Skutečností je, že koupě vlastního bydlení se „běžné“ populaci v posledních letech vzdaluje. „Inflace, ceny stavebních prací, růst úroku, pokles či stagnace HDP, menší poptávka po hypotékách,“ tak jen víceméně namátkou vyjmenovává hlavní faktory vývoje na bytovém trhu Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte. A v neposlední řadě připomíná ještě dvě velké neznámé a nejisté veličiny – válku na Ukrajině a energetickou krizi. Tento nepříznivý mix tlačí ceny bytů do nikdy neviděných výšek. Platí to zejména pro Prahu, kde se metr plochy bytové novostavby v prvním čtvrtletí prodávaly už za 150 000 Kč a nabídkové ceny bytů, které byly do prodeje uvedeny až v tomto období, už dosahovaly skoro 170 000 Kč. V nabídkách je tak možné najít byt 1 + kk o výměře 13 metrů čtverečních za 2 mil. Kč a stejnou dispozici na ploše 66 „čtverců“ za 12,5 milionu korun.
Je na místě dodat, že nájemné stoupá téměř paralelně. Pražský průměr za první tři měsíce roku činil už 360 Kč za metr čtvereční a pro nové rezidenční projekty už čistě nájemního rázu se počítá s 500 – 600 Kč. Především v metropoli a stejně tak v Brně (což jsou lokality, které nabízejí nejvíce pracovních příležitostí) se tak bydlení stává něčím, co se možnostmi těch, kteří potřebují bydlet a nikoli investovat, dost rozchází.
Co s tím? Poslední akce SF, která se pod názvem „Dostupné bydlení“ konala minulý týden, se snažila na tuto nanejvýš naléhavou otázku najít alespoň částečnou odpověď.