Na současný stav sektoru kancelářských nemovitostí má i nadále pozitivní vliv nabídka moderních kanceláří vztažená k počtu obyvatel a nízká míra neobsazenosti. Nicméně doznívající vysoká inflace, dopady pandemie, zvýšené náklady na energie a geopolitické faktory silně ovlivňují ochotu investorů, což se projevuje v 65% meziročním poklesu investic do kancelářského sektoru v zemích CEE-6.
Investice do kancelářských prostor a moderní technologie
Celkový objem investic do kancelářských prostor v zemích CEE-6 dosáhl v prvním pololetí 2023 asi 2 miliard eur, což představuje meziroční pokles přibližně o 65 %. Tyto výsledky jsou v souladu s globálními trendy. Navzdory výzvám, které představují dopady pandemie, vysoká inflace a geopolitické faktory, mohou moderní technologie hrát klíčovou roli v transformaci kancelářských prostorů v regionu. ,,Technologie mají potenciál významně ovlivnit stárnoucí kancelářské budovy na trzích jako je CEE. Díky rychlému rozvoji technologií inteligentních budov lze starší nemovitosti revitalizovat a uvést do souladu s moderními standardy, aniž by bylo nutné provádět rozsáhlé rekonstrukce. Moderní technologie mohou také zlepšit uživatelskou zkušenost v těchto stárnoucích budovách. Nájemci kancelářských prostorů mohou využívat pokročilé systémy kontroly přístupu, personalizované řízení vnitřního prostředí a inteligentní osvětlení. Pracovní prostor se díky tomu stane pro uživatele pohodlnější a bude více přizpůsoben jejich individuálním potřebám,“ komentuje Dominika Jędrak, ředitelka oddělení výzkumu a poradenských služeb společnosti Colliers.
Problémy refinancování
Po desetiletém období velmi „levných peněz“ a bezprecedentní konjuktury v realitním sektoru dosáhly úrokové sazby k září 2023 svého vrcholu na úrovni, která nebyla zaznamenána za poslední dvě desetiletí. Zvyšující se úrokové sazby přirozeně způsobují zdražení půjček a v důsledku toho mají prodejci při prodeji obtíže dosáhnout očekávané ceny. Refinancování úvěrů se stává klíčovým prvkem pro obchodní modely současných majitelů. Místo dosavadní „kapitálové zdi“, o níž se mluvilo v předchozích letech, se nyní potýkáme s potenciální „zdí refinancování“, která je podle odhadů značná.
Důsledky ESG pro tvorbu cen
Stávající výzvy v oblasti refinancování úvěrů a rostoucí požadavky na splnění evropských standardů ESG (Environmental, Social, and Governance) mají dopady na tvorbu cen na realitním trhu. Přestože střední a východní Evropa má relativně mladý a z velké části ekologicky certifikovaný kancelářský fond, očekává se, že aby se nemovitosti v budoucnu vyhnuly problémům s uplatněním na trhu, nevyhnou se dalším kapitálovým výdajům, které jim umožní splnit stupňující se požadavky na standardy ESG. Pro majitele kancelářských budov je klíčové hledat inovativní a technologicky orientovaná řešení, která umožní splnit tyto požadavky.
remspace