Smíchov je tradiční pražská čtvrť s bohatou historií. V 19. století se stal Smíchov centrem rostoucího průmyslu a doposud zde sídlí důležitý dopravní uzel Prahy, smíchovské nádraží. Projekt Smíchov City, který citlivě využívá plochy uvolněné železnicí, přináší dosud nevyužitému území zajímavou budoucnost.
Plán tohoto projektu obdržel pozitivní ohlasy, včetně uznání od komisařů UNESCO, kteří si cení zachování světového dědictví. Multifunkční projekt bude rozdělen do dvou částí – Sever a Jih. Při vytváření architektonické podoby projektu Smíchov City se spoléhalo na uznávané architektonické ateliéry, které byly vybrány prostřednictvím mezinárodní architektonické soutěže. Tu připravil investor Sekyra Group ve spolupráci s IPR Praha. Na projektu Smíchov City se měla možnost prostřednictvím veřejných debat podílet i veřejnost.
Výstavba severní etapy byla zahájena v roce 2020, a dnes už můžeme vidět hotovou část výstavby: administrativní budovu SM1 a domovní blok SM2 s 195 bytovými jednotkami. Zapojení většího počtu architektů do projektu pomáhá rozsáhlému území zachovat různorodost. Autorem urbanismu a nárožní administrativní budovy Na Knížecí je ateliér A69 architekti. Jednotlivé domy byly navrženy různými architektonickými ateliéry, např. Kuba & Pilař architekti, Haascookzemmrich STUDIO 2050, Chalupa architekti, LÁBUS AA – Architektonický, D3A nebo Projektil. V budoucnu má následovat výstavba dalších bytů, kanceláří a komerčních prostor včetně restaurací a obchodů.
Jižní část území bude zpracovaná na základě výsledků největší architektonické soutěže v Evropě z roku 2018, do které se zapojilo 166 studií. Výstavbě se opět bude věnovat vícero architektonických studií, jednotlivá studia přitom respektují zastavovací plán od vítěze, Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička Architekti. Koncept funkčního parteru navrhli Chapman Taylor v duchu oživování veřejného prostoru.
Jižní části Smíchov City bude dominovat kampus České spořitelny v podobě čtveřice budov se zelenými střechami. Filozofií výstavby je otevřít banku veřejnosti – poskytne prostor pro služby, restaurace a různé společenské, kulturní či vzdělávací aktivity v multifunkčním prostoru. Na výstavbě spolupracuje Sekyra Group s projektovým manažerem České spořitelny, společností Immorent Development Partners.
Hlavní tepnou jižní části bude pěší bulvár s trasami pro pěší i cyklostezkou. Dva přilehlé parky zajistí kvalitní, klidný veřejný prostor. Jeden bude vybaven pro sportovní aktivity, druhý bude vyloženě relaxační, s přírodním amfiteátrem.
Projekt Smíchov City vyniká skvělou dopravní dostupností, zahrnující metra, tramvaje, autobusy a vlaky na Smíchově. Smíchov City se stane ,,městem krátkých vzdáleností“, kde obyvatelé najdou vše, co potřebují ke spokojenému životu – od moderního bydlení a pracovních příležitostí po obchody, restaurace, služby, školy, lékařskou péči, kulturní a sportovní vyžití a zelené prostory pro relaxaci.
Celkový rozpočet projektu se odhaduje na 15–20 miliard korun. Přípravy a projektování Smíchov City trvaly patnáct let. Kompletně by měl být projekt Smíchov City hotový do roku 2032.
remspace
Zdroj vizualizací: Sekyra group