Průmyslové stavby napříč Evropou

Průmyslové haly, ať už výrobní, skladovací či logistické jsou nemovitostí, jež mohou významně ovlivnit budoucí hospodaření firmy. Společnosti pracující v nejrůznějších oborech od strojírenství přes automobilový průmysl po potravinářství mají samozřejmě specifické požadavky na své výrobní a skladovací prostory. Jaká jsou specifika průmyslových hal, aktuální trendy v jejich výstavbě a na co se soustředí požadavky firem v současné době, jsme se zeptali Erika Štefanoviče, jednatele společnosti DELTA Projektconsult.

Své služby v oblasti projekce a konzultace stavebních projektů provozujete v rámci Evropy již více než třicet let. Jaké základní trendy spatřujete v této oblasti výstavby v posledních dvou letech?

Na prvním místě bych uvedl téměř neexistující spekulativní výstavbu v této oblasti. Tento způsob realizace se již zcela vytratil. Dnešní novostavby jsou realizovány vždy klientovi na míru a věřím, že právě v tomto bodě se nabízí možnost diferenciace jednotlivých firem, jak dokáží pochopit požadavky a potřeby klienta a připravit halu na míru přímo jeho potřebám. Na druhé místo bych zařadil narůstající tlak investorů na investiční, ale i budoucí provozní náklady. Začíná být zřejmé, že investoři si uvědomují význam provozních nákladů, zajímají se o tzv. bezúdržbovou životnost hal a úlohou projektanta je, aby klientovi naprojektoval halu skutečně na míru. K tomu je však nutný oboustranný dialog na téma koncepce haly, dispozičního i konstrukčního řešení a mnoha jiných aspektů, které budou odpovídat organizaci výrobních procesů, objemu výroby, nastaveným výrobním plánům a podobně. Jako třetí trend bych uvedl určitý důraz na kultivaci pracovního prostředí zaměstnanců – optimalizaci jejich pracovního prostoru a dodržení ergonomických požadavků. Tento parametr je obvykle zakotven v celkové firemní kultuře, kterou se řídí i architektonický návrh, jenž pracuje rovněž s celkovou estetikou objektu i barevným laděním exteriéru i interiéru v souladu s firemními barvami.

Setkáváte se v praxi i se zájmem investora o využití přírodních materiálů?

Postupně se i tento parametr stává předmětem diskuze s investorem při vývoji projektu, ale zatím bohužel nepatří mezi priority, které jsou rozhodující pro finální projektovou studii.

Firemní centrála FACC WERK, Reichersberg, Rakousko {{nahled(/data/i­mages/id22543–02.jpg)}}

Výrobní hala BLUM, Lvov, Ukrajina {{nahled(/data/i­mages/id22543–03.jpg)}}

Postavili jste nejrůznější haly od Rakouska až na Ukrajinu. Pokud se budeme bavit o projekci průmyslových budov, pociťujete výrazné rozdíly v tom, o jaký typ haly se jedná?

Určitě jsou základní rozdíly, které jsou v projekci zásadní. Haly obecně mají samozřejmě svá specifika v tom, pro jaký typ výroby či provozu jsou určeny. Obecně platí, že výrobní haly mají zpravidla nižší světlou výšku a obvykle se budují s izolací. Na rozdíl od logistických prostor je kladen mnohem větší důraz na přirozené denní světlo v prostoru haly. Projekty výrobní haly se od sebe také významně liší výrobními technologiemi, hygienickými a bezpečnostními požadavky i příslušenstvím, jež odpovídá dané výrobě, například co se týče vytápění, klimatizace, osvětlení a dalšího vybavená haly.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři