Z dat Eurostatu vyplývá, že spolu s cenami nemovitostí vzrostlo v Česku i nájemné, a to o více než třetinu. Průměr v EU činil 18 %, české domácnosti vynakládají na bydlení v průměru 19,7 % svých příjmů, přičemž přibývá domácností, které za bydlení platí přes 40 % svých příjmů. Mezi lety 2022 a 2023 se podíl těchto domácností zvýšil z 10,6 na 13,2 %.
„V poslední době jsme svědky častých zpráv o realitní bublině a hrozícím kolapsu trhu s nemovitostmi. Je pravdou, že ceny nemovitostí v posledních letech výrazně vzrostly, zejména ve velkých městech. Poptávka po nemovitostech je stále vysoká, zatímco nabídka nových bytů zůstává omezená, což tlačí ceny dále vzhůru,“ řekl Bedřich Skalický, specialista na realitní trh v poradenské společnosti Moore Advisory CZ.
Podobně hodnotí situaci i Tomáš Odstrčil, analytik projektu Evropa v datech, který s Českou spořitelnou vypracovává Index prosperity a finančního zdraví. Česko zaostává v oblasti bydlení, i když v jiných oblastech, jako je zdravotnictví a obrana, si vede dobře. „Index prosperity v rámci hodnocení úrovně bydlení zohledňuje například výdaje na domácnost, ceny novostaveb, počet domů a bytů na tisíc obyvatel, finanční dostupnost bydlení či délku stavebního řízení. Ve všech těchto aspektech se za loňský rok Česko umístilo na chvostu žebříčku. A v případě finanční dostupnosti dokonce na posledním místě,“ vysvětlil T. Odstrčil. „Pro pořízení nového bytu je v Česku potřeba takřka 15 ročních platů. To je ve srovnání s Belgií, Dánskem, Kyprem či Nizozemskem více než dvojnásobek,“ dodal.