Maršmeloun má novou tvář

Proslulá kauza Maršmeloun – táhla se neuvěřitelných sedmnáct let – vzala pozitivní obrat na jaře letošního roku. Tehdy projekt od italského investora Augusta Razetta koupila společnost V Invest, stále více viditelnější součást české developerské obce.  V Invest tehdy deklaroval, že hodlá využít už vydaného územního rozhodnutí  a obrátil se na několik architektonických ateliérů s žádostí o nové zpracování vnitřních dispozic projektu a úpravu jeho vnější podoby. Co se prvního týká, jde podle Jaroslava Vondřičky, šéfa V Investu, o reakci na změny poměrů na bytovém trhu v uplynulých letech, v druhém případě se jednalo o reakci na vzrušenou veřejnou i odbornou diskusi, v níž původní neortodoxní návrh architekta Zdeňka Fránka sklízel spíše negativní ohlasy.

Více konsensu

Novou podobu domu U milosrdných V Invest představil právě v tomto týdnu. „Naším záměrem je postavit budovu, jejíž výsledná podoba bude pro své okolí přínosem a zároveň bude více konsensuální. Dali jsme si záležet na tom, abychom výběr nové podoby domu neuspěchali a aby se na něm podíleli renomovaní zástupci odborné veřejnosti,“ uvedl prezentaci J. Vondřička, během které po jeho boku seděl Josef Pleskot, jeden z členů poroty.

Vítězem soutěže se nakonec jednohlasně stal – snad jako projev jakési dějinné spravedlnosti – právě autor původního návrhu, respektive ateliér Fránek Architects. Podle jeho protagonisty je nová podoba domu inspirována atmosférou „pražských Stínadel“, jak bývá staroměstská čtvrť na Františku někdy nazývána. „Vnější fasáda budovy čerpá inspiraci z vizuálních prvků, které byly pro tuto lokalitu v minulosti typické. Jde například o vertikální žebrování vznikající na stěnách v důsledku stékání dešťové vody z tašek domů a průčelí, nebo o povlávající prádlo sušící se na šňůrách původních stínadelských dvorů,“ říká Zdeněk Fránek.

Byty pro náročné nájemníky

Společnost V Invest nyní novou podobu budovy a jejího dispozičního řešení promítne do podkladové dokumentace pro stavební řízení. „Nepochybně to nepůjde nijak závratně rychle. Ale doufáme, že v průběhu příštího roku bychom stavební povolení mohli získat,“ odhaduje J. Vondřička nejbližší budoucnost projektu. Vzhledem ke zkušenostem, které V Invest s rezidenční výstavbou a souvisejících jednání s památkovou péčí má (naposledy v projektu Jinonický zámeček, v jehož areálu archeologové objevili středověkou tvrz), lze předpokládat, že jde o prognózu realistickou.

Stejně realisticky vyhlíží záměr developera v domě nabídnout kolem tří desítek bytů velkorysejších rozměrů a dispozic nikoli k prodeji, ale k pronájmu náročnější klientele. Exkluzívní projekt U milosrdných nicméně v portfoliu V Investu představuje jen onu příslovečnou třešínku na vrcholu několikapatrového  dortu – v příštím roce hodlá společnost odstartovat pět nových projektů s celkem tisícovkou bytů.

Petr Bým

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři