Aby metropole dokázala tyto zájemce o bydlení uspokojit, potřebuje přes 50 000 nových bytů ročně. To je ovšem desetinásobek toho, co se v hlavním městě reálně staví. Ze zmíněného průzkumu – zúčastnilo se ho 1 050 respondentů z celé ČR a byl realizován letos v dubnu 2023 – vyplývá, že o koupi bytu v Praze uvažuje v následujících pěti letech 19,2 % obyvatel Česka, tedy přibližně 2 miliony lidí. Z nich si chce nový byt pořídit 26,7 % – přeloženo do absolutních čísel to znamená, že do pěti let by v novostavbě v Praze chtělo bydlet na 540 000 lidí, pro které ale bude potřeba kolem 270 tisíc nových bytů. „V posledních pěti letech se v Praze průměrně postavilo jen kolem 4 500 bytů v bytových domech ročně, z čehož je zjevné, že nelze uspokojit nejen aktuální, ale ani budoucí poptávku po bydlení,“ říká Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
Koupě nového bytu je logickou volbou – zatímco ceny starších bytů v Praze pokračují v mírném poklesu, nové byty si ceny drží a držet nejspíš budou i nadále. Ve prospěch novostaveb mluví až o polovinu nižší náklady na provoz díky energeticky úspornému provedení, s ohledem na trvající inflaci jde navíc o bezpečnou investici s rostoucí hodnotou.
Cenová bariéra
Z průzkumu vyplynulo, že nejžádanější dispozicí je 2+kk, kterou preferuje 45,5 % zájemců o nový byt v Praze, následují větší byty 3+kk (36,1 %). „Představy budoucích kupujících se potkávají s těmi současnými, byty 2+kk jsou dlouhodobě nejkupovanější dispozicí,“ doplňuje M. Tomášková.
Levnější byt v okrajové části metropole preferuje 75 % budoucích kupujících, klíčová je ovšem pro ně dobrá dopravní dostupnost.