Po stagnaci v roce 2020 se počet dokončených bytů opět zvýšil, ke konci roku 2024 bylo v BTR projektech v Praze dokončeno téměř 800 nových bytů. Očekávané hodnoty předpokládají, že rok 2026 by mohl být pro sektor BTR rekordní. Podle společnosti BTR consulting i zahraniční investoři sledují pečlivě trh institucionálního nájemního bydlení a vyhledávají vhodné projekty.
Počet dokončených bytů v BTR projektech (2019–2026)
Jedním z faktorů, který tento zájem podporuje, je výrazný rozdíl v dostupnosti vlastního a nájemního bydlení. „Existuje významný rozdíl mezi náklady na vlastnické bydlení a výší nájemného. Podle naší poslední analýzy je průměrný měsíční nájem v pražských BTR projektech o třetinu levnější než průměrná měsíční splátka 80% hypotéky na 30 let na nový byt. I proto vidí investoři v BTR segmentu stabilní a dlouhodobě udržitelný příjem,“ zdůrazňuje Zuzana Chudoba, výkonná ředitelka a zakladatelka společnosti BTR Consulting.
Průzkum společnosti BTR Consulting a údaje zveřejněné v Living Sector Market Reportu za 2. pololetí roku 2024 mapují vývoj BTR projektů v Praze. „Námi sledovaná data ukazují, že na konci roku 2024 bylo v provozu devatenáct potvrzených projektů s celkem 2 900 byty. Více než třetina těchto bytů se přitom nachází v BTR projektech na Praze 9, kde zároveň aktuálně probíhá nejrozsáhlejší výstavba. Nejvíce připravovaných projektů pak najdeme na území Prahy 3,“ uvádí Zuzana Chudoba.
Jednou z klíčových výhod institucionálního nájemního bydlení je podle Jany Domanové, Chief Finance Officer ve společnosti AFI Europe, profesionální přístup pronajímatele. „Vycházíme z toho, že zatímco většina lidí, když pronajímá a má těch bytů dva, tři, pět, tak má k těm bytům stále emocionální vztah. Kdežto my, jako institucionální pronajímatel, to bereme jako byznys – tím pádem pravděpodobnost, že se nám vrátí neteř z Austrálie a ten byt bude potřebovat, takže vlastně vás vystěhujeme, je relativně malá. Pokud nájemce plní to, co má, tak pravděpodobnost, že my bychom ho nějakým způsobem limitovali ve využívání bytu, je malá,” vysvětlila.
Pro investory je klíčovým faktorem velikost bytových jednotek. „Ideální průměrná velikost bytové jednotky v BTR projektu by se měla pohybovat kolem 40 m2. Klientům nabízíme spolupráci na optimalizaci jejich projektů. Díky našim zkušenostem dokážeme poradit jak s vyvážením velikosti a dispozic, tak se standardizací a následným vybavením. Díky těmto optimalizacím jsme na projektech, kde jsme byli zapojeni, dosáhli navýšení celkových očekávaných výnosů o 12–18 %,“ shrnuje Tomáš Stařík, obchodní ředitel BTR Consulting.
A proč se investovat do institucionálního nájemního bydlení vyplatí i nájemci? „Institucionální nájemní bydlení od toho velkého hráče vlastně prodává consumer experience. Jdete přes emoce nájemce, protože chce být spokojený, je tam spokojený a chce, aby o něj bylo postaráno. Nájemce tam musí chtít bydlet a pak bude ochotný si to zaplatit,” řekl Michal Hink, transakční právník a partner ve společnosti DLA Paper.
„Další věc je, že byty pronajímáme zařízené, dělá to opravdu interiérový architekt. Není to posbíraný nábytek z půdy, i když dneska už se asi dají sehnat i soukromé byty, které jsou zařízené architektem, ale u nás je to standart,” uvedla Jana Domanová. „Plus je tam ten benefit toho, že tam máme na místě správce, lidi, kteří se postarají, když to tak řeknu, i o výměnu žárovky – snažíme se nájemci vyjít vstříc. Kdežto si myslím, že soukromý investor tyto věci většinou neřeší a je to na nájemci,” dodala.
Zdroj: BTR Consulting – prezentace Living Sector Market Report, H2 2024
remspace