Nájemní (a investiční) bydlení podle Trigemy

Koupíte větší byt o dispozicích 4 + kk. Bude-li na vás příliš velký nebo také drahý, oddělíte od něj malý byt 1 + kk a ten pronajmete. Pokud se vaše bytové potřeby v průběhu času změní, obě jednotky zase scelíte a tak dále ad infinitivum. Tento recept – nazvaný „modulové bydlení“ – pro pražský bytový trh chystá společnost Trigema. Ta se netradičními cestami ubírá poměrně často, staví například na komerční bázi vědecko-technický park, a už proto je tento investiční a nájemní koncept přinejmenším pozoruhodný.

„Snažíme se obohatit nabídku a vycházíme přitom z našich zkušeností,“ říká Marcel Soural, hlava holdingu Trigema, která se vedle developmentu zabývá také správou bytových domů. Modulové byty by podle něj mohly představovat jistou vzpruhu pro trh nájemního a také investičního bydlení, když zejména to druhé by mohlo zpřístupnit širšímu okruhu zákazníků. Vedle toho by mohlo napomoci větší finanční dostupnosti vlastnického bydlení. A v neposlední řadě může efektivně řešit problém měnících se nároků na bytový prostor. Jiné má mladá dvojice, zásadním způsobem se mění po narození dětí a obloukem se vrací do původní polohy po dosažení seniorského věku. Modulové byty Trigemy přitom jsou dobově sofistikovanější recyklací obecně známého konceptu, který se u nás objevil už před mnoha lety jako „dvougenerační“ byty, tj. bytové jednotky, které nabízely sice spojené, ale dispozičně oddělené jednotky dvě, a to včetně sociálního zázemí.

Realistické výpočty

Tento ryze ekonomický kalkul umocňuje přetrvávající podpora vlastnického bydlení ze strany státu. Ten sice už před několika léty svou bytovou politiku přinejmenším slovně změnil a dnes se naopak mluví o podpoře bydlení nájemního, ale tento dosti radikální posun politických preferencí zatím nemá v realitě větší reflexi. Jinak řečeno: komerční výstavba nájemních bytů je dodnes velmi sporadická, výše nájmů (jakkoli je k cenám kupním srovnatelná) prostě takovou investici neumožňuje.

Modulový koncept Trigemy jistě nepřinese na trh revoluci, ale mohl by představovat pozitivní impuls a každopádně bude příjemným zpestřením nabídky – tu v Praze podle serveru S-reality dnes představuje přes 12 000 bytů ke koupi a 11 000 k pronájmu. Možná ale v případě bytových modulů nepůjde o jediný příspěvek k rozvoji nájemního bydlení v metropoli. Při prezentaci posledních čísel o stavu pražského rezidenčního trhu M. Soural upozornil na budoucnost tzv. ležáků: „V Praze se dnes nabízí kolem 300 bytů, které byly dokončeny už před rokem 2009. Myslím, že tady jsou jen dvě možnosti: dramatická sleva nebo překlopení těchto kapacit do nájemního bydlení!“

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři