Michal Čejka, Centrum pasivního domu
„K uhlíkové neutralitě se vracíme přibližně po 200 letech. Budova 21. století bude založena na principech, nikoliv pouze na technologiích jako ve 20. století. Technologie budou pouze pomocné. Chytrá udržitelná budova není kompilátem nejmodernějších technologií. Nejčastěji se setkávám s tím, že stačí dát fotovoltaiku, stačí dát čerpadlo a hned jsem ESG super – ale tak to není, budovy jsou daleko složitější a technologie nás nikdy nespasí. Chytrou a udržitelnou budovu tvoří především návrh a schopnost tvůrce vidět kousek dál za design k širší společenské odpovědnosti.“
„Nepřekonatelný problém je obrovská míra prosklení. Inspirujeme se budovami z úplně jiných klimatických pásem, jiných finančních možností – když tu budovu postavili v Dubaji, tak my musíme také? Děláme budovu pro uživatele, nikoliv pro kolemjdoucí, kteří se budou kochat a fotit.“
„U nového domu mám neomezené možnosti, naopak u renovace musíme nejdříve pochopit tu budovu, navnímat, co je na ní architektonicky cenné, co je důležité zachovat, jak to vhodně doplnit, pochopit silné a slabé stránky té konkrétní budovy. Jiným způsobem budu rekonstruovat budovu ze 70. let, jinak z 50. let, jinak se budu chovat k brutalismu a jinak k novoklasicismu.“
„Důležité je neutopit se v reportingu ESG, nedávat víc peněz do administrace a do počítání. Peníze, energie a úsilí mají jít do produktu. ESG je nástrojem, jak rozhýbat firmy, aby se o udržitelnost začaly zajímat. V obrovské administrativě by se ale mohl začít ztrácet ten cíl.“