Rada hlavního města Prahy nedávno schválila plán na výstavbu moderní dopravní stavby, která má zásadní vliv na podobu Smíchovského nádraží. Tento projekt předpokládá vytvoření nového terminálu pro dálkovou a příměstskou autobusovou dopravu nad železniční stanicí. Současně s výstavbou nového terminálu se plánuje přesun autobusového nádraží Na Knížecí právě do této nové moderní budovy, což výrazně zlepší dopravní uspořádání v dané oblasti.
Investice do této rozsáhlé modernizace smíchovského dopravního uzlu bude činit přibližně 7,5 miliardy korun. Nový terminál bude umístěn nad současnými kolejemi, jen kousek od historické budovy, a nabídne moderní zázemí pro cestující, obchody a parkoviště. Zároveň se počítá s revitalizací Nádražní ulice, kde dojde ke snížení hluku díky posunutí tramvajových kolejí dál od domů a výsadbě stromořadí. Plánuje se také vybudování nových nástupišť na nádraží, která budou propojena zrekonstruovanými podchody. Tyto úpravy budou zahrnovat bezbariérový přístup díky eskalátorům a výtahům i nová technologická zařízení.
Výběrové řízení vyhrálo architektonické studio A69 – architekti, které následně zpracovalo návrh terminálu. „V případě Terminálu Smíchov je snahou sjednotit jednotlivé stavby a části terminálu do jasně identifikovatelného celku reprezentujícího vstup do rozšířeného městského prostoru Smíchova, respektive Prahy,“ uvedli architekti ze studia A69, kteří projekt připravili spolu se společnostmi Sudop EU, Sudop Praha a Metroprojekt.
Celý projekt zahrnuje i rekonstrukci historické budovy, která byla postavená v padesátých letech. Funkcionalistické nádraží je dílem Jana Zázvorky mladšího a Jana Žáka. V rámci projektu je plánována také elektrizace autobusové dopravy na terminálu, a nová lávka propojující přednádražní prostor s novou zástavbou severozápadně od železniční stanice. Vytvoří efektivní a plynulé propojení různých druhů dopravy, což zásadně usnadní cestování ve městě. Očekávané dokončení celého projektu je plánováno na rok 2026.
Zdroj úvodní vizualizace: A69 architekti (návrh), Dousek – Záborský (vizualizace)
remspace