Proč i průmyslové budovy potřebují architekta?

I dnes ještě stále ještě převládá mýtus, podle kterého se role architekta omezuje pouze na řešení estetického dojmu budovy a „díky“ jim je pak výstavba zbytečně dražší. Přitom právě architekt může být zásadním faktorem při rozhodování o tom, zda investice do nové či rekonstruované nemovitosti firmu investora posune „k lepším zítřkům“, anebo ji časem položí. Architekt Juraj Bačkor z architektonické kanceláře DELTA Projektconsult o smyslu architekta při plánování budovy říká: „Dobře fungující fabrika je jako dobře zkonstruovaný a namazaný stroj. Každý díl má svůj konkrétní účel, nesmí v něm být nic nadbytečné a musí spolehlivě fungovat několik desítek let. Kromě jiného architekt podobně jako strojař, dokáže správným situováním budovy do krajiny, volbou materiálů a konstrukčních řešení výrazně ovlivnit spotřebu, tedy hospodárnost budovy. Tenhle faktor je nutné mít neustále v zorném poli, neboť zásadně ovlivňuje provozní náklady a tedy přímo i finální zisk majitele budovy.“

Pro finance je rozhodující start

Investor na začátku často ví jen jedno: firmě se daří a on potřebuje nové, případně další prostory. Investor obvykle i tuší, kolik to asi bude stát, jakou investici si může dovolit, otázkou však zůstává vhodná lokalita. Zda se budovy rozrostou ve stávajícím areálu nebo bude případně vhodnější přestěhovat se na nové místo, ideálně s lepším dopravním napojením apod. Variant se obvykle nabízí nekonečně množství. Už v této fázi, kdy padají rozhodnutí s největším finančním dosahem, je klíčové vybrat si zkušeného partnera, který investora tímto stresujícím a náročným procesem bude doprovázet a dokáže zvolit nejekonomičtější a nejsmysluplnější variantu klientovi na míru.

Kvalita vzbuzuje kvalitu

Nepopiratelné je, že kvalitní architektura zásadním způsobem ovlivňuje náš život a estetické vnímání společnosti jako takové.  A také proto je sídlo firmy tím, co v nás při návštěvě vytváří první dojem. David Mauder, jeden z jednatelů společnosti PILART v Blansku na adresu architektury firemních hal v článku „I halu na obráběcí stroje svěřte architektovi“ poznamenal: „Naše nová výrobní hala nás skvěle reprezentuje. Její nápadité architektonické řešení se stalo poznávací značkou v okolí. Nová budova i přesto, že stojí nemalé finanční prostředky, dokáže posunout byznys společnosti dopředu. A pokud úspěch nastartuje samotné architektonické řešení sídla společnosti, je o důvod k radosti navíc.“

Průmyslové objekty – estetický, logický a funkční celek

Je nutné překonat zaběhnuté klišé a uvědomit si, že do práce architekta na poli průmyslové architektury už dávno nespadá jen design kanceláří, i když ten je její nedílnou součástí. Architekt Adam Cifra hovoří o architektonickém ztvárnění firemních prostor jako o „personálním“ nástroji, který zaměstnance motivuje k lepším výkonům a vede k jejich sounáležitosti s pracovištěm a zaměstnavatelem.

„Také průmyslové budovy si zaslouží reprezentativní fasády, důstojný vstup do objektu anebo další prvky, které DELTA zařazuje do konceptu každé budovy. Úlohou naší industriální architektury je vytvořit koncept, který je postaven na identitě firmy. Navrhnout budovu, která umožňuje plynulý chod výroby bez křížení provozu. Kvalitní koncepční řešení výroby je samozřejmě determinováno výrobní technologií, adekvátním konstrukčním řešením, vhodným situováním stavebního projektu na pozemku a podobně. Koncept od zkušeného architekta je zárukou volby jasné a logické dispozice pro hladký tok výrobních, obchodních či administrativních procesů.“

Investoři už pochopili

Důkazem toho, že i průmyslové budovy si pozornost architekta zaslouží je i článek „Ani výrobná hala nemusí z pohledu architektury nudit“ šéfredaktorky slovenského magazínu ASB, ing. arch. Márie Novákové, která ve svém článku o průmyslové hale pro společnost WITTE v západních Čechách napsala: „Časy se mění, investoři už pochopili. O výrobních halách z pohledu architektonického řešení už je možné psát i v odborných časopisech. Výrobní haly už dnes nejsou otázkou utilitární konstrukce s minimalizací všeho, co by mohlo připomínat architekturu, estetiku, reprezentativnost. Svěřit návrh haly do rukou architekta neznamená automaticky zbytečně vynaložené náklady. Zejména pokud je součástí této stavby i administrativní část.“

Kvalita architektury velkých staveb klesá

Naopak poroty různých architektonických soutěží, respektive jejich verdikty naznačují, že kvalita architektury velkých staveb v posledních letech klesá.  Důvod je nasnadě: jde u nich obvykle v první řadě o peníze a nápadnost, nikoli nápaditost.  Architekt  Bačkor potvrzuje z praxe, že klienti mají často pocit, že potřebují zpracovat jen projekt, nepotřebují žádnou architekturu. Je to samozřejmě omyl - i jeden z nejprogresivnějších a nejslavnějších byznysmenů současného světa a spoluzakladatel společnosti Apple, Steve Jobs , řekl: „Design není jen to, jak nějaká věc vypadá a jaký vzbuzuje pocit. Design je to, jak ta věc funguje.“

Architekt Bačkor na tuto myšlenku navazuje. „Pokud je tedy architektura svým způsobem designem všeho, co nás obklopuje, jsem přesvědčený o tom, že přítomnost architekta je nevyhnutelná i při navrhování průmyslových objektů. Stačí si uvědomit to, že výstavba ošklivé budovy, stojí stejné peníze jako výstavba budovy estetické a nápadité. Pokud považujeme za jedno ze základních estetických kritérií jakékoliv stavby i funkčnost, úvahy o potřebnosti či nepotřebnosti architekta jsou potom vlastně zcela bezpředmětné“ podotýká Juraj Bačkor ze společnosti DELTA Projektconsult.

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři