Pro účastníky z České republiky je veletrh atraktivním fórem pro prezentaci i networking. Po úspěšné společné prezentaci Prahy, Brna a Ostravy na jarním veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM v Cannes se tato tři města spolu s Jihomoravským a Moravskoslezským krajem představila i na letošním Expo Realu. Expozice CZECH CITIES & REGIONS, kterou s městy a regiony sdíleli také CzechInvest, Sdružení pro zahraniční investice (AFI) a 14 spoluvystavovatelů z řad komerčních společností, tak byla vůbec největší českou prezentací v celé historii veletrhu. Celkem bylo na letošním Expo Realu podle závěrečné oficiální statistiky 2 095 vystavovatelů, přičemž více než 400 z nich tvořila města a regiony.
Chytrost nade vše
Jedním z klíčových témat letošního Expo Realu, jemuž bylo věnováno i samostatné diskusní fórum, byla „inteligentní urbanizace“. Podle demografických predikcí totiž mají do roku 2050 žít dvě třetiny světové populace ve městech. Právě v progresivním konceptu „chytrého města“ vidí evropští realitní experti největší potenciál, kam by se měla promítnout často diskutovaná digitalizace: ať už jde o řízení, provoz, plánování či samotnou výstavbu.
Charakteristikou budoucího chytrého města, o které se na letošním Expo Realu hodně mluvilo, byla nejen jeho udržitelnost, ale také to, aby vytvářelo podmínky pro zdraví a zlepšování kvality života svých obyvatel. Účastníci veletrhu se na fóru „Intelligent Urbanization Forum“ mohli seznámit s řadou inovátorských projektů, mj. s novou městskou čtvrtí Werksviertel v Mnichově či s Whisper Valley – rezidenční a obchodní čtvrtí, která je největším projektem udržitelného developmentu v USA.
Český výsadek
Trend inteligentní urbanizace sleduje i Praha, která na veletrhu prezentovala novinky v konceptu Smart Prague, tedy datovou platformu Golemio a také 3D model Virtualizace Prahy - jak model funguje si návštěvníci prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu mohli na stánku sami vyzkoušet.
Praha ovšem na veletrhu nebyla jediným českým reprezentantem. „Novinkou v naší letošní veletržní prezentaci je projekt nové Jižní čtvrti o rozloze 133 hektarů pro 10 000 obyvatel, díky níž se Brno zařadí k nejdynamičtěji se rozvíjejícím městům ve střední Evropě. Na urbanismu a architektuře Jižní čtvrti spolupracujeme s předními odborníky ze zahraničí,” říká Michal Sedláček z Kanceláře architekta města Brna.
Na veletrhu se prezentovala také Ostrava. „I letos jsme měli pro investory řadu příležitostí. Jde například o atraktivní pozemek ve tvaru slzy o rozloze téměř 8 300 m2 v centrální části města u nové moderní čtvrti – v lokalitě Karolina. Chtěli bychom, aby zde vyrostla architektonicky výjimečná výšková stavba, nová dominanta města, která v sobě spojí několik funkcí: například hotel, kanceláře či obchodní prostory. V září jsme vyhlásili záměr na prodej a zde v Mnichově už jsme už vedli jednání s několika potenciálními investory,“ řekl k letošní prezentaci moravské metropole na Expo Realu její primátor Tomáš Macura.
Realitní inovace
Expo Real je vždy ukazatelem trendů i problémů současného světa, dopadajících na realitní trh. Experti se letos shodli, že deset let po finanční krizi je trh nemovitostí velmi silný – 1 380 evropských odborníků, kteří se zúčastnili průzkumu při příležitosti Expo Realu, vidí budoucnost optimisticky. A 65,9 % z nich očekává, že podmínky pro rozvoj realitního trhu zůstanou letos a příští rok příznivé. Zároveň letošní Expo Real potvrdil, že současné vývojové trendy (automatizace a digitalizace, co-working, crowdfunding, rychle postupující urbanizace aj.) vyvolávají změny i na realitním trhu, jehož protagonisté musí hledat nové cesty a možnosti.
SF/pb