Jedna strana poskytne nemovitost, konkrétně střechu panelového domu, druhá pak potřebný kapitál a realizační know-how. Výsledkem jsou střešní nástavby v podobě nových bytů - a jejich následný prodej samozřejmě postačí nejen k pokrytí nákladů, ale také k vytvoření adekvátního zisku. Ten investorovi umožní dále podnikat a majiteli domu zase přinese zdroje na revitalizaci celého objektu. Takto zhruba vypadá schéma speciálního panelového developmentu, který už má za sebou první realizace - a před sebou možnosti téměř neomezené.
V panelové zástavbě u nás totiž žije zhruba třetina populace a přibližně stejně velký je podíl panelových domů na bytovém fondu České republiky. Pro oblast bydlení jsou tedy „paneláky“ v Česku nanejvýš významným fenoménem. Tím spíše, že chmurné předpovědi z počátku 90. let minulého století, věštící postupnou změnu panelových sídlišť na sociální ghetta, se nenaplnily. V panelácích, rozesetých po všech českých a moravských městech, ať už ve větších či menších sídlištích či solitérně ve staré zástavbě, dodnes žijí lidé ze všech sociálních vrstev a namísto vzniku odpudivých zanedbaných lokalit se panelová zástavba naopak zkvalitňuje a celkově oživuje. Tento proces probíhá i dnes, renovace a rekonstrukce panelové části bytového fondu – v minulosti těžící z poměrně štědrých státních dotací – se ovšem právě nyní výrazně zpomalila a zkomplikovala, protože se všude šetří. „Půdní“ či „střešní“ development na panelových domech, jehož první realizace už osvědčily životaschopnost, tak představuje nejen možnost zisku pro investora, ale také zdroj potřebných financí pro majitele panelových domů.
Investiční aktiva
Zdá se tak, že střešní nástavby panelových domů, realizované ve spolupráci developera a majitele domu, při hledání developerských alternativ představují ekonomicky nejvíce životaschopnou a perspektivní cestu. A to nejen kvůli finančním přínosům pro oba partnery – akcelerovat zájem o tento nový developerský produkt mohou rovněž jak vysoký počet panelových domů u nás, tak narůstající potřeba jejich revitalizace. Architekt Bořek Šípek si nedávno posteskl, že luxusní vozy, zaparkované na pražském Jižním Městě, svědčí o tom, že pro českou populaci není zatím kvalita bydlení důležitá. Architekti jiní ovšem naopak opakovaně konstatovali, že například vnitřní dispozice novějších panelových domů svou kvalitou předčí současnou výstavbu. Buď, jak buď, jedno je jisté: v panelácích bude česká populace bydlet ještě dlouhou dobu. Třetina panelových domů u nás je ale starší než 35 let, druhá třetina má věk nad 25 let. Potřeba jejich rekonstrukcí je zjevná – stejně jako obecný nedostatek potřebných peněz. Spojení developer – majitel domu (pokud je jím obec, pak se vlastně jedná o PPP projekt) tento deficit může přinejmenším zmírnit.
Foto a vizualizace: MS architekti 1–3 Projekt Květinková – panelové domy před a po realizaci střešní nástavby 4–5 Projekt Jeseniova – zatím jen vizualizace