Rezidenční development si při pohledu na loňskou bilanci může jenom spokojeně mnout ruce: rekordní prodej, rekordní ceny a zjevné urychlení povolovacích procesů. Letošek bude možná problematičtější. Tak třeba v Praze byla v lednu schválena výstavba pouhých 170 jednotek v bytových domech. Otázkou také je, jak se právě na tomto poli projeví nový nástroj pro vylepšení vztahů stavebníků a obcí, pro který se ve sféře samosprávy vžilo značení „zásady spolupráce“ a mezi developery „kontribuce“. V souvislosti s tím leckdo z účastníků konference REM Spring 2022 nepochybně s uspokojením kvitoval slova Radky Vladykové ze Svazu měst a obcí: „Já ten název kategoricky odmítám. Kontribuce je něco, co je spojené s násilím, válkou či okupací. My potřebujeme spolupráci.“
Bude ovšem jistě zajímavé sledovat, jak se názory na vrcholku samosprávné pyramidy shodují s představami v její základně. V obcích samotných se totiž určitě bude stále zápolit s fenoménem NIMBY a možná ještě více s RUD – stávající rozdělování daňových výnosů mezi stát a samosprávné jednotky je evidentně brzdou výstavby (a zdá se, že nikdo neusiluje o změnu). A vyjádření některých pražských městských částí, které magistrátem nedávno schválené zásady spolupráce mezi obcí a investory ve formě doporučení rovnou odmítly, také není nijak slibným znamením. Jisté problémy ostatně nastanou i tam, kde tento instrument přijmou za svůj. „Co se týká investorských příspěvků obcím a daní, pohybujeme se v šedé zóně. Jakkoli třeba výstavba školky či parku u areálu bytových domů má z tohoto hlediska jasnou ekonomickou souvislost, z pohledu daňového tomu tak není, což se týká i vyměřování DPH,“ upozorňuje na budoucí potíže Tereza Gebauer ze společnosti Deloitte.
Na problematiku DPH ostatně naráží i výstavba nájemních domů – v nichž česká politika vidí jedno z řešení dnes už chronické bytové krize. Její akceleraci měl přinést dlouho očekávaný vstup institucionálních investorů do tohoto segmentu rezidenčního trhu. „V druhé polovině minulého roku se připravovalo pět takových akvizic. Realizována nebyla ani jedna,“ podotýká ovšem Zuzana Chudoba z firmy BTR Consulting. Vysvětlení je prosté: není co kupovat, potenciální prodejci asi hlavně kvůli jen stěží predikovatelným cenám prodávat nechtějí. Zatím jsme tedy svědky pouze dalšího nárůstu nájemného, který se například v Praze podle Z. Chudoby k dnešku z loňských zhruba 300 Kč za metr čtvereční zvýšilo na 360 Kč. To je možná už důsledek dalšího posílení poptávky, které přinášejí váleční uprchlíci z Ukrajiny. A za ním by mohlo následovat opětné zrychlení růstu cen nových bytů. Ať tak či onak se stavitelé bytů o odbyt své produkce nemusejí obávat, alespoň zmírnění bytové krize se ovšem zdá být v nedohlednu. Jak se na REM Spring 2022 ukázalo, starosti ovšem budou mít developeři právě o produkci samotnou.