„Za mě je rozhodně povolovací proces největším problémem dnešního trhu,” uvedl David Musil, managing director ve společnosti Penta Real Estate. „Jeho finanční dopady si můžete spočítat: když si koupíte pozemek a vezmete si úvěr, tak má určitou návratnost. A jen čekání na povolení to prodraží mezi deseti a patnácti procenty,” dodal.
„Byl bych rád, aby se našla celospolečenská shoda, že stavební zákon je tím, co nás tady trápí ve svých důsledcích nejvíce,” řekl Jan Řežáb, zakladatel a majitel skupiny JRD. „Jsem rád, že se ukázalo, že ta digitalizace tak, jak se provedla, nedává smysl.”
Podle Pavla Sovičky, managing directora ve společnosti Panattoni, nedostatečnou výstavbu nevyřeší pouze stavební zákon. V roce 2000 až 2001 se ročně vydávalo okolo sto sedmdesáti stavebních povolení, a teď jsme na zhruba sedmdesáti tisících, uvedl. Důvod vidí ve změně rozpočtového určení daní: „Obce z developmentu nic nemají, tedy nemají motivaci k výstavbě. A stát nemá šanci propisovat svou vizi, svou ekonomickou strategii do lokálu. Dokud tohle nespravíme, tak se to nezmění,” uvedl.
Jan Řežáb se pozastavil u tématu územních rozhodnutí: „V roce 2005 jsem měl územní rozhodnutí na tři stránky, za deset let to bylo na třicet stran, potom šedesát, pak devadesát, a teď už máme 150 stran rozhodnutí. Shodili nám po patnácti letech územní rozhodnutí kvůli slovosledu.”