Pražské výzvy: Metropolitní plán a změna paradigmat
Jedním z hlavních témat, kterému se věnoval Jaromír Hainc, ředitel sekce rozvoje města při IPR Praha, byla otázka metropolitního plánu pro Prahu. „Čeká nás nejdůležitější úkol – co nejdříve dokončit a schválit pro Prahu metropolitní plán.” Zdůraznil, že je potřeba změnit přístup k plánování a vnímání městské výstavby. „Snažíme se v rámci institucí velkých měst připravit podklady a dávat podněty státní správě, a informovat, že rozvoj měst je důležitý. Uvědomujeme si, že pokud nepůjde dobře Praha, tak to poznamená i zbytek republiky,“ varoval Jaromír Hainc.
Praha, stejně jako Brno, čelí nedostatku dostupného bydlení, což se stává klíčovým tématem každé metropole. Jaromír Hainc přitom zdůraznil důležitost spolupráce mezi státem a městy, která by měla usnadnit změny legislativy a umožnit rychlejší výstavbu. „Víme, že je potřeba řešit v Praze otázku bydlení, ale to nevyřešíme sami. Proto jsme aktivní na národní úrovni a děláme domácí úkoly za někoho jiného. Naštěstí máme podporu vedení institutu i města.”
Brno: 30 let starý územní plán a dostupné bydlení
František Kubeš, vedoucí odboru strategického rozvoje a spolupráce na Magistrátu města Brna, připojil k diskuzi výzvy města Brna. Město stále funguje podle územního plánu z doby před třiceti lety, který již neodráží současné potřeby a dynamiku městského rozvoje. „Brno má strategický i akční plán, ale územní plán vychází z úplně jiného životního stylu, z úplně jiných ekonomických struktur. Je to problém, protože město potřebuje reagovat na nové výzvy,“ uvedl František Kubeš.
„Metropolitní plán je něco ukrutně potřebného v obou městech, něco, co vzniká neuvěřitelně dlouho, a co vzniká tak dlouho, že v čase, kdy se to vydá, to bude trochu zastaralé – tak se to ale ve světě děje. Ta legislativa vždycky klopýtá za námi,” řekl Eduard Forejt, ředitel rozvoje společnosti Passerinvest Group. Pokračoval myšlenkou, že zásadním problémem není ani metropolitní plán, ale uchopení vnímání výstavby. „Jestliže do plánování mikročástí příliš vstupuje někdo, kdo je ovlivněn tou mikročástí, tak se těžko dělá rozvoj, protože rozvoj znamená změnu,” dodal.
Ale motivace pro změnu, jak zdůraznil Tomáš Vavřík, zakladatel společnosti Domoplan, je často slabá. Výstavba nových domů a bytů vyžaduje koordinaci mezi investory, městskými úřady a státními institucemi. Problémem je, že mnoho politiků nemá dostatečnou motivaci k prosazování změn, které by umožnily efektivní rozvoj měst. „Místní starosta nechce nic měnit, ani schvalovat, protože v podstatě když nic nedělá, tak je to nejlepší,” dodal Jaromír Hainc.