 1 logo na kancelářské budově 2 roky.“

„Snažili jsme se zkompletovat data pro kanceláře: hodnota kanceláří v EU je cca 176 triliard euro. A Asociace developerů Evropy spočítala, že náklady na ESG renovaci je 12 %, což když rozpočítáme do roku 2050, je 4 – 4,5 % HDP… Myslet si tedy, že v tam rychlém čase budeme schopní tak masivně renovovat staré kancelářské budovy, aby vyhovovaly ESG, je podle mě nereálné.“

Zdeněk Soudný, Asociace developerů, Hospodářská komora ČR

„Když se bavíme o městských částech po Praze, problém je trochu někde jinde – něco je příčina, něco je důsledek. Problém je, že územní plánování často abstrahuje od ekonomického významu a dopadu. Při územním plánování zásadním způsobem definujeme budoucí ekonomiku města a jednotlivých lokalit. Pokud bychom více mysleli na tento moment, tak by nám lépe vycházel mix všech jednotlivých částí nebo funkcionalit, které v té dané lokalitě mají být. Pokud by se tento ekonomický rozměr územního plánování propojil ještě se změnou rozpočtového určení daní, tak by města, městské části, politici byli motivovaní podporovat rozvoj v té „své“ lokalitě.“

„Když někdo v souvislosti s NSZ řekne digitalizace, já trvám na tom, že je to elektronizace, nikoliv digitalizace… Někteří starostové už dnes říkají, že stavební úřady nebudou chtít mít, tzn. ony zaniknou přirozeně. Tím, že nedošlo v NSZ k systémovému řešení, jsou stavební úřady nezastupitelné.“

Pavel Sovička, Panattoni

„Jen v Praze zmizelo 600 hektarů průmyslu: Smíchov, Anděl, Kolbenova, Poděbradská. Můžeme jmenovat opravdu desítky lokalit, kde byl průmysl, dnes je tam smíšená stavba a nikoho by nenapadlo, že by tam měl stát průmysl. Ale ten průmysl se musel někam vystěhovat, typicky šel k tepnám, k dálnicím, které jsou kolem Prahy.“

„Efektivita každé haly na metr čtvereční stoupá s automatizací, s robotizací. Když postavím padesátitisícovou halu, tak dnes z hlediska obratu je provozovatel schopný vydělat dvoj až trojnásobek.“

„Digitalizujeme ten stavební zákon, který máme napsaný, který je špatně. Je nesmysl digitalizovat zákony, které máte historické. Vy se musíte podívat na to, jak má vypadat digitální svět a podle toho napsat nové zákony. To, že digitalizujeme archaický zákon, nepřinese nic dobrého.“

Petr Palička, Penta Real Estate

„Výrazným projektem, kterým se teď zabýváme, je projekt okolo pražského hlavního nádraží, Masaryčky a Florenc 21. Jsou to všechno projekty, které mají ambici, že na tu delší vzdálenost, na tu „delší“ dopravu jsou v dochozí vzdálenosti přímo napojené na železnici a lokální dopravu vlastně téměř nepotřebují, nebo jen v omezené míře. A to si, myslím, je pro město velmi pozitivní.“

„Velká část administrativních budov, to nejsou budovy plné úředníků, kteří razítkují papíry, ale jsou to velmi často výrobní prostory. Výroba ve městě tedy zůstala, jenom se přeměnila, už se tu nevyrábějí lokomotivy, ale dělají se softwary, ale je to pořád výrobní prostor.“

„NSZ řadu věcí usnadní, ale zdaleka nevyřešil všechno, co vyřešit mohl. Hlavní věc, která mě osobně mrzí, je právě to, že stavební úřady se neoddělily, nejsou samostatné, stále jsou v obcích.“

„Pro některé klienty je ESG absolutně klíčová. Jsou to především mezinárodní firmy, které si nemůžou jít sednout do budovy, která nemá požadované vlastnosti.“

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři