„Poptávka po nemovitostech bude silná… nastartuje odložené projekty,“ zaznělo na konferenci remspace

Na trhu sledujeme oživení poptávky. Hlad po vlastnickém bydlení je veliký, ale ekonomická realita je taková, že je vlastnické bydlení pro většinu nedostupné – skončí tedy v pronájmu. Jak na nájemní bydlení nazírají klíčoví hráči daného trhu, a mimo jiné řečníci třetího panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024? A jaké predikce mají na rok 2025?

Nemovitosti zrcadlí děj na makroekonomickém trhu, akorát s určitým zpožděním. „Dnes v oblasti bydlení sbíráme to, co jsme si zaseli za posledních třicet let,” uvedla Anna Ježková, jednatelka společnosti Atkins & Langford Development, a pokračovala: „A to společenskou změnu, ceny, které vyrostly poměrně vysoko a společenskou poptávku po dostupném bydlení.“ Konkrétně společnost Atkins & Langford Development reaguje na poptávku výstavbou bydlení družstevního i pro seniory, a to převážně v regionech. „Vnímáme, že je naše sociální zodpovědnost se takovým způsobem chovat,“ uzavřela Anna Ježková.

„Máme společenskou zodpovědnost nejen stavět domy, ale rozvíjet celé čtvrti a vytvářet městská prostředí. Spojit síly soukromého a veřejného sektoru je jediná možnost, jak to dělat – dohromady,“ připojil Igor Klajmon, ředitel developmentu Sekyra Group. „Rezidenční trh je aktuálně nejaktivnější segment. Vidíme, že kdo má připravený a povolený projekt, tak s ním jde na trh, protože je o něj zájem,“ navázal Petr Houska, vedoucí oddělení projektového managementu ve společnosti OM Consulting. Dodal, že dále má velký potenciál segment hospitality, zatímco aktuálně upozaděným segmentem jsou kanceláře.

„Důvodů, proč by poptávka měla takhle vyskakovat, je mnoho – můžeme uvažovat, který byl klíčový, ale dle mého názoru jde o princip kolektivního vědomí, protože nejistota žene lidi na trh – a to, co se dělo posledních pár měsíců, bylo brutální,” řekl Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams. Dalším důvodem je podle Petra Urbánka, ředitele Pražské developerské společnosti, to, že se města zbavila svého bytového fondu stylem privatizace – a nyní se potýkají s problémy zajistit nutné služby. „Většina obcí toho kroku lituje a hledá cestu, jak se k fondům vrátit,“ navázal Jan Schneider z Ministerstva pro místní rozvoj.

Existuje dnes ještě vůbec dostupná nemovitost?

„Nemovitosti k vlastnění v Praze dostupné nejsou a nikdy nebudou. Naším úkolem je zajišťovat dostupnost bydlení nejen v Praze, ale i v regionech – a to především podporou nájemního bydlení,” řekl Jan Schneider. „Děláme signifikantní kroky k dostupnému nájemnímu bydlení na komerční bázi – čím více těchto projektů vznikne, tím větší bude tlak na samotné nájemné,” navázal Petr Houska.

Nájemní bydlení v Česku s sebou nicméně stále nese negativní konotaci – Češi mají touhu vlastnit, a na nájem se pohlíží jako na nestabilitu či neúspěch. Dostáváme se ale do bodu, kdy stejně jako v zahraničí i u nás bude normální, že v nájmu žijí rodiny celý život.

Jakub Kořínek, zakladatel Fondu Českého Bydlení SICAV, upozornil na klíčový problém na českém nájemním trhu. „Jedna naprosto zásadní bolest českého zákonodárství pohledem vztahů nájemce a pronajímatele je to, že nejde prakticky vystěhovat neplatiče, pokud klade aktivní odpor. Kdyby v Česku existoval vynucovací prostředek, funkčnější než vystěhovací příkaz, tak by přirozená nedůvěra pronajímatelů k nájemníkům klesla.“

Doženou v příštím roce ceny nemovitostí inflaci?

Ohledně výhledů na rok 2025 byli řečníci konference optimističtí. „Za nás jsou výhledy dobré,“ řekl Petr Houska, a pokračoval: „Jako přicházející trend vidím rekonstrukce, tam je výhled možná lepší, než loni. U kanceláří budeme muset ještě chvíli počkat, než se rozjedou naplno a trh tohoto segmentu ožije. Z hlediska stavebních prací v tuto chvíli vidíme, že ceny stagnují, místy se dají najít velmi zajímavé skuliny na trhu a tak ušetřit, mírný pokles předpokládáme i v příštím roce.”

„Doufáme, že nás příjemně překvapí úrokové sazby, nebo minimálně zůstanou na současné úrovni, protože to ten segment potřebuje – potřebujeme banky a potřebujeme jednotlivé klienty, kteří nakupují s pomocí hypoték,” dodala Anna Ježková. K predikci se připojil i Igor Klajmon: „Čekají nás volby, takže to bude velká otázka. Jsme v područí velkých ekonomik a hráčů, ovlivňuje nás makroekonomická úroveň, a to mnohem více, než si myslíme.”

Jakub Kořínek předpověděl trend růstu cen, a to jak bytů v osobním vlastnictví, tak nájmů. Nebyla podle něj totiž v ceně nemovitostí reflektována inflační nálož posledních let. „Je nevyhnutelné, že další velký růst cen bytů je před námi, a svázaná legislativa a nemožnost stavět to jen podpoří,” řekl.

„Poptávka po nemovitostech bude silná, a vysoká poptávka po bydlení dělá pro investory zajímavý finanční asset. Také nastartuje i těch pár odložených projektů, které nám možná vyrovnají mezeru v nabídce,“ uzavřel Prokop Svoboda.

Závěrečné slovo organizátorů

Děkujeme všem řečníkům za zajímavou a věcnou debatu. Děkujeme také všem účastníkům a v neposlední řadě také všem partnerům remspace a partnerům konference. Kompletní fotogalerii z konference naleznete na našem webu v galerii.

Exkluzivním partnerem remspace je: Penta Real Estate.

Hlavními partnery jsou: bnt attorneys in CEE | CzechiaČeská spořitelna a MS architekti.

Partnery jsou: CRESTYLČSOBJ&T REAL ESTATE CZKnight FrankLEXXUS NORTONOM ConsultingProchazka & PartnersPrologisSavillsSekyra Group Svoboda & Williams, Wearrecho a Smart prague.

Hlavním mediálním partnerem je: CzechCrunch.

Mediálními partnery jsou: ASB – architektura, stavebnictví, byznysEARCH.cz a Newstream.cz.

 

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři