Rezidenční Praha: menší produkce – vyšší ceny

Tři čtvrtiny ředitelů developerských společností (78 %) plánují v letošním, ale i příštím roce zdražit svou produkci v průměru o 4 %. Přitom loni jejich cena vzrostla podle D. Kunovského z Central Group o 19,5 %. Snižování cen bytů plánuje jen naprosté minimum (3 %) developerských firem. K navýšení marží přitom v roce 2017 podle ředitelů dojde u téměř dvou třetin (61 %) developerských společností.

Kam až mohou ceny růst?

„Nacházíme se v klasické růstové části vývojového cyklu nemovitostního trhu. Dobrá ekonomické kondice a dostupné financování zvyšují poptávku a tím i ceny. Tento vývoj je bohužel umocňován omezeními na straně nabídky nových bytů, daných především délkou a komplikovaností schvalovacích procesů,” vysvětluje Pavel Kliment z KPMG. Co se délky povolování výstavby týká, podle Jana Pustiny ze SIDI Prague vyhlídky stále mnejsou valné: „Bude záležet na místních radních a úřadech a jejich ochotě se na rozvoji bydlení podílet. Zatím to bohužel nevypadá moc dobře, kvůli nedostatku možností stavět jsou třeba pražské ceny současných projektů nejvyšší ve střední Evropě. Asi je zbytečné připomínat, jaké jsou příjmy v Berlíně nebo Vídni a jaké důsledky by při současné chuti kupujících se zadlužit měl případný ekonomický otřes. Sám jsem zvědav, za jaké ceny budou ještě klienti ochotni kupovat.“

Za optimální cenu nových rezidenčních nemovitostí v centru Prahy považují ředitelé developerských společností v průměru 122 000 Kč/m2, v širším centru se pak pohybuje na hladině 86 tisíc Kč/m2. V ostatní částech Prahy a jejích okrajích je podle nich optimální cena 65 000, respektive 52 000 Kč/m2. „I přes průtahy s dokončením metropolitního plánu Praha nedávno schválila k rozvoji několik browfieldových lokalit v centru a širším centru Prahy. Předpokládáme tedy, že i v okolí těchto lokalit budou zdražovat starší bytové domy, vhodné k celkové rekonstrukci, na což se začínají soustřeďovat i někteří větší developeři,“ říká Pavel Štáf ze společnosti Bytecheck, specializující se na kontrolu kvality a řízení výstavby.

Protisměrný pohyb nabídky a poptávky

Z ankety také vyplynulo, že pražský development pro tento a příští rok očekává pokles nabídky, jemuž bude sekundovat naopak vyšší nabídka v regionech. „Zatímco na začátku minulého roku se podle našich statistik, na nichž spolupracujeme se Skanskou Reality a společností Central Group, průměrná cena za nový prodaný byt pohybovala v Praze na úrovni 59 885 korun za metr čtvereční, na konci roku to bylo již 71 567 Kč za metr plochy. Důvodem je především snižující se zásoba nově dokončených bytů, kterých za stejné období ubyla téměř třetina,“ říká Marcel Soural ze společnosti Trigema.

Nabídka developerských společností tedy zjevně už dnes není schopna uspokojit rostoucí zájem o nové byty. Největší rozdíl je patrný v pražském regionu, kde poptávka v letošním roce vzroste o 5,5 %. V mimopražských regionech ve stejném období poptávka vzroste o 3,1 % a v dalším roce má být situace víceméně stejná.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři