„Ačkoli počet transakcí uzavřených během prvního čtvrtletí výrazně poklesl, jejich průměrná velikost se oproti průměru za předešlých dvanáct čtvrtletí více než zdvojnásobila a vzrostla na 100 milionů eur. Podobná transakční aktivita se ve zbývajících třech čtvrtletích roku 2022 neočekává, i když se předpokládá, že celoroční objem investic by měl v roce 2022 překročit hodnoty roku 2021 a překonat hranici dvou miliard eur,“ říká Lenka Pechová ze Savills ČR a SR.
Realitní investice vzrostly o 210 %
Objem investic do českých nemovitostí v prvním čtvrtletí roku 2022 dosáhl hodnoty 898 milionů eur, což představovalo meziroční nárůst o 210 %. Podle analýzy poradenské společnosti Savills bez transakce Residomo v hodnotě 1,3 miliardy eur, která byla uzavřena v prvním kvartálu roku 2020, by byl objem investic v prvních třech měsísích letošního roku nejvyšší od prvního čtvrtletí roku 2019.
Opět atraktivní kanceláře
V prvním čtvrtletí došlo k výraznému oživení aktivit v kancelářském sektoru. Oproti předchozímu čtvrtletí se objem investic do kanceláří zvýšil o 134 % na necelých 519 milionů eur. Zároveň byl výsledek tohoto sektoru v prvním čtvrtletí o 218 % vyšší než před rokem a dokonce nejvyšší od čtvrtého čtvrtletí roku 2016. Všechny kancelářské nemovitosti, které v prvním čtvrtletí roku 2022 změnily majitele, se nacházely v Praze. Oživení investiční aktivity bylo patrné také v maloobchodním segmentu, který v prvním čtvrtletí roku 2022 vykázal akvizice v hodnotě 257 milionů eur. Jednalo se o více než desetinásobek objemu z loňského prvního čtvrtletí a nejvyšší výsledek od čtvrtého čtvrtletí roku 2018. Investice do průmyslových nemovitostí ve srovnání s předešlým kvartálem poklesly o 57 % na 122 milionů eur, čili na 14 % všech investic. Navzdory tomuto poklesu překonal tento sektor první čtvrtletí roku 2021 o 100 %.
Investice do českých nemovitostí (2018 – 2022)
Na českém investičním trhu i v prvních třech měsících tohoto roku nadále dominovali domácí investoři, kteří v jejich průběhu uskutečnili transakce v hodnotě přes 435 milionů eur, tedy 48 % čtvrtletního objemu investic. Evropský kapitál, bez investorů z ČR, představoval 39 % objemu za první čtvrtletí a zbývajících 13 % pocházelo z USA.
Výnosy z prvotřídních nemovitostí zůstaly v prvním čtvrtletí roku 2022 ve všech sektorech beze změny. U nejkvalitnějších kancelářských, průmyslových a rezidenčních nemovitostí zůstaly na úrovni 4,00 % a pro nejkvalitnější nákupní centra v Praze byly stále odhadovány kolem 5,75 %, přičemž trh stále čeká na uzavření referenčních transakcí.
Brzda: slabá nabídka
„Navzdory probíhajícím válečným událostem na Ukrajině je Česká republika i nadále investičně zajímavou zemí a očekává se, že ti, kteří jsou s trhem obeznámeni – především domácí a již přítomní regionální investoři – budou pokračovat v investiční aktivitě. Objemy transakcí na českém trhu nadále brzdí nedostatek nemovitostí nabízených k prodeji a také hrozba zvýšení úrokových sazeb je aktuálním tématem, které je v popředí zájmu investorů. V posledních několika měsících jsme již byli svědky toho, jak se úrokové swapy posunuly vzhůru, a náklady na dluh se tak zvýšily z úrovně, na které byly ještě ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021. Předpokládá se, že náklady na dluh budou vyšší po celý rok,“ vysvětluje Fraser Watson ze Savills.
Výnosy českých nemovitostí
SF/pb