Retail ohrožují jen turbulence v Káhiře i Athénách

Nájemné za maloobchodní prostory a výnosy z maloobchodních nemovitostí jsou podle nejnovějšího průzkumu společnosti Colliers v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) stabilní. Během období říjen 2011 – březen 2012 většina hlavních nákupních tříd napříč celým regionem nezaznamenala žádné změny, nebo jen drobné posuny ve výši nájemného. Výjimku tvoří některé klíčové trhy, kde došlo k nárůstu nájemného u prostor nejvyšší kategorie. A někde – zejména vzhledem k dramatické politické situaci – nájemné dramaticky kleslo, což platí nikoli překvapivě hlavně pro Káhiru a Athény.

Ve sledovaném období (tedy poslední kvartál roku a minulého a první roku letošního) podražilo nájemné exkluzívních prostor v několika městech – jedná se o Vídeň (14 %), Hamburk (12 %), Londýn (11 %) a také pobaltská města Rigu a Talin. Na opačném konci pomyslné stupnice pohybů maloobchodního nájemného bylo naopak Řecko a Bulharsko, kde byly registrovány největší propady. Nájemné u prostor nejvyšší kategorie kleslo v Aténách o 12 %, v Sofii dokonce o 20 %. Na těchto trzích dochází k poklesu již od třetího čtvrtletí roku 2010.

Nájemné za prostory nejvyšší kategorie v nákupních centrech také zůstalo na většině sledovaných trhů stabilní. Nejvýznamnější nárůst jak ve zmíněném šesti-, tak i dvanáctiměsíčním období, byl zaznamenán ve skotském Glasgow (11 % a 18 %), Moskvě (8 % a 23 %) a v Bělehradu (8 % a 17 %). V Káhiře naopak nájemné dramaticky kleslo o 24 %, bezpochyby kvůli nejistotě panující kolem politické a ekonomické situace v Egyptě. Jak nájemci, tak investoři čekali s rozhodnutím o vstupu na egyptský trh na výsledky červnových voleb – ovšem ani následný vývoj mnoho jistoty do jejich úvah nevnesl, nyní totiž hrozí konflikt mezi vítězi voleb a armádou, která má v Egyptě stále velmi silné politické i ekonomické pozice.

Módní expanze

Navzdory tomu, že v posledních měsících bylo otevřeno velké množství on-line obchodů, obchod s módou pokračoval v silné „kamenné“ expanzi. Ta je patrná hlavně na narůstajícím počtu maloobchodních projektů vhodných pro internacionální módní značky, a to zejména ve střední a východní Evropě. Většina prodejců, kteří již na trzích střední a východní Evropy působí, stejně tak i nově příchozí nájemci poptávají prostory v nákupních centrech, zatímco luxusní značky stále dávají přednost umístění na hlavních nákupních třídách a také ve špičkových obchodních domech a hotelech – trend otevírání obchodů v luxusních hotelech byl zaznamenán především v Bukurešti. Během posledních šesti měsíců zůstalo nájemné za prostory nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách i v nákupních centrech v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku pozoruhodně stabilní. „Módní značky vyšší kategorie, které zaznamenaly rostoucí zájem ze strany zákazníků, mohou očekávat další růst. Další nárůst nájemného na hlavních nákupních třídách lze očekávat na silných trzích jako je Londýn, Frankfurt, Hamburk, Moskva a Petrohrad,“ komentuje maloobchodní módní ofenzívu Stuart La Frenais ze společnosti Colliers.

Střední Evropa: nájemné za obchodní prostory

Praha  
hlavních nákupní třídy 200 eur/m2/měsíc
nákupní centra 90 eur/m2/měsíc
Varšava  
hlavní nákupní třídy 90 eur/m2/měsíc
nákupní centra 79 eur/m2/měsíc
Budapešť  
hlavní nákupní třídy 110 eur/m2/měsíc
nákupní centra 65 eur/m2/měsíc
Bratislava  
hlavní nákupní třídy 40 eur/m2/měsíc
nákupní centra 38 eur/m2/měsíc

Stabilní výnosy

Vzhledem k pokračujícímu trendu stability, kterým se dnes „retailový“ trh vyznačuje napříč celým regionem EMEA, zůstala drtivá většina výnosů na tamějších hlavních nákupních třídách nezměněna. K mírnému zlepšení (mezi 10 a 25 bazickými body) došlo v německých městech Stuttgart, Frankfurt a Düsseldorf. V Helsinkách vzrostly výnosy u nemovitostí nejvyšší kategorie o 35 bazických bodů na 5,4 % a v Rize byl zaznamenán další růst na 9 % v 1. čtvrtletí roku 2012, což je zlepšení o 50 bazických bodů. Naopak k poklesu o 50 bazických bodů došlo v Aténách, protože řecká ekonomika zůstává v recesi s nízkými maloobchodními prodeji a slabým zájmem ze strany investorů.

Podobná stabilní situace panovala i v případě výnosů z nákupních center nejvyšší kategorie. Zvýšení výnosů byla zaznamenána jen na východoevropských trzích, a to v Bratislavě (25 bazických bodů), lotyšské Rize (25 bazických bodů) a v litevském Vilniusu (50 bazických bodů). Menší pokles výnosů (25 bazických bodů) byl naopak zaznamenán v celé řadě britských regionálních center, kde oslabila aktivita investorů. Největší pokles výnosů však registrovala Káhira (100 bazických bodů) z důvodu slábnoucího zájmu investorů o egyptský maloobchod – příčiny už byly zmíněny. „Předpokládáme, že výnosy zůstanou na stejné úrovni v převážné většině sledovaných trhů s prognózou komprese pro Londýn a Petrohrad. Nejlepší obchodní lokality, které stále přitahují mezinárodní maloobchodní řetězce, budou i nadále v hledáčku investorů. Na nejslabších trzích se nedá očekávat žádné rychlé zotavení,“ říká La Frenais.

Výnosy z nemovitostí na hlavních nákupních třídách v České republice jsou 6,25 %, zatímco v nákupních center nejvyšší kategorie činí 6,50 %. V Maďarsku jsou výnosy jak na hlavních nákupních třídách, tak i v maloobchodních centrech na úrovni 7,50 %; stejný výnos je dosahován i z nemovitostí nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách v Polsku, ale u maloobchodních center je to jen 6,50 %. Slovensko udržuje nejnižší výnosy z nemovitostí na hlavních nákupních třídách v regionu na 8,00 %, zatímco u maloobchodních center dosahují 7,25 %.

Foto: Palladium

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři