Praha a Brno: chybí metropolitní plán a motivace stavět

Na konferenci remspace se setkali klíčoví zástupci městských institucí a developerských společností, aby diskutovali o aktuálních výzvách, plánech a postupech pro rozvoj českých metropolí. Debata se soustředila především na srovnání rozvoje Prahy a Brna, s důrazem na územní plány, dostupnost bydlení, a městskou infrastrukturu i v mezinárodním srovnání. „Neřešíme tu žádný problém, se kterým by se nepotýkaly ostatní evropské metropole. Rozdíl je v tom, že když v zahraničí přichází s řešením, u nás stále diskutujeme o tom, jestli ten problém vůbec máme,” zaznělo na konferenci PRAHA, BRNO A JEJICH ZÁZEMÍ: KONKURENCE STRATEGIÍ A PŘÍLEŽITOSTÍ .

Pražské výzvy: Metropolitní plán a změna paradigmat

Jedním z hlavních témat, kterému se věnoval Jaromír Hainc, ředitel sekce rozvoje města při IPR Praha, byla otázka metropolitního plánu pro Prahu. „Čeká nás nejdůležitější úkol – co nejdříve dokončit a schválit pro Prahu metropolitní plán.” Zdůraznil, že je potřeba změnit přístup k plánování a vnímání městské výstavby. „Snažíme se v rámci institucí velkých měst připravit podklady a dávat podněty státní správě, a informovat, že rozvoj měst je důležitý. Uvědomujeme si, že pokud nepůjde dobře Praha, tak to poznamená i zbytek republiky,“ varoval Jaromír Hainc.

Praha, stejně jako Brno, čelí nedostatku dostupného bydlení, což se stává klíčovým tématem každé metropole. Jaromír Hainc přitom zdůraznil důležitost spolupráce mezi státem a městy, která by měla usnadnit změny legislativy a umožnit rychlejší výstavbu. „Víme, že je potřeba řešit v Praze otázku bydlení, ale to nevyřešíme sami. Proto jsme aktivní na národní úrovni a děláme domácí úkoly za někoho jiného. Naštěstí máme podporu vedení institutu i města.”

Brno: 30 let starý územní plán a dostupné bydlení

František Kubeš, vedoucí odboru strategického rozvoje a spolupráce na Magistrátu města Brna, připojil k diskuzi výzvy města Brna. Město stále funguje podle územního plánu z doby před třiceti lety, který již neodráží současné potřeby a dynamiku městského rozvoje. „Brno má strategický i akční plán, ale územní plán vychází z úplně jiného životního stylu, z úplně jiných ekonomických struktur. Je to problém, protože město potřebuje reagovat na nové výzvy,“ uvedl František Kubeš.

„Metropolitní plán je něco ukrutně potřebného v obou městech, něco, co vzniká neuvěřitelně dlouho, a co vzniká tak dlouho, že v čase, kdy se to vydá, to bude trochu zastaralé – tak se to ale ve světě děje. Ta legislativa vždycky klopýtá za námi,” řekl Eduard Forejt, ředitel rozvoje společnosti Passerinvest Group. Pokračoval myšlenkou, že zásadním problémem není ani metropolitní plán, ale uchopení vnímání výstavby. „Jestliže do plánování mikročástí příliš vstupuje někdo, kdo je ovlivněn tou mikročástí, tak se těžko dělá rozvoj, protože rozvoj znamená změnu,” dodal.

Ale motivace pro změnu, jak zdůraznil Tomáš Vavřík, zakladatel společnosti Domoplan, je často slabá. Výstavba nových domů a bytů vyžaduje koordinaci mezi investory, městskými úřady a státními institucemi. Problémem je, že mnoho politiků nemá dostatečnou motivaci k prosazování změn, které by umožnily efektivní rozvoj měst. „Místní starosta nechce nic měnit, ani schvalovat, protože v podstatě když nic nedělá, tak je to nejlepší,” dodal Jaromír Hainc.

Největší výzvou pro Brno je dostupné bydlení, které je pro město a jeho obyvatele klíčové. Řečníci se shodli, že město by mělo aktivně vyhledávat řešení, jak dostat na trh nové byty a domy, ale to není pouze záležitostí městských úřadů – i město musí být aktivním developerem a využívat svůj potenciál. František Kubeš zdůraznil, že Brno je sice na dobré cestě, ale stále se potýká s výzvami v oblasti dopravní infrastruktury, která by měla být lépe napojena na zbytek republiky.

Jedním z klíčových faktorů, které brzdí dostupnost bydlení, je vysoká cena výstavby, která je do značné míry ovlivněna složitou a pomalou legislativou. Jak upozornil Jiří Ochetz z J&T Real Estate, výstavba v českých metropolích čelí značným zpožděním kvůli byrokracii. „V Brně jsme dostali stavební povolení po třinácti letech,“ řekl. „Světlou stránkou jsou ale brněnské stavební předpisy – Brno si trochu nezávisle na státní legislativě našlo cestičku, nelpí se na parkování ani osvětlení,” dodal Jiří Ochetz.

„Narážíme na otázku dostupnosti: odpovědí na nedostupnost vlastnického bydlení je často nájemní bydlení, ale tam ta situace bude za chvíli stejná. Dostáváme se do situace, kdy všichni budou chtít žít v Praze a v Brně, ale nebudou na to mít,” upozornil Matěj Hrubý, business development manager ve společnosti Penta Real Estate.

Politické a legislativní výzvy

Závěrem debaty se účastníci shodli na tom, že zásadní problém českých měst spočívá v politické a legislativní nejednotnosti. Tomáš Ctibor, majitel a zakladatel společnosti 4ct, zdůraznil, že „…konsenzus o rozvoji měst chybí, a to je zásadní problém.“ Problémem je také neefektivní využívání území, kde je třeba zavést přísné limity pro konzumaci půdy a maximální využití městské infrastruktury. Města musí začít plánovat na delší horizonty – nejen na 10, ale i na 50 nebo 100 let dopředu.

Dlouhodobě zmiňovaný problém, který odborníci na konferenci identifikovali, je nedostatečná autonomie měst. Mnoho měst v České republice nemá dostatečné pravomoci pro efektivní plánování a realizaci rozvojových projektů. Eduard Forejt apeloval na potřebu silnější autonomie měst při rozhodování o rozvoji. „Města musí mít větší kontrolu nad svými plány, aby byla schopna lépe reagovat na potřeby trhu a občanů,“ řekl.

Diskuze o budoucnosti měst jasně ukázala, že je nezbytné, aby města, developeři a státní správa spolupracovali. Pokud budou česká města schopna adaptovat se na výzvy urbanizace, udržitelnosti a změn v legislativě, mohou se stát příkladem pro další evropské metropole.

Závěrečné slovo organizátorů

Děkujeme všem řečníkům za zajímavou a věcnou debatu. Děkujeme také všem účastníkům a v neposlední řadě také všem partnerům remspace a partnerům konference. Kompletní fotogalerii z konference naleznete na našem webu v galerii.

Nad konferencí převzal záštitu hlavního města Prahy doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy.

Exkluzivním partnerem remspace je: Penta Real Estate.

Hlavními partnery jsou: bnt attorneys in CEE | CzechiaČeská spořitelna a MS architekti.

Partnery jsou: 4ct, CRESTYLČSOBJ&T REAL ESTATE CZ, LEXXUS NORTON,  Svoboda & Williams Wearrecho.

Venue partner: WorkLounge

Hlavním mediálním partnerem je: CzechCrunch.

Mediálními partnery jsou: ASB – architektura, stavebnictví, byznysEARCH.cz a Newstream.cz.

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři