Pět pohledů odborníků na dynamiku rezidenčního trhu

"K novému stavebnímu zákonu jsem optimista, NSZ nám pomůže už jen tím, že nám zavádí jedno řízení, jedno povolení, zjednodušuje to, omezuje proces odvolání, nutí odvolací úřad, aby rozhodoval." "Češi nevlastní nemovitosti kvůli tomu, že by měli nějakou „úchylku vlastnit“, je to z toho důvodu, že to bylo výhodnější." "Stát nedokáže zařídit to, že klesnou ceny za metr čtvereční v Praze." Tyto a další názory vyplynuly z diskuse řečníků 1. panelu nazvaném Dynamika rezidenčního trhu na 23. ročníku konference REAL ESTATE MARKET SPRING 2024.

Tomáš Běhounek, bnt attorneys in CEE

„Otázku vlastnického bydlení/nájmu řídí sentiment. Lidi si myslí, že je lepší bydlet ve vlastním, protože mají obecnou, nedostatečnou nebo špatnou zkušenost s nájemním bydlením. Posledním zájmem institucionálního pronajímatele je, aby vám po roční době trvání nájmu dával výpověď – ne, on chce, abyste tam bydlel dál. Nikdo Vás z bytu nebude vyhánět, protože příjem z nájmu je prostředkem ke splacení investice.“

„K NSZ jsem optimista, NSZ nám pomůže už jen tím, že nám zavádí jedno řízení, jedno povolení, zjednodušuje to, omezuje proces odvolání, nutí odvolací úřad, aby rozhodoval. Na druhou stranu, NSZ pořád pracuje s obrovským množstvím subjektů, které do toho povolovacího procesu vstupují. To je ten největší problém, kterého jsme nebyli schopni se zbavit.“

Jan Ledvinka, HUGE COMPANY

„My dnes řešíme dotace investice do distribuce jednotek. Ale já pozbývám podporu přípravy, chybí projektové dokumentace, chybí mně podpora digitalizace, vybavení, zrychlení a toto jsou věci, které například v Polsku umožnily výrazný rozvoj industrializace. My dnes distribuujeme peníze na to, aby si to někdo mohl dovolit, ale nepodporujeme to, aby se dalo stavět v širší míře.“

„Je jasné, že NSZ bude mít „porodní bolesti“, ale je to krok správným směrem. Nějak se s tím popereme, systém prostě nespadne. Otázka připravenosti je diskutabilní. Toto je krok, který by měl pomoci výstavbě, developerům, zrychlení procesů.“

Michal Němec, Česká spořitelna

„Zhruba 20 % obyvatel dosáhne na hypotéku v souvislosti s koupí bytu s cenou 5, 7 milionu korun a zbylých 80 % na hypotéku nedosáhne. Obávám se, že i když úrokové míry trochu klesají, že situace dnes nebude o mnoho lepší, než na přelomu roku 2021/2022.“

„Máme reálnou zkušenost s jedním naším projektem dostupného bydlení, který budujeme jako modulární, prefabrikovanou dřevostavbu. Výhodou je, že stavba trvá výrazně kratší dobu, ne 2 roky, ale 14 měsíců, což nám umožňuje i přes stále vyšší náklady na stavbu skoro o rok dříve byty pronajímat. Efekt vyšších nákladů se tímto kompenzuje.“

Jan Schneider, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

„Podpora MMR směřuje primárně k dostupnému nájemnímu bydlení, nejen obecnímu, ale i v dalších formách. Faktem je, že u nás 80 % lidí bydlí ve vlastním, jenom 20 % zbývá na nájemní trh, z toho necelá 3,5 % jsou dostupné nájemní byty.“

„Stát nedokáže zařídit to, že klesnou ceny za metr čtvereční v Praze. Jde to dělat v některých městech – když se podíváme třeba na Vídeň, která se často dává za příklad, důvodem je to, že Vídeň vlastní 20 % bytů, které jsou ve městě, a dalších 40 % bytů, které ve městě jsou, má nějakou možnost ovládat, protože stojí na městských pozemcích. Kolik městských bytů má Praha?“

Jan Vitvera, Home Portal

„Češi nevlastní nemovitosti kvůli tomu, že by měli nějakou „úchylku vlastnit“, i v Evropě to tak není. Je to z toho důvodu, že to bylo výhodnější. Jedna věc je ekonomická část (jestli vychází hypotéka, nájem), ale ta druhá část je, že je to prostě lepší. Bydlím s malými dětmi a jsem rád, že mě nikdo nemůže vyhodit, protože vlastním tu nemovitost. Já bych na vlastnické bydlení nekapituloval. Nesouhlasím s tím, že vlastnické bydlení je emoční záležitost, má vize byla čistě pragmatická.“

„Developeři dlouho říkají, my máme tyto problémy: extrémně dlouhý čas od toho, co koupíme pozemek, než začneme kopat a prodávat. A vlastně se s tímto problémem nic nestalo.“

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři