Pět pohledů odborníků na investiční strategie

"Kupující, kteří kupují byty na hypotéky, si začínají zvykat, nebo si uvědomují, že hypotéky levnější v dohledné době nejspíše nebudou." "V platnost vstupuje stavební zákon, což by v nějakém horizontu mohlo urychlit výstavbu a zvýšit nabídku nemovitostí natolik, že by to vytvořilo určitý tlak na zbrzdění cenového růstu." "V letošním roce by inflace měla být celoročně průměrně velice blízko cíle ČNB, tzn. měla by se pohybovat v tolerančním pásmu do 3 %." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 2. panelu nazvaném Investiční strategie a alternativní způsoby financování na 23. ročníku konference REAL ESTATE MARKET SPRING 2024.

Jiří Čepán, Upvest

„Z pohledu financování rezidenčních nemovitostí jsme po covidu viděli velký propad v prodeji novostaveb ať už v Praze, v Brně nebo v dalších lokalitách. Poslední dobou ale vnímáme, že kupující, kteří kupují byty na hypotéky, si začínají zvykat, nebo si uvědomují, že hypotéky levnější v dohledné době nejspíše nebudou.“

„Poslední dobou vnímáme významně zvýšený zájem o nájemní bydlení, ve smyslu opravdu vybavených jednotek, kde je kvalitní správa nemovitostí. Jedná se o novostavby a to je něco, co očekáváme, že hlavně v Praze bude v dalších letech na vzrůstu.“

„V 1. polovině tohoto roku se podíl nových projektů zvyšoval a myslím, že tímto tempem budeme pokračovat i v druhé polovině. Vnímáme neochotu investovat v Česku do obchodních center, kanceláří, pokud se nejedná o opravdu kvalitní nemovitosti ve fajn lokalitách, takové perly měst.“

„Ochota investorů západního kapitálu vstupovat do Česka je velmi omezená. Většina transakcí na našem trhu byla český kapitál. Drtivou většinu trhu i nadále budeme tvořit my tady sami a bude těžší a těžší prodávat nemovitosti, projekty v retailovém a kancelářském segmentu.“

Lukáš Kovanda, Trinity Bank

„V platnost vstupuje stavební zákon, což by v nějakém horizontu mohlo urychlit výstavbu a zvýšit nabídku nemovitostí natolik, že by to vytvořilo určitý tlak na zbrzdění cenového růstu.“

„Letošní rok se dá označit jako první rok makroekonomické stabilizace. Počítám jak rok 2020, 2021, kdy udeřil covid, tak také léta 2022 a 2023, kdy jsme čelili v ekonomické i nemovitostní oblasti (co se týče úrokových sazeb) dopadům války na Ukrajině, souvisejícím sankcím a také inflaci, která se sice rozvinula už na sklonku covidu, ale energetická krize spjatá s válkou na Ukrajině dala inflaci nový impulz. V letošním roce by inflace měla být celoročně průměrně velice blízko cíle ČNB, tzn. měla by se pohybovat v tolerančním pásmu do 3 %. Takže by měla být v zásadě normální, což ČNB umožňuje postupně snižovat úrokové sazby, byť snižování úrokových sazeb nebude ve zbytku roku tak výrazné, jak jsme si začátkem tohoto roku mysleli.“

Marek Pohl, Savills

„Co se týče rezidenčního trhu, tak hodně záleží na lokalitě. Pokud se bavíme o Praze a o nových developerských projektech, tak tam vidíme, že od začátku roku po nějakém roce stagnace ceny nemovitostí mírně rostou. Pokud se bavíme o městech jako Brno, Ostrava, tam ten trend vidíme s drobným zpožděním také. Ale pokud se budeme bavit o nějakých menších regionálních městech, tak tam vidíme spíš stagnaci nebo pokles.“

„V loňském roce dosáhl domácí kapitál 80 % veškerých investic do komerčních nemovitostí, které proběhly v České republice. Nutno ale podotknout, že i když to byl rekordní rok, tak když se podíváme na posledních 7, 8 let, tak stále objem investic nedosahoval dlouhodobého průměru.“

„V letošním roce se očekává, že zahraniční kapitál posílí. Oproti loňskému roku očekáváme, že celkový objem investic do nemovitostí vzroste zhruba o 15 % a dosáhne kolem 1,5 miliardy eur.“

Michal Skořepa, Česká spořitelna

„Otázka „Co udělat s takzvanou krizí bydlení v Česku?“ už je na stole dlouhou dobu a většinou je pozornost zaměřená na stranu nabídky – určitě by pomohlo urychlit stavební řízení, asi ho i minimálně v tuhle dobu „změkčit“ v tom smyslu, že nebude tak přísné. Protože když se podíváte na počet nově zahájených nebo dokončovaných bytů, tak prudce klesá.“

„Další spornější otázkou je daň z nemovitosti. V Česku ji máme víceméně plošnou, v zásadě tam není princip progresivity, který je naprosto běžný ve spoustě zemí Evropy i jinde ve světě. První nemovitost se daní relativně mírně, nebo prvních x milionů vámi vlastněných nemovitostí se daní relativně mírně a pak to jde nahoru. Jsme národ vlastníků, skoro 80 % Čechů bydlí ve vlastním. Tak aby byla ta věc dobře politicky průchodná, daňme mírně ten základ (aby každý někde nějak rozumně bydlel) a pak ten zbytek.“

Pavel Streblov, Penta Real Estate

„Poptávka určitě reaguje na posun v úrokových sazbách, oproti loňskému roku je o něco větší napříč všemi segmenty. Luxusní segment výší sazeb nebyl tak zasažený, protože většina klientů nespoléhá na bankovní financování. Ale vidíme, že u klientů, kteří na bankovní financování spoléhají, tak ta poptávka je větší. Plno projektů prodáváme rok, dva před dokončením a myslím si, že část klientů si chce zafixovat cenu, protože čtou statistiky a vědí, že reálná cena možná klesla a trošku spekulují na to, že až si budou vyřizovat hypotéku za ten rok, rok a půl, tak že ty sazby budou lepší, než jsou dnes.“

„V Praze řídí nabídku spíš město pomalým povolovacím procesem než my. Většina projektů, jakmile jsou povolené, na ten trh jdou… Když řešíme naše projekty, tak se většinou zasekneme na změně územního plánu, případně se potýkáme s nějakými iracionálními sousedy, nebo neziskovkami. A v tom stavební zákon zas taková velká pomoc není.“

„Co je správný podíl vlastnického a nájemního bydlení? Chceme, aby lidé nemovitosti vlastnili, což do značné míry společnost stabilizuje? Lidé jsou konzervativnější oproti tomu, když bydlí v nájmu.“

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři