Stejná situace jako u kanceláří panuje také v segmentu špičkových retailových a logistických nemovitostí. "Nabízí se analogie k bytům, jejichž ceny v některých částech Prahy rostou meziročně dvouciferným tempem. U komerčních budov predikujeme růst nad inflačním očekáváním 2 - 5%," vysvětluje Lenka Šindelářová ze společnosti BNP Paribas Real Estate. Její slova potvrzuje i Stewart Thomson z téže společnosti: „Silná poptávka investorů vede ke stlačování výnosových měr a růstu cen komerčních nemovitostí. Zvyšující se ceny realit by tak měl vyvážit výhled rostoucích příjmů z nájemného a poskytnout tak investorům lepší návratnost investice,“ potvrzuje.
Obsazeno!
Nájemné u prémiových kanceláří v Praze od roku 2014 zůstalo stabilní na úrovni 18,50-19,50 eur/ m² / měsíc. Rozpohybovaly ho až posílená poptávka po pronájmech a nedostatek nových projektů – proto do konce loňského roku pražské nájemné vzrostlo na 19 - 20 eur/ m2 / měsíc. A u vybraných „trofejních“ nemovitostí v centru města nájemné už nyní dosahuje k 21 - 23 eur / m2. Nájemné tak ve většině zavedených i těch rozvíjejících se lokalit zaznamenalo nárůst o minimálně 0,5 eura za posledních šest měsíců. Na okrajích Prahy je platný interval 13 - 14,50 eur, ovšem i zde je patrný tlak na mírný růst.
U retailových prostor na hlavních nákupních třídách došlo v posledních pět letech ke zvýšení nájemného dokonce o 20 %. Aktuální hladina nájemného nyní přesahuje 200 eur/ m2 / měsíc. I v tomto případě analýzy společnosti BNP Paribas předpovídají další zvyšování nájemného, zejména s ohledem na dlouhodobý nedostatek odpovídajících prostor. Už delší dobu jsou hlavní obchodní tepny české metropole doslova „vyprodány“, zájemci musejí buď čekat, nebo se spokojit s lokalitami v okolí high-street.
Mírně rostoucí tendenci vykazují podle odborníků z BNP Paribas Real Estate i nájmy u průmyslových a skladových nemovitostí. Důvodem je souběh hned několika faktorů: silná poptávka, nedostatek dostupných pozemků v určitých lokalitách a rostoucí stavební náklady.
SF/pb