Výrazné rozšíření propasti mezi nájemním a vlastnickým bydlením začalo v září 2021 a dosáhlo vrcholu v září 2022. Tehdy byl rozdíl mezi splátkou hypotéky na průměrný byt o rozloze 52,6 m2 v průměrným nájmem u stejného bytu přes 10 tisíc korun. V současnosti je rozdíl podle metodiky ANB 7.768 korun. ANB odhaduje, že v důsledku tohoto trendu bude v Česku v roce 2030 žít v nájmu asi 25% obyvatel, a počet institucionálních pronajímatelů, kteří spravují stovky nebo tisíce bytů, se rychle zvyšuje.
“Momentálně je například na pražském trhu 2.326 nájemních bytů v institucionálně spravovaných novostavbách. Z našeho průzkumu vyplývá, že v roce 2030 bude takto profesionálně spravovaných bytů kolem 10 tisíc, tedy 5x víc,” říká členka prezidia ANB a majitelka společnosti BTR Consulting Zuzana Chudoba.
Nelze posoudit výhody a nevýhody nájemního a vlastnického bydlení pouze matematicky. Podle Jana Rafaje z ANB je často uváděným argumentem proti nájemnímu bydlení skutečnost, že nenabízí majetkovou hodnotu. Nicméně se stále více ukazuje, že tuto nevýhodu kompenzuje větší flexibilita nájemního bydlení, svoboda rozhodování a nižší kapitálové nároky. Jednou z nevýhod hypotéky je, že majitel bytu musí nést dodatečné náklady, jako je pojištění bytu, údržba nábytku, fond oprav, investice do domu a daň z nemovitosti. Na druhou stranu nemá nájemce fixně stanovenou výši nájemného, což také může být argumentem proti nájemnímu bydlení.
ČTK uvedla, že ze srpnových dat BTR Consulting po porovnání s údaji poradenské společnosti Deloitte vyplývá, že cena nájemného v pražském BTR bytu, který je plně vybavený, v průměru vyjde na 534 korun za metr čtvereční. Přestože jeho součástí jsou také poplatky za energie a služby, vyjde v průměru o téměř 150 korun za metr dráž, než je průměr u tradičních nájemných bytů. Momentální neobsazenost takových nabízených bytů je 28 % a tři čtvrtiny nájemníků tvoří Češi.
„Rozvíjející se odvětví služeb přímo souvisejících s nájmem přináší nové možnosti, jako jsou úklidové služby nebo péče o seniory. Kavárna, wellness, fitness či recepce se stávají již standartní nabídkou. Moderní a efektivně zařízené byty od velkých pronajímatelů se stávají standardem, a kvalita poskytovaných služeb bude klíčovým faktorem úspěchu pronajímatelů v budoucnosti,“ uzavírá viceprezident Asociace nájemního bydlení a Business and Asset Leader projektu Dům Radost Tomáš Kašpar.
remspace